04.04.2020 5 minut čtení

Koronavirus navždy změní maloobchod, tak jak ho známe

Koronavirus v nás (obrazně řečeno) zůstane ještě dlouho poté, co bude vymýcen. Kvůli globalizaci pandemie zasáhla úplně celý svět a tak není divu, že se díky ní celý svět v jistých ohledech změní. Už teď se můžeme domnívat, jaké následky bude mít.

Třeba i na maloobchod. Stejně jako vyrovnané kostky domina, koronavirus poráží jeden segment maloobchodu za druhým a vypadá to, že s sebou bere téměř všechny obchodníky, kteří se nejmenují Rohlík nebo Košík

Ale obchody jeden za druhým přijímají inovativní opatření, která jim umožňují pokračovat v činnosti a vydělávat trochu jiným způsobem než dříve. V budoucnu bude retail vypadat úplně jinak. Některé aspekty této změny jsou známé již dnes, jiné jsou stále vzdálené několik let.

1. Zrychlí se proces přesunu většiny obchodů do online prostředí

Nadpis mluví sám za sebe. Jídlo, kosmetika a lékárenské zboží byly poslední oblasti, které se vzpíraly vzestupu e-commerce. Koronavirus tuto vzpurnost zadupe do země. E-commerce tvoří v současnosti zhruba dvě procenta HDP České republiky, jejíž hodnota ročně přesahuje 100 miliard korun. 

Dosud šlo o 0,8 % celkové hodnoty evropského e-commerce trhu, ale česká e-commerce by podle předpovědi J.P. Morgan 2019 Payments Trends měla růst vůbec nejrychleji v Evropě, a to o 16 % ročně. 

Už koncem roku 2019 v Česku existovalo přes 40 tisíc e-shopů, zákazníci na nich nejčastěji nakupovali oblečení a módu (63 %), letenky, jízdenky či ubytování (44 %) a vybavení domácnosti (38 %). To ale koronavirus drasticky změní. Lidé nově na internetu začínají ve velkém nakupovat i potraviny, hygienické potřeby a další spotřební zboží. 

E-commerce se má na co těšit nejen v Česku, ale i na celém světě. Strach z nákazy koronavirem totiž hravě překoná strach z toho, že nám kurýr přiveze nedostatečně zralá avokáda.

2. Platit hotovostí bude brzy považováno za divné

Tento trend už je teď velmi citelný. Například takový Walmart po přijetí ochranných opatření bleskově oznámil, že jeho zákazníci mohou nakoupit bezkontaktně. Nemusí se dotýkat obrazovek samoobslužných pokladen (které jsou na pobočkách Walmartu někdy i jedinou možností) a místo toho mohou zaplatit pohodlně (a hygienicky) prostřednictvím online aplikace.

Jde sice o koncept, který už třeba takový Starbucks používá roky, ale když ho přijal Walmart, znamená to, že se z něj stal mainstream a že se pravděpodobně velmi brzo rozšíří skrze celý maloobchod.

Apple Pay, Google Pay a debetní a kreditní karty se teď stanou preferovanou variantou u všech lidí i obchodníků. Sama jsem si už v několika obchodech všimla dokonce cedule, která upozorňovala zákazníky, že je lepší, aby platili kartou. 

„V České republice používá už nyní chytré telefony, tablety či nositelnou elektroniku ke správě svých financí, on-line bankovnictví a každodenním platbám 67 procent lidí. V Evropě je to dokonce 77 procent. Lze tak očekávat, že tento typ placení zažije minimálně stejný boom jako bezkontaktní placení,“ řekl generální manažer Visa pro ČR a Slovensko iDnes už v roce 2018. Dá se předpokládat, že koronavirus tento trend obrovským způsobem umocní.

3. Self-checkout bude oblíbenější a časem možná i jediný způsob placení

Když musíte v době koronavirové sahat na dotykový displej samoobslužné pokladny, není to nic moc. Ale pořád je to tisíckrát lepší, než se muset nechat obsloužit skutečným člověkem. Víte, člověkem, který každý dne přijde do kontaktu s desítkami nebo dokonce stovkami dalších – potenciálně nakažených lidí.

Mnoho obchodů se snaží své pokladní i zákazníky chránit plexiskly, ale každému je tak nějak jasné, že jde spíš o placebo. Proto většina lidí dnes mnohem raději zamíří k samoobslužným pokladnám, které budou čím dál tím četnější a oblíbenější. 

A ještě je tu funkce Scan&Go, kterou už do svých prodejen implementoval například Globus. Ta je ještě pohodlnější a bezpečnější než klasické samoobslužné pokladny, na kterých musíte každé zboží zvlášť markovat a odkládat do vymezeného prostoru.

  • Zboží ukládáte rovnou do tašky,
  • markujete ho při nákupu, takže průběžně vidíte svou útratu,
  • u pokladny jen naskenujete čárový kód a skener odložíte do držáku, poté už stačí zaplatit (nemusíte na nic sahat).

4. Nakupovat budeme online a v obchodech jen vyzvedávat zboží

Význam samotného slova „obchod“ se změní. Nebude to tolik místo, kde nakupujeme, ale spíše místo, kde si vyzvedneme zboží. U nás tento způsob prodeje razí už například Alza. Podobný pickup systém ale funguje například i ve Starbucks. Starbucks mimochodem plánuje v budoucnosti do podobného formátu převést všechny své pobočky.

Pandemie COVID-19 tomu hraje do karet. Vzhledem k tomu, že primární úloha asistentů prodeje a prodavačů je pomoci lidem nakoupit produkty, mohlo by mnoho z nich přijít o práci. Dnes potřebujeme, aby lidé získali svůj nákup snadno a rychle, aniž by na ně někdo mluvil nebo se jich nedejbože dotýkal. Obchody se v budoucnu budou pravděpodobně chovat spíš jako obrovské prodejní automaty.

Obchodníci díky tomu ušetří za personál a zároveň nebudou muset lidem rozvážet nákupy domů, což je také logisticky i finančně dosti náročné. 

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#budoucnost #inspirace #koronavirusvsbyznys #byznys #koronavirus #maloobchod #retail #covid19 #pandemie #zmena #podnikani #obchod #obchodnici

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Já jsem upřímně vždy byla zastáncem spíše placení v hotovosti. Měla jsem větší kontrolu nad výdaji. Nicméně rozumím a plně souhlasím s placením kreditní kartou, i já jsem nakonec na tento způsob plně přešla. 🙌🏻
    +2
  • Placení hotově už dnes považuji za vemi divné :D Super článek :)
    +1