6 minut čtení

Buď si můžete udělat čas na čtení, anebo můžete pokračovat životem chudých

Existuje duševní chudoba a hmotná chudoba, nicméně čtení knih má pozitivní vliv na obě dvě. Je zajímavé, že lidé, kteří čtou více knih, obvykle nakonec vydělávají více peněz. My se však nyní více zaměříme na duševní chudobu.

Duševní chudobu můžeme označit jako „chudobu duše“ a v mnohých ohledech je ještě horší, než hmotná chudoba. Jak se jí vyhnout? Otřete prach ze svých knihoven nebo elektronických čteček a zavažte se ke čtení knih, protože to může doslova zachránit váš život. Vyzbrojte se znalostmi a čtěte ještě více i efektivněji.

5 minut z každé hodiny je rozhodujících

Když někdo ztrácí čas, tak ho to na jednu stranu nic nestojí. Na druhou stranu ho to ale stojí úplně všechno. Čas je přeneseně řečeno tím, z čeho se skládá váš život, takže když ho vyhodíte, jako byste nevyhodili nic, ale zároveň se dopouštíte jisté formy sebevraždy.

Před tisíci lety se k času vyjádřil římský filosof Seneca. Dochovalo se několik jeho výroků. A hned v několika z nich vyjadřuje, že se „lidé honí za penězi a majetkem a nechávají čas plynout, jako by ho měli nekonečnou zásobu.“ Těch 5 minut, které ale zbytečně ztratíme, se časem sčítá.

Otázka, zda jsou cennější peníze, nebo čas by měla být úplně bezpředmětná. Zároveň by ale mělo být jasné, že bezmyšlenkovité prohlížení Instagramu nebo Facebooku není moudrým využitím času. Časem dokonce někdy plýtváme i při čekání na druhé lidi a při mnoha dalších příležitostech. Nejlepší způsob, jak ušetřit více času je zjistit, jak jej trávíme.

Pečlivě sledujte tok vašeho času. Zaměřte se na každý detail a uvidíte, kde jsou místa, kudy vám nekontrolovaně utíká. Pamatujte, že plýtvání časem je forma sebevraždy. Nemůžete plýtvat časem. Buďte při sledování vašeho času uvědomělí, pečliví a důslední.

„Knihy trénují vaši fantazii a mysl, aby přemýšlela ve velkém.“ - Taylor Swift

Řekněme, že jste dnes vzhůru už 8 hodin. Pravděpodobně jste stihli promarnit zhruba 45 minut. Možná ne, ale má to tak většina, tak je to pravděpodobné i u vás. Pokud máte chytrý telefon, podívejte se na sledování vaší aktivity a uvidíte, kolik času denně promarníte. Možná na Instagramu nebo Facebooku. Možná nějakou zbytečnou konverzací, u které už od začátku víte, že nikam nepovede. Někdy takhle za celý den ztratíte třeba 4 hodiny. To je ostuda.

Zkuste o tom přemýšlet takhle: Pokud z každé hodiny, kdy nespíte (tedy zhruba 16 hodin) promarníte jen 5 minut, je to 80 minut za den, které se nikdy nevrátí. 80 minut denně. To je 560 minut týdně a 29.120 minut ročně, což je více než 485 hodin ročně. Každý další rok.

Vezměte si pár z těchto promarněných hodin zpět a přečtěte si nějakou z nejlepších knih, které kdy byly napsány. Čas si zpět pochopitelně nevezmete, ale už ho dále nemusíte plýtvat. A když o tom budeme přemýšlet, tak čtení tolik času nezabere. Jestliže přečtete 20 stránek za hodinu, pak knihu o 300 stránkách přečtete za 15 hodin. Jediné, co musíte udělat, je vypnout autopilota a během následujících necelých dvou týdnů přestat plýtvat časem.

Váš život může změnit třeba jen jeden přečtený odstavec. A časem přečtete 10, 50 i 100 celých knih. Vaše minulé já vám pak bude připadat jako negramotný moula.

Naučte se přepínat mezi knihami

Než přejdete k další knize, není potřeba dočíst jednu knihu do konce. Ve skutečnosti tím jen snižujete množství přečtených knih. Pravděpodobně se to nebude líbit lidem, kteří tvrdí, že četba více než jedné knihy je pro ně příliš obtížná. Ale vždycky jsme četli více knih najednou a přepínali jsme se mezi nimi. Vzpomeňte si na svá školní léta.

Nikdy jste se neučili jen jeden předmět. Měli jste hromadu učebnic napříč předměty, obory i obdobími a pohybovali jste se v nich různou rychlostí. A jak to dopadlo? Naučili jste se vše potřebné.

Takže dopřejte svému mozku trochu důvěry, on to zvládne. A pokud mu stále nevěříte, zjistěte si, kolik velmi složitých výpočtů prakticky automaticky udělá na tak banální operaci, jako je otevření dveří. Nějaké čtení více knih ho vůbec nemůže rozhodit. Věřte mu.

Co doporučit pro maximalizování účinnosti a efektivity vašeho čtenářského potenciálu? Čtěte současně různé žánry a využijte papírové i elektronické verze knih. Co to znamená? Můžete mít rozečtenou poezii, ale ne vždy na ni máte náladu. Pokud nebudete chtít číst další knihu, ze čtení v mnoha situacích nic nebude. Když ale budete číst souběžně více žánrů, vždy si vyberete to, na co zrovna máte náladu. Stejné to je s papírovou a elektronickou verzí. Ne vždy máte možnost mít s sebou fyzickou knihu, ale mobilní telefon máte u sebe vždy. Mějte v něm několik rozečtených knih. Využít můžete i audioknihy, protože v některých situacích nemůžete číst vůbec, ale můžete poslouchat.

„Sedlák, který čte, je budoucí princ.“ - Walter Mosley

Knihy jsou zdrojem některých velkých myšlenek. Nemusíte se ale bát, že si nepamatujete každou jednotlivou věc, kterou si přečtete. A nebudu vás utěšovat, že se to časem zlepší. Časem se ale každá kniha, kterou si přečtete, stane součástí toho, kým jste.

Takže myšlenka na závěr je, že nepotřebujeme žádné další informace. My se totiž přímo topíme v informacích. Potřebujeme moudrost a schopnost jednat. První jmenované můžeme nečerpat z knih. Když dokážete přestat plýtvat časem, přečtete mnoho knih a získáte mnoho moudrosti.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#osobnirozvoj #cteni #knihy #chudoba #duse #bohatstvi #zmena #zivot #volnycas #dusevnichudoba #hmotnachudoba

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.