V únoru generální ředitel Alibaby Daniel Zhang řekl, že dopady COVID-19 budou představovat krátkodobé výzvy a pro Alibabu budou vynucené změny novými příležitostmi. Společnost se zaměřila na ochranu zdraví a bezpečnosti vlastních zaměstnanců a navíc prostřednictvím Alibaba Foundation pomáhala po celém světě.
Proč může v současné situaci Alibaba vidět příležitosti? Protože lidé jsou více závislí na online službách a také proto, že předchozí pandemie byla prakticky tím, co Alibabu dostalo na cestu k tomu, aby se stala gigantem v oblasti online obchodování.
SARS v Číně
Alibaba byla založena v roce 1999 jako B2B trh zaměřený na čínské firmy, které chtějí své zboží prodávat dalším podnikům po celém světě. Už za tři roky měla společnost 400 zaměstnanců a dosáhla prvního ročního zisku. Dnes má přes 100 tisíc zaměstnanců.
Na podzim roku 2002 se ale v Číně začalo objevovat ohnisko koronaviru SARS, zvaného také jako SARS-CoV. Nemoc se brzy rozšířila po celé zemi a následně i po celém světě a stala se z ní pandemie. To bylo v roce 2003 a pro čínskou ekonomiku to představovalo velkou výzvu. Pochopitelně i pro začínající Alibabu. Výrobní odvětví trpělo zavíráním továren a mnoho lidí zůstávalo doma.
V květnu 2003 se nemocí nakazila žena pracující v Alibabě. Nakonec sice přežila, ale společnost byla donucena všechny své zaměstnance poslat do domácí karantény. Mohlo by se zdát, že pro mladou firmu je to katastrofa. Navíc karanténa přišla v době, kdy se Alibaba připravovala na spuštění Taobao, online trhu pro spotřebitele, kterým chtěl zakladatel Alibaby Jack Ma v Číně konkurovat eBay.
Annie Xu v Alibabě pracuje od roku 2000 a vzpomíná, že SARS se pro společnost stal velkou ránou, protože nevěděli, zda jejich podnikání bude druhý den vůbec existovat. „Bylo tam tolik nejistit,“ říká Xu, která dnes pracuje jako vedoucí HR v Severní Americe. Zdálo se, že SARS Alibabu zasáhl v nejhorším možném čase. Hrozilo, že se zastaví růst společnosti a oddálí se spuštění Taobao. To, co vypadalo jako nejhorší scénáře, ale nakonec mělo i své pozitivní stránky.
Zoufalá situace se stává rozhodujícím okamžikem
Ma všechny své zaměstnance poslal domů, aby se zabránilo dalšímu šíření nemoci. Povzbudil je, aby si domů vzali svou práci, takže zaměstnanci vzali své stolní počítače a z domova Alibabu udržovali v provozu. Někteří pracovali i 12 hodin a zákaznická linka byla také přesměrována na operátory, kteří pracovali z domova.
Mezitím se tým vedoucích pracovníků zavřel v Maově bytě a pracoval na Taobao. Spuštění totiž bylo naplánováno do týdne od začátku karantény. V průběhu práce prý Ma a jeho tým dělali stojky, aby zvýšili průtok krve v mozku a udržovali si vysokou hladinu energie. Alibaba Taobao spustila podle svého plánu v květnu 2003.
V té době už lidé po celé Číně zůstávali ze strachu z nakažení doma. Tato dobrovolná karanténa se stala důležitým momentem pro čínskou ekonomiku a zejména pro internetové společnosti, jako je Alibaba. Čínští spotřebitelé byli zavření doma a začali hledat možnost, jak si z internetu objednat různé věci.
V knize Alibaba od Duncana Clarka se píše, že SARS přišel do Číny v době, kdy se z internetu stávalo masové médium a toto onemocnění k tomu přispělo a ještě to umocnilo. Internet se stal nezbytným pro podnikání a všichni byli nuceni nakupovat i prodávat zboží online. Z toho Alibaba pochopitelně velmi těžila.
Alibaba na Taobao umožnila novým uživatelům zdarma prodávat své zboží po dobu tří let, čímž chytře z čínského trhu vytlačila eBay, který byl spuštěn ještě o rok dříve a investoval v Číně do svého podnikání přes 250 milionů dolarů. Dnes už má Taobao více než 600 milionů uživatelů každý měsíc.
Dopad současné pandemie už Alibaba zaznamenala, když cena akcií od začátku roku klesla asi o 12 procent. Současný CEO Zhang, který Maa nahradil v září 2019, už v únoru varoval, že nový koronavirus může mít na Alibabu vliv, protože pandemie zpomalí dodavatelské řetězce a prodlouží dodací lhůty.
Do budoucna se Zhang ale dívá pozitivně a jakoukoli příležitost chce využít pro pokračování digitalizace čínské ekonomiky a celé společnosti a přispět tak k budování základu pro dlouhodobý růst ekonomiky Alibaby.
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#podnikani #Alibaba #SARS #epidemie #pandemie #JackMa #online #uspech #byznys