Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
01.04.2020 5 minut čtení

Jak přizpůsobit svůj byznys koronaviru? 7 tipů, aby vaše firma přežila pandemii

Pandemie je tady a pravděpodobně tady bude ještě nějakou dobu a bude ovlivňovat vaše podnikání – a to rozhodně ne pozitivně. Pokud ale svůj byznys nově vzniklé situaci přizpůsobíte, můžete být o krok před koronavirem.

Ať už věříte, že je koronavirus trestem od boha, globální katastrofou nebo jen nafouknutou apokalyptickou TV reality-show, jedno je jasné: Stejně ovlivní váš byznys. Tento článek vám nabídne 7 tipů, které vám pomohou se s okolnostmi nějak poprat.

1. Čas na automatizovaný lead machine

Všichni víme, co je to lead, že ano? Tak jen pro jistotu: lead = potenciální zákazník, který projevil zájem o služby tím, že zareagoval na reklamu a ocitl se krok od využití. Leady můžete získávat skrze webový formulář, pop-up okno, pomocí sponzorovaných příspěvků, soutěží a tak podobně.

Jeden poměrně nový způsob, jak získávat leady za dobrou cenu, je automatizovaný lead machine. Pokud už teď nepoužíváte automatizovaný způsob získávání leadů, je na čase, protože když jde ekonomika dolů, budete muset prodávat dvakrát tolik

A bez automatizovaného způsobu získávání leadů to půjde těžko. Najděte si o tomto tématu více a třeba vám nějaká česká společnost nabízející lead machine (třeba prostřednictvím automatizovaných hovorů) padne do oka.

2. Implementujte technologie a méně spoléhejte na lidi

Ve zlých časech potřebujete práci usnadnit a urychlit. S obojím vám pomohou automatizace a technologie. Používejte chytré nástroje jako Trello, Workplace nebo Slack. Jednak jsou efektivnější a za druhé vám usnadní komunikaci, když jsou teď všichni vaši zaměstnanci doma.

3. Ujistěte své klienty a zákazníky, že jste tu pro ně

Ale rozhodně to nedělejte formou už maximálně otravné zprávy „společně to zvládneme“ nebo „jsme tu pro vás“, se kterými se v posledních dnech roztrhl pytel. Takhle ne. Vím, že je teď obtížné přimět lidi, aby podepisovali smlouvy a dělali nákupy, ale jde to.

Konec konců – koronavirus je právě ta věc, kterou vždy při snaze o uzavření obchodu hledáte – něco, co máte vy a zákazník společné. Zavolejte svým klientům a zeptejte se jich, jestli jsou v pořádku. Zeptejte se, jak pandemii zatím zvládají. Je to dobrý způsob, jak zahájit konverzaci, starat se o své zákazníky a možná jim i něco prodat.

Pokud váš byznys nestojí na několika stálých klientech, ale spíše na tisících malých objednávek, můžete zákazníkům rozeslat dotazník, který se jich optá, jak si teď vedou a co potřebují. Věřte, že teď mají všichni na dotazníky dost času. A vám odpovědi napoví, kam směřovat váš byznys a také se lidem připomenete.

4. Obsah je teď král – už zase

Jak už jsem řekla, ještě jednou si na displeji telefonu přečtu zprávu ve stylu „v tomto těžkém období se na nás můžete spolehnout“ a vyhodím ho z okna. Takové sdělení neřekne zákazníkovi vůbec nic – kromě toho, že chcete jeho peníze. 

Copywriting a obsahová strategie jsou teď důležitější než kdy dřív, protože spousta lidí je doma a má zkrátka více času sledovat dění. Nabídněte svým zákazníkům něco, co skutečně využijí – informace, rozptýlení, slevu na to, co právě teď chtějí, dáreček. To je správný způsob, jak tvořit obsah v období pandemie. Ne prázdné fráze.

5. Zaměřte se na trhy, které fungují

V nejisté době byste se měli upnout k jistotám. Teď není vhodná chvíle na snahu o vstup na nový trh. Namísto toho chcete více energie vkládat do trhů, na které se vám již podařilo proniknout. Upevněte svou pozici a ujistěte lidi, že jste pro ně nejlepší volba.

6. Vymyslete, jak ušetřit zákazníkům peníze

Firmy i spotřebitelé se teď budou snažit šetřit. Nebudou nakupovat věci, které nepotřebují. Ale pokud jim můžete nabídnout něco, co jim peníze naopak ušetří, jste jejich člověk. Teď je rozhodně období slev. Období slev a chytrých služeb a produktů. Máte v portfoliu takové?

7. Nabízíte služby? Zkuste z nich udělat produkty

Pokud nabízíte služby, musíte jejich poskytováním trávit obrovské množství času a také je tu velmi pravděpodobná možnost, že vám vláda výkon vaši činnosti zakázala. Pokud poskytování vaší služby nemůžete převést do online rozhraní, zkuste z ní prostě udělat produkt. Abyste pochopili, jak to myslím, uvedu vám pár příkladů. 

  • koučování přeměňte v e-book,
  • restauraci přeměňte v rozvoz,
  • masáže přeměňte v online kurz masáží.

Dobře vím, že je to trochu utopistická představa a že u drtivé většiny služeb nebude fungovat, ale zamyslete se. Opravdu nenabízíte jedu jedinou službu, kterou byste mohli nabízet jako produkt?

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#pandemie #koronavirus #covid19 #byznysversuskoronavirus #byznysversusvirus #byzyns #podnikani #rady #tipy #marketing #leadershipvkrizi #management #leader 

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
Doporučené příspěvky
11 minut
7 minut
5 minut
6 minut
5 minut
6 minut
4 minuty
6 minut
7 minut
4 minuty
5 minut
6 minut