Tenhle podnikatelský kumšt prolétl světem již před pěti lety a velká část z vás už o něm slyšela. V kombinaci s tím, že včera bylo apríla, ale nemůžu jinak, než ho připomenout. Projekt, jehož jediným účelem byl prodej „třpytkových bomb“ se během 14 dní stal tak virálním, že ho zakladatel prodal za 83 000$!
Zdá se to neuvěřitelné, ale Mathew Carpenter objevil díru na trhu – Lidé se navzájem nemají rádi, lidé se přímo nesnáší a možnost anonymně vytrestat svého kolegu/souseda/ex/ prostě někoho, kdo vám neustále leze na nervy, je darem z nebes.
Vše, co Mathew ke svému byznysovému modelu potřeboval, byla webová stránka, papírnictví a pytel třpytek. A idea?
Pošlete mi peníze a adresu člověka, kterého chcete obdarovat a já mu zašlu zásilku, ze které nebude mít radost.
Vše bylo samozřejmě anonymní, diskrétní a nevystopovatelné – mohli jste třeba obeslat vašeho kolegu během toho, kdy seděl v práci naproti vám a neměl nejmenší tušení, odkud to přišlo (doslova.)
Nápad, který zní jako něco, co se vám zrodí v hlavě uprostřed nočního tahu s přáteli, by většina z nás se smíchem zavrhla: „Tohle přece nemůže reálně fungovat!“ Jenže ono to fungovalo. Fungovalo to extrémně úspěšně.
Během prvních 24 hodin obdržel Mathew tisíce zakázek, projekt se okamžitě stal virálním a populárním po celém světě a chytrý podnikatel začal brzy cítit takový tlak ze strany zákazníků, že začal nápadu litovat – pro jeho úspěch!
A jak to celé vlastně vzniklo? Tak jako většina geniálních myšlenek, úplnou náhodou. 22letý podnikatel už měl plné zuby toho, že mu jeho přátelé dlouhé roky k narozeninám posílali „originální“ blahopřání plné třpytek.
Zní to možná roztomile a hravě, ale každý, kdo někdy přišel se třpytkami do styku, ví, že jsou otravné, extrémně blbě se jich zbavuje a jako bonus – kolemjdoucí na ulici na vás koukají jako na blázna.
Mathew dokázal svůj vztek využít ve vlastní prospěch:
„Měl jsem toho naprosto plné zuby a chtěl jsem, aby celý svět prožíval tohle peklo se mnou, celé to bylo jen kolosální pomsta.“
Založil webovou stránku Ship Your Enemies Glitter a na ní začal inzerovat třpytkovou bombu za v přepočtu cca 160 Kč. Služba slibovala doručení kamkoliv na světě a v případě potřeby i osobní vzkaz, díky kterému obdarovaný věděl přesně, čím si to zasloužil.
„Poznámka: Vzkaz bude obalený ve třpytkách, aby byl efekt bomby co nejvyšší.“
Téměř okamžitě po zveřejnění projektu jej objevil product hunter Ryan Hoover a nápad si okamžitě zamiloval: „Ultimátní trolling,“ poznamenal nadšeně. A právě díky tomu se zprvu nenápadný podnikatelský koncept vymkl kontrole.
Během pár hodin oblétla stránka celý svět, odpoledne měla již přes 80 tisíc sdílení na Facebooku. Během 24 hodin nasbíralo facebookové vlákno téměř 4 tisíce lajků a přes 1 000 komentářů. Tehdy se o něj začala zajímat i média.
A tím nemyslím lokální plátky, ale světové portály jako – The Washington Post, Bussines Insider, Huffington Post, The Verge a mnoho dalších. O 8 hodin později napsal sám Mathew přímo na podporu Product Huntu:
„Dobrý den, jsem zakladatelem webu Ship Your Enemies Glitter.
Prosím vás, abyste přestali objednávat můj produkt – Už to absolutně nezvládám, s pozdravem. Mat.“
Nebylo se čemu divit, webová stránka nestíhala tak rapidní zájem a přetížené servery několikrát spadly.
Mathew byl pritom sice mladý, ale ne zrovna nezkušený podnikatel, ještě před třpytkovým šílenstvím prošel třemi dalšími start-upy. Z jeho LinkdenIn účtu bylo patrné, že přeskočil vysokou školu a vrhl se rovnou do světa byznysu.
Krom toho vydal e-book: How to Build, Market and Sell Your Website for Fun and Profit.
Dalo by se říct, že na takovou příležitost čekal, přesto se zdálo, že ho nebývalý zájem o jeho produkt příliš netěšil, za to na něm extrémně vydělával. Třpytky stojí pár korun a výroba celého produktu mu zabrala jen pár minut.
Svět byl hlavně fascinován rychlostí s jakou se web stal virálním. Samotný nápad třpytkové bomby nebyl ničím novým. Například LGBT aktivisté užívali třpytek při svých demonstracích. Slavné osobnosti dostávaly zásilky plné třpytek dávno před tím „než to bylo cool.“
Jenže nízká cena produktu a dětinská radost, jakou vám objednávka bomby udělá očividně zacílila správnou uživatelskou základnu. Hoover to vystihl přesně – je to ultimátní trolling, nikomu tím neublížíte, za to ho tím naštvete a ideálně ztrapníte před kolegy.
Těžko říct, zda měl Mathew investovat do rozjetého byznysu a pokračovat na své cestě k úspěchu nebo zda využil virálnosti stránky k maximálnímu profitu. Jedno je jisté, pouhých 14 dní od spuštění webu jej prodal za v přepočtu přes 1.5 milionu korun.
Prodej proběhl prostřednictvím aukce a anonymní uživatel za podnikatelský koncept a webovou stránku zaplatil 83 tisíc dolarů.
Sám Mathew se nechal slyšet, že během oněch dvou týdnů vydělal rozesíláním třpytek 20 tisíc dolarů, což bylo pochopitelně daleko víc, než kolik si původně sliboval od projektu, jenž vznikl jako vtip.
Stránka funguje do dnešního dne a její ohromný úspěch dal vzniknout i dalším podobným projektům. Svým nepřátelům můžete poslat například pytel hlíny nebo „bag of dicks,“ což je naštěstí jen pytlík gumových bonbonů ve tvaru penisu.
Pokud vás nápad zaujal, ale nechcete čekat na dodání z Ameriky, můžete využít české alternativy, která na stránkách darujhovno.cz – jak název napovídá, prodává obdobně milé zásilky. Obdarovaný obdrží balíček s nadílkou... trusu.
Uklidňujícím faktem je, že trus je zvířecí a dle autorů projektu prochází každá zásilka hygienickou kontrolou a vše probíhá pod dohledem veterináře.
No... nekupte to.
Ultimátní myšlenka plynoucí z tohoto příběhu je prostá: „Když máte obchodního ducha, prodáte lidem i ho*no.“
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned
#podnikani #byznys #projekt #produkt #koncept #hovno #trpytkovabomba #trolling #napad #inspirace #byznysmodel #ShipYourEnemiesGlitter #MathewCarpenter #Darujhovno