První duben je pro mnohé z nás vítanou změnou do stereotypické šedi a vážnosti všedních dní. Jediný den v roce, kdy si i velké korporace, seriózní firmy a instituce dokáží udělat sami ze sebe legraci.
Letos bude nadílka aprílových vtípků asi chudší, velká část světa má poněkud jiné starosti a kdekdo by v této době vtipkování vnímal jako neúctu a zlehčování situace. Já si naopak myslím, že humor je na místě vždy, při každé krizi, válce a konfliktu nás právě humor udržoval při smyslech a pomáhal lidem nalézt společnou řeč a pocit souznění.
I přes hustou atmosféru v naší společnosti se i dnes objevují záchvěvy pokusů o humor, ale abychom se nechytali stébla, pojďme si radši projít ty nejpovedenější vtípky, kterými nás velké brandy a firmy oblažily na Apríla v minulosti, když se svět ještě zdál v pořádku.
„April fools“ – termín, pod kterým onu zvyklost zná větší část světa, je vlastně skvělým způsobem, jak využít špatného firemního marketingu, brandingu a PR ve svůj prospěch. Za normálních okolností se firmy musí držet své firemní filosofie – menší a ideově volnější značky, hlavně pokud cílí na mladší komunitu, si mohou dovolit nějaké ty vtipy, parodování světových událostí a sledování memes.
Od velkých seriózních korporací ale po většinu času očekáváme spíš jasnou a pragmatickou komunikaci. 1 duben je tak skvělou příležitostí, kdy se marketéři z celého světa mohou předhánět, kdo z nich vymyslí šílenější kampaň a vtípek, který přiláká pozornost právě k té jejich značce.
Čokoládový Burger
Burger King patří ke společnostem, která si se seriózním marketingem příliš hlavu neláme ani po zbytek roku, není proto s podivem, že jejich aprílové pranky patří k těm nejkurióznějším s jakými se lze setkat. V roce 2018 nachytal své zákazníky dvojnásob.
1.4 je totiž vůči tiskovým zprávám, kampaním a novým produktům v nabídce skeptický téměř každý, kdo se nezapomněl podívat do kalendáře. Burger King tenhle detail nepodcenil a svou speciální nabídku představil už koncem března, čímž dokonale zmátl svou uživatelskou základnu.
Když do své nabídky zařadil Chocolate Whopper, sladkou alternativu klasického Whopperu se sirupem namísto kečupu a „cibulových“ kroužků z čokolády a tuto speciální nabídku navíc promoval propracovaným videem, nikdo nevěděl, co se vlastně děje.
Velká část lidí okamžitě pochopila, jaká část roku je za dveřmi a pobavila se nad komplexností vtipu, jenže nemalá uživatelská základna nejen, že zprávu vnímala vážně, dokonce následně lobbovala za to, aby byla čokoládová pochoutka opravdu zařazena do stálé nabídky.
Liberty Taco Bell
Tenhle fórek je staršího data, odehrál se již v roce 1996, kdy ještě nebyl bizarní marketing a internetový humor ničím známým, to ovšem nezabránilo notoricky známému řetězci fastfood občerstvení – Taco Bell, vydat celostránkový inzerát do šesti hlavních deníků ve Spojených státech.
Předmět inzerátu zněl jasně, společnost má zájem o nákup amerického symbolu svobody, slavného zvonu – Liberty bell. Pro Američany to bylo rouhání podobného charakteru, jako kdyby se české hodinářství Bechyně rozhodlo koupit pražský Staroměstský orloj.
Řetězec restaurací prohlašoval, že americký lid nemusí mít starost, Zvon svobody zůstane stále na odiv veřejnosti, pouze změní svého majitele. Celá obchodní transakce měla mít tu přidanou hodnotu, že firma tím sníží americký státní dluh.
Nápad se ale neshledal s velkou podporou veřejnosti, část občanů okamžitě kontaktovala správní orgán National Park Service, aby podala stížnost na drzou nabídku soukromé firmy. Mezi stěžovatele patřili i dva senátoři Spojených států.
I přes veřejné pohoršení a zahlcenou správu národních parků, která musela občany uklidňovat, byl prank extrémně úspěšný. Vygeneroval zvýšené povědomí o společnosti a zafungoval lépe než jakákoli promyšlená reklamní kampaň.
K úspěšnosti vtipu pomohlo i to, že Bílý dům vydal oficiální tiskovou zprávu, ve které se nechal slyšet, že prodej zvonu spadá pod administrativní snahu o postupnou privatizaci národního bohatství. Jako bonus přihodil, že Lincolnův památník odkoupila světoznámá automobilka Ford Motor Company a v budoucnu se bude jmenovat Lincoln-Mercury Memorial.
Seznamka pro psy
Americký seznamovací portál eHarmony, přišel v roce 2018 s hodně troufalým nápadem – seznamka pro vaše čtyřnohé domácí mazlíčky. Po téměř 20 letech na trhu byl nápad na rozšíření portfólia svých služeb logickým dalším krokem.
Grant Langston generální ředitel společnosti, tehdy ohlásil vznik projektu Furever Love (O chlup lepší láska navěky.) Služba byla designovaná tak, aby dopomohla psím mazlíčkům v hledání jejich životního partnera.
Součástí komplexního pranku byly i profily konkrétních psů, kteří měli zcela jasno v tom, co hledají: Například Kona byla romanticky založená fenka, která hledala seriózního stálého partnera, po jehož boku by mohla zvládat útrapy psího života.
Algoritmy psího vyhledávače fungovaly na pevných a exaktně podepřených parametrech zahrnujících míru štěkavosti a vrtivosti ocasem.
Vypěstujte si své špagety
Pravděpodobně nejznámější prank, který ve své době oblétl celý svět, pochází z dílny BBC. CNN jej dokonce vyhodnotila jako nejúspěšnější mediální HOAX všech dob. A hlavně poukazuje na to, že aprílový vtípek nevyžaduje spolupráci řady odborníků a komplexní technologie.
BBC prostě odvysílala zprávu – zprávu, která do dnešních dní baví lidi po celém světě, což je známka opravdu výrazného úspěchu, když vezmeme v potaz, že vtípek vznikl již v roce 1957. Tehdejší dokumentární cyklus Panorama odvysílal epizodu ze Švýcarska, která dosáhla ke zhruba 8 milionům divákům.
Pouhý tříminutový dokument zabíral rodinu, kterak na své zahradě sklízí úrodu špaget – ze stromu. Reportáž doprovázená seriózním komentátorem měla tím větší úspěch, že v 50. letech nebyly špagety ve světě nijak známou komoditou. Dokonce ani v Británii, která je sídlem BBC, spousta domácností neměla tušení, jak takový pokrm vlastně vzniká.
Právě proto měla epizoda extrémní úspěšnost a redakci BBC zaplavila vlna dopisů s žádostí o bližší informace k vypěstování svých vlastních špagetových plodů.
Bankrot Elona Muska
Některé vtípky jsou spíše nevinného charakteru a kromě potenciálně negativní reklamy nemohou firmy a společnosti vážněji ohrozit. Jiné naproti tomu mohou mít daleko závažnější negativní následky.
Své o tom ví i nejznámější technologický génius, vizionář a neortodoxní multimiliardář Elon Musk. Ten se v roce 2018 rozhodl pro prank, za který sklidil poměrně četnou mediální kritiku.
Elon si je dobře vědom toho, že když něco postne na svůj twitterový účet, jeho glosy, zprávy a komentáře zasáhnou celý svět. Právě proto se před dvěma lety rozhodl pro velmi kontroverzní vtip, který by si asi nikdo jiný než on nedovolil.
Ve svém strohém tweetu oznámil, že Tesla zbankrotovala. Pro větší autenticitu ho následně doplnil o fotografii, která zachycuje jeho samotného, kterak se obklopen lahvemi od tequily těžce vyrovnává s realitou:
„Bankrot obvykle provází mnoho kapitol,“ napsal Elon ve svém Tweetu: „A jak si naši kritici správně povšimli, Tesla si prošla úplně všemi.“ Opřel se bizarním způsobem do nedůvěřivých lidí, kteří bankrot technologického start-upu předpovídali.
V roce 2018 vycházel první duben na neděli a reakce veřejnosti na sebe nenechala dlouho čekat, při pondělním otevření akciových trhů ohlásily akcie Tesly propad o 5 %. Naštěstí byl výkyv jen hysterickou reakcí věřitelů a hned další den si připsaly 4 % zpět.
Elon tak naštěstí nemusel konejšit investory a jeho potenciálně nebezpečný prank neměl dalekosáhlé negativní následky. Přesto asi nijak nepřispěl k jeho pověsti pošetilého a kontroverzního podnikatele s nepředvídatelným chováním.
Jenže Elon si nedělá moc těžkou hlavu ani z ušlých peněz a už vůbec se netrápí dobrou pověstí svého jména, právě proto ho mnozí tak milují.
A jaký je váš názor na aprílové vtípky, máte nějaký oblíbený? Potkali jste vůbec letos nějaký prank, který by stál za zmínku? Nebo jste spíše toho názoru, že firmy by se měli soustředit na to, co umí a nepouštět se do komediálních čísel jen proto, že je prvního dubna?
Přeji pěkný Apríl všem uživatelům i čtenářům Warenga.
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned
#April #prank #vtip #humor #joke #joker #komedie #Tesla #ElonMusk #TacoBell #BurgerKing #BBC #Spaghettitree #ChocolateWhopper #eHarmony #Whysoserious #podnikani #byznys #hoax