V roce 1890 publikovali Emil von Behring a Shibasaburo Kitasato přelomovou studii, ve které se jim podařilo vyléčit pokusná morčata nakažená záškrtem. Vědci tehdy užili séra získaného z morčat imunních vůči nemoci. Objev byl zcela zásadní, protože záškrt byl v té době jedním z nejčastějších důvodů úmrtí mezi dětmi.
Behring a Kitasato studii poměrně záhy aplikovali k léčbě lidských pacientů – terapie plasmou vedla k první úspěšné léčbě záškrtu a eventuálně k následné vakcíně. Vliv přelomového objevu ale nezůstal u jedné nemoci. V roce 1918 využili doktoři metody léčebného séra při léčbě Španělské chřipky, což v mnoha případech vedlo k zotavení pacientů.
Nyní se proceduře znovu dostává pozornosti a mluví se o jejím potenciálním využití při léčbě pacientů infikovaných koronavirem.
Princip léčby je jednoduchý, sérum vzniká z krevní plasmy – žluté, čiré tekutiny, která je součástí krve. Plasma zotavujících se pacientů posiluje imunitní systém, jelikož obsahuje účinné protilátky, kterých má pacient přijímající plasmu nedostatek.
„Procesem uzdravení se z nemoci způsobené virem nebo bakterií vnímáme moment, kdy se náš imunitní systém naučí vyrábět protilátky účinné proti konkrétnímu typu patogenu,“ vysvětluje Michale Joyner, lékař z Mayo Clinic v Rochesteru, Minnesota.
Vakcíny obsahují malý vzorek patogenu a podnítí lidský organismus k produkci protilátek. Fungují v podstatě jako testovací verze – jakmile se tělo jednou naučí tvořit protilátky, dokáže je účinně vyvolat při napadení virem a předejde tak infekci organismu.
Alternativa vakcíny
V případě COVID-19 zatím účinná vakcína chybí, plasma zotavujících se pacientů je tak naším jediným dostupným zdrojem protilátek.
Joyner je součástí projektu Covid-19 Convalescent Plasma Project, ve kterém skupina vědců a doktorů hledá medicínské řešení současné pandemie:
„Naším cílem je nabídnout lidem v první linii účinnou zbraň, která podpoří zdravotnický systém do doby, než dorazí biotechnologická kavalérie.“
„Medicína má s terapiemi založenými na protilátkách již více než stoletou zkušenost a tyto postupy se ukazují jako velice efektivní,“ vysvětluje Arturo Casadeall předseda mokelulární mikrobiologie a imunologie na Johns Hopkins Bloobmerg School of Public Health.
V Čině, ze které pandemie koronaviru pochází, lékaři plasmy ze zotavujících se pacientů využili a dosáhli velmi pozitivních výsledků. Jedna ze studií prokázala, že terapie je bezpečná a 7 z 10 pacientů bylo jejím prostřednictvím z nemoci COVID-19 uzdraveno.
Stejný postup byl užit i při léčbě eboly a stejně tak dalších druhů koronaviru, jako třeba SARS nebo MERS. Při léčbě nemoci COVID-19 je využíváno celé řady léků, ale u žádného z nich zatím nebyla dostatečně prokázaná účinnost.
V New Yorku, který je jedním z nejhorších epicenter nákazy na území Spojených států, začali nyní lékaři z Mount Sinai a Montefiore Medical Center užívat zotavující plasmy na prvních pokusných pacientech. Jak oznámil 23. března guvernér New Yorku, Andrew Cuomo.
K získání plasmy musí plně zotavení pacienti darovat krev. Dárci musí být bez příznaků nemoci alespoň po dobu 14 dní, následně je plasma separována z krve a podrobena testům na přítomnost toxinů nebo infekce, jako třeba hepatitidy nebo HIV.
Dále je zkoumáno, zda plasma obsahuje dostatečné množství protilátek k vyléčení nebo prevenci COVID-19, plasmy je následně užito v proceduře podobné krevní transfuzi.
První vlaštovky
Newyorská krevní banka je první krevní bankou v zemi, která začala sbírat a zpracovávat plasmu vhodnou k léčbě nemoci COVID-19. Nezisková organizace, která je největší svého druhu, bude zajišťovat plasmu pro nemocnice z celé země.
„Pokud se léčba prokáže jako efektivní, jsme připraveni aktivovat naši distribuční síť na národní úrovni a dodávat plasmu do všech nemocnic,“ prohlásila Beth Shaz z New York Blood Center ve svém tiskovém vyjádření 25. března.
V první fázi chtějí lékaři terapie využít pro lidi, kteří byli s nemocí COVID-19 hospitalizování, ale zatím nejsou v kritickém stavu. Pokud léčba zafunguje jako prevence a pomůže lidem vyhnout se jednotce intenzivní péče, uvolní se tím kapacity – postele a ventilátory, pro pacienty s vážnějším onemocněním.
Podle Joyners by postupně mohla být plasma dostupná i pro lékaře a zdravotní sestry, které přichází s pacienty COVID-19 do styku a jsou vystaveni velkému riziku vlastního nakažení.
Nic není dokonalé
Má to ale háček, ačkoli plasma terapie působí jako slibná krátkodobá pomoc proti koronaviru, doktoři varují, že léčba není variantou pro všechny pacienty.
„Protilátky jsou skvělou prevencí proti infekci a pravděpodobně budou velmi prospěšné i v prevenci šíření infekce v počátečních fázích nemoci“ říká Shmuel Shoham,, lékař a profesor medicíny na Johns Hopkins Unversity, který je součástí Covid-19 Convalescent Plasma Project: „Ale pro ty, kteří jsou již v pokročilém stádiu nemoci, je efektivita procedury velmi nízká.“
Podle něj pacientům v pokročilých stádiích již protilátky nezajistí potřebnou obrannou funkci, aby zabránili infekci. Stejných zjištění bylo dosaženo i u pacientů s s těžkými případy chřipky. Stejně tak je problém u pacientů, kteří mají další zdravotní problémy, jež přitěžují jejich zdravotnímu stavu.
Existuje několik studií, které prokazují případy pacientů vyléčených z kritických případů nemoci COVID-19. Například Čína eviduje několik takových případů – problém je, že všichni tito pacienti dostávali v rámci léčby i další léčivo a je obtížné zjistit, co přesně bylo příčinou uzdravení pacientů.
Jednou z největších výzev plasma terapie bude zajištění správného časového okna, aby léčba poskytla maximální podporu imunitního systému. V ideálním případě by měla být léčba zahájena již několik dní od vystavení viru.
Problém může představovat i zajištění dostatečného množství dárců, kteří byli pozitivně testováni na přítomnost viru a následně se plně zotavili. S tím souvisí i celosvětový nedostatek testovacích kapacit.
Pokud terapie prokáže pozitivní účinky, mohla by být dostupná již v létě. „Chceme spustit potřebné testy, tak rychle, jak to jen půjde. Pokud bude léčba úspěšná, musíme ji zpřístupnit lidem z celého světa,“ uzavírá téma Shoham.
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned
#pandemie #epidemie #koronavirus #Covid19 #veda #vyzkum #terapie #plasmaterapie #plasma #prevence #lecba #vakcina #krize #Cina #Behring #infekce #protilatky