4 minuty čtení

Pouhá vůle nestačí: Zvyšte svou produktivitu jednou pro vždy

Jsme posedlí „tajnými“ tipy a triky, jak zvýšit produktivitu. Všichni toho chceme stihnout více za méně času. Hlavní problém s produktivitou je ten, že je snadné se motivovat, ale těžké si motivaci udržet.

Většina z nás se na produktivitu dívá špatně. Naučíme se nějaké nástroje time-managementu a následně je stejně nepoužíváme. Připoutáme se ke stolu v kanceláři a snažíme se týdenní práci zvládnout za jeden den. Chceme udělat všechno a nejlépe okamžitě. Ale produktivita je spíše o výběru. O tom naučit se říkat ne. Klíčem ke skutečné produktivitě je soustředění a důslednost. 

Pouhá vůle nestačí

První věc, kterou byste měli při přemýšlení o produktivitě vědět, je to, že pouhá síla vůle nestačí. Ve skutečnosti se určité studie shodují na tom, že vůle je vyčerpatelný zdroj. Tento koncept je známý pod pojmem vyčerpání ega. 

Jde o psychologickou hypotézu, která tvrdí, že myšlenkové procesy, které vyžadují sebekontrolu nebo vůli, čerpají ze zdroje mentální energie s omezenou kapacitou. Pokud je tato energie vyčerpána, dojde k omezení sebeovládání. Takže když máte se silou vůle problém, namísto snažení se přesvědčit sami sebe, že byste se zkrátka měli víc snažit, vědci navrhují metodičtější přístup.

1. krok – prostě začněte

Možná, že se to zdá jasné, ale studie ukazují, že začít s projektem je to, co většině lidí dělá největší problém. Náš mozek si totiž před začátkem úkolu představuje, jak úkol budeme plnit. Soustředí se na nejtěžší části a vůbec se mu do úkolu nechce. Namísto toho se skutečnou práci snaží simulovat malými  nepodstatnými úkoly jako například zkontrolování e-mailové schránky nebo napití se, do kterých nás nutí.

Naštěstí existuje něco, co se jmenuje efekt Zeigarnikové. Tento efekt jako takový spočívá v tom, že se nedokončené úlohy (patrně v důsledku trvajícího motivačního napětí) pamatují lépe a více než ty dokončené. Ale tento efekt stojí na jednom jednoduchém principu, který je pro nás důležitější: mozek zažívá diskomfort, když nedokončí úkol. Takže když prostě začnete hned, váš mozek poté bude trvat na tom, abyste úkol dokončili a usnadní vám to.

Time management – dělejte si pauzy

A co takhle time management? Když se podíváme na některé z nejlepších hudebníků světa, zjistíme, že necvičí víc než jejich průměrní kolegové, ale cvičí vědoměji. Stráví více času soustředěním se na nejtěžší skladby a techniky. Namísto toho, aby cvičili celý den a nebyli pořádně schopni se koncentrovat, po určitou dobu cvičí velmi intenzivně a poté si dávají pauzy. Nespoléhají se na sílu vůle, ale na návyky a disciplinovaný harmonogram.

Studie ukázaly že nejúspěšnější houslisté na světě v průměru trénují 90 minut a poté si dají 15-20 minutovou pauzu. Je tedy mnohem efektivnější na něčem chvíli intenzivně pracovat a poté si dát pauzu, než se snažit soustředění udržet po celý den.

Jak takové disciplíny dosáhnout?

  1. Stanovte si deadline a zapište ho do kalendáře
  2. Pište si to do listy s pár body a plňte je

 

Posledním klíčem ke zvýšené produktivitě je přestat s multitaskingem. Studie totiž jasně prokazují, že multitasking produktivitu naopak snižuje. Pokud se přistihnete, jak se snažíte vyřešit několik věcí naráz, rychle s tím přestaňte. S tímto vám opět pomůže seznam úkolů. Vyhlédněte si úkol, který je na řadě, a zavažte se, že se budete soustředit pouze na něj, dokud nebude hotový.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#disciplina #produktivita #efektivita #psychologie #silavule #motivace #timemanagement #multitasking #soustredeni #focus

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.