Někteří lidé hry hrají jen proto, aby zabili čas, kterého najednou mají více než obvykle. V takovém případě by bylo lepší sáhnout po knize nebo se pomocí internetu naučit něco nového. Což tedy neznamená, že je hraní her špatné.
Je tu ale jiný důvod pro hraní her, který je rozumnější. Někteří lidé totiž v počítačových hrách hledají únik z chaosu skutečného života. Například nová videohra od Nindendo (Animal Crossing: New Horizons), která byla vydána před necelými dvěma týdny je geniálně jednoduchá. Hráči jsou vybízeni k tomu, aby si postavili svůj vysněný dům na opuštěném ostrově, rybařili a navázali přátelství s dalšími lidmi.
Mnoho dalších lidí znovu objevuje kouzlo The Sims, což je počítačová simulace skutečného života. Umožní vám vytvořit fiktivní svět a určovat osudy jednotlivých postav. Více smyslu v těchto hrách nehledejte. I přes to se ale ukázalo, že jsou psychologické důvody, proč jsou právě v tomto období lidé přitahováni k podobným hrám. Kromě zábavy jde i o další faktory, které odhalil Chris Ferguson, profesor psychologie na Stetson University, který zkoumá dopad videoher na pohodu lidí.
Říká: „Máme nyní potíže s uspokojením určitých potřeb ve skutečném životě.“ Z toho důvodu lidé utíkají do virtuální reality, kde si „v klidu“ tyto potřeby uspokojují. A zejména v době pandemie jsou hry typu „simulátor života“ nebo „budování reálného světa“ zvláště užitečné. Zde je několik důvodů:
Pomáhají nám cítit se klidně
Ať už hrajete jakoukoli hru, máte vše pod kontrolou. Když se něco nepovede, můžete se vrátit zpět, anebo přinejhorším začít znovu. Ovládáte to a máte nad tím plnou kontrolu. To o dění ve světě bohužel neplatí. A když současná situace začne ovlivňovat naše životy a my s tím nic nemůžeme udělat, je přirozené, že se cítíme bezbranní a utíkáme do virtuální reality, kterou kontrolovat můžeme.
Ferguson říká: „Budování vysněného domu a vytváření postav v The Sims nebo jiných simulátorech vám dává pocit, že můžete mít svět pod kontrolou a rozhodnutí, která uděláte, skutečně ovlivní dané postavy a možná i celý svět. Můžete tak cítit, že svět má smysl a pravidla, kterým rozumíte a chápete je.“ Dále Ferguson pokračuje: „V reálném světě bylo nyní narušené vnímání řádných a smysluplných věcí. Mnoho lidí nepracuje vůbec, mnoho jich pracuje z domova. Někteří neviděli své přátele nebo příbuzné několik týdnů a tyto nové situace mají problém pochopit a vstřebat.“
Ve hrách se hráči neustále rozhodují a plní své cíle. Thaddeus Griebel, který studoval pozitivní účinky hraní The Sims, říká, že „to pomáhá vyvolat pocit kontinuity. I když je naše každodenní rutina narušena, ve hře může pokračovat.“
Udržují nás socializované
„Jsme sociální tvorové, takže se v izolaci (karanténě) necítíme příjemně,“ říká Ferguson. Ve hrách tak mnoho lidí nachází útěchu, když mohou komunikovat s jinými smyšlenými postavami prostřednictvím předem připravených dialogů, které ale mohou svým rozhodnutím ovlivnit. V lepším případě jde o hry, kde je možné se spojit s dalšími reálnými hráči.
V „Animal Crossing“ může na jednom ostrově žít až osm lidí, kteří jsou navíc povzbuzováni k návštěvě ostrovů svých přátel. Hráči The Sims zase mohou své výtvory sdílet na webu EA Games, aby si je mohli užít i ostatní. Podle Fergusona by nebylo překvapením, kdyby došlo k návratu dalších oblíbených videoher, které mají sociální prvky. Konkrétně zmiňuje World of Warcraft a Dungeons and Dragons.
Můžeme k nim utéct a řešit jejich problémy
Problémy, kterým čelí vaše postavy v The Sims nebo jiných hrách jsou pravděpodobně méně stresující, než problémy, které nás potkávají ve skutečném životě, a to je na tom to uklidňující a lákavé. Griebel říká, že se pro někoho může The Sims zdát nutné, protože všechno co děláte, je práce kolem domu a vydělávání peněz, ale zároveň nám to dává něco, na co se můžeme těšit - jistou budoucnost.
Uklidňující se mohou zdát i akčnější hry, jako je například Call of Duty a jiné podobné. Uklidní vás v tom smyslu, že se na ně plně soustředíte a nevnímáte problémy okolo. Také ale tyto hry mohou být frustrující nebo složité, zvlášť když se vám nedaří a prohráváte. Animal Crossing a The Sims jsou relativně snadné a můžete je zvládnout v krátkém čase. Na závěr Ferguson říká: „Je úžasné být plně kompetentní v rozhodování a nebýt pod tlakem.“
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#aktuality #hry #hrani #pandemie #koronavirus #covid19 #TheSims #Nintendo #psychologie #vyzkum