6 minut čtení

Jak udržet lidi v karanténě? Policejní násilí i spoilery na Netflixu, kreativitě se meze nekladou

I když to nebylo zrovna jednoduché, nakonec jsme naučili naše spoluobčany, že mají nosit roušky a mýt si ruce. Jenže daleko větší problém je udržet lidi v nucené karanténě a různé části světa přichází s vlastním řešením, jak toho docílit.

Pandemie koronaviru není jen potenciální bezpečnostní riziko pro nás všechny, ale nese s sebou i spoustu dosud nepředstavitelných problémů. Jedním globálním a podstatným problémem je lidská zodpovědnost a ochota dodržovat vládní nařízení domácí izolace.

Není se čemu divit, domácí vězení je třeba ve Spojených státech často využíváno jako mírnější forma trestu soudního systému. A všichni víme, jaký problém pro nás představuje nemocenská a nucené setrvávání v posteli.

Zdá se to paradoxní: „Co bych za to dal, abych nikam nemusel!“ se rychle změnilo v „Co bych za to dal, abych teď mohl někam jít!“ Ale to, co je pro spoustu z nás nediskutovatelné pravidlo, zjevně není tak svaté všem. 

Já chráním tebe, ty chráníš mě.“

Pointa sociální izolace a karantény je prostá, čím menší volný pohyb lidí a jejich koncentrace na veřejnosti, tím spíše zpomalíme tempo šíření viru natolik, aby zdravotnický systém stíhal řešit akutní problémy. Tím předejdeme katastrofě, která postihla například Itálii.

Co naplat, pořád mezi sebou máme občany, kteří mají pocit, že čelíme „horší chřipce“ nebo mají dokonce pocit, že „jim přece nikdo nebude říkat, co mají dělat.“ No ale co s nimi? 

U nás jim hrozí maximálně pokuta a dokonce i ministr vnitra a lídr ČSSD Jan Hamáček, přiznává, že zodpovědnost je hlavně na občanech a dodržování karantény můžeme jako společnost hlídat jen stěží. 

Chodí strážník okolo, nedívej se na něho...

Oproti tomu třeba Indie, která vydala plošný zákaz vycházení po dobu minimálně 3 týdnů, jedná o poznání razantněji. Opatření, které se týká 1.3 miliardy lidí kontrolují pouliční policejní hlídky, které neposlušné občany trestají na místě – exemplárně.

Indové, přistiženi na ulici bez oprávnění, jsou na místě biti holemi, nuceni dělat dřepy, kliky nebo třeba klečet. Opatření jsou sice poněkud neortodoxní, ale řekněte sami, nerozmysleli byste si výlet do města, kdyby vám hrozilo pětadvacet holí?

Psychologicky velmi populární způsob výchovy je takzvaná metoda cukru a biče, Indie nám ukázala, jak v tomhle případě vypadá druhá varianta. Logicky se tedy nabízí otázka, lze lidi k setrvání v domovech motivovat i pozitivně, metodou cukru

Co děláš? ...Nic.

Jedna velice známá kanadská společnost se sídlem na Kypru, jejíchž služeb využívá celý svět, v to věří. Rozhodla se poskytnout své prémiové služby zdarma po dobu pandemie, čímž se snaží „srovnat křivku“ a udržet lidi doma. 

Marketingový trik nebo gesto solidarity? Ať už je to jakkoliv, služba v posledních dnech zaregistrovala o 11 % vyšší provoz na svých serverech, což ještě nutně nemusí být způsobeno promo akcí, možná se teď jen lidé doma častěji... nudí.

Všimli jste si, že jsem nikde nezmínil název společnosti ani druh poskytované služby a přesto všichni moc dobře víme o čem je řeč?

Ne všechny společnosti svým uživatelům důvěřují natolik aby zůstaly jen u prosby a apelu na zodpovědnost. Z posledních zpráv, které prolétly internetem, to vypadá, že další globálně známá streamovací služba, jejíž videotéka sice nemá tak široký výběr, ale zase je o něco lepší variantou na rodinný večer u televizních obrazovek, zvolila o poznání agresivnější kampaň. 

#StayTheFuckHome

Ano čtete správně, zdá se, že Netflix s námi nehodlá jednat v rukavičkách. Sice nemlátí občany holemi, ale namísto toho zaútočili na naše slabé místo a vytáhli do boje psychologické mučení. Jehož motto je prosté: 

„Nechcete dodržovat vládní nařízení? Fajn, vaše volba, my vám za to budeme servírovat spoilery vašich oblíbených seriálů.“

HOAX

Bohužel, jakkoli se celý koncept zdá geniální a vtipný, ve skutečnosti není prací z dílny samotného Netflixu! (Při tamní oblibě nesmyslných žalob, se jim ani nedivím.) 

S kampaní nazvanou The spoiler billboard přišli thajští studenti reklamní a designové školy Miami Ad School v Hamburku. Myšlenka je taková, že veřejné prostory by mohly být zaplaveny spoilery na vaše oblíbené seriály – když vás nedonutí zůstat doma vaše svědomí, třeba vás k tomu přinutí strach z prozrazení dějového zvratu.

Tenhle billboard je ve skutečností jen tvorbou z Photoshopu.

Studenti si s kampaní dali takovou práci, že obsahuje nejen sérii falešných billboardů a vizuálů, ale dokonce i video, které pointu konceptu jasně vysvětluje. To během včerejška oblétlo celý svět a pochopitelně pobouřilo velkou část lidí.

Představte si například, že jako jediný člen domácnosti musíte chodit do práce, zatímco zbytek rodiny sedí doma a kouká na televizi. Těšíte se, že si alespoň večer pustíte váš oblíbený seriál a na zastávce na vás vyskočí major spoiler, který vám absolutně zkazí zážitek z dalšího sledování. 

No, nezbývá než doufat, že se služba nakonec kampaní neinspiruje, protože někteří z nás nemají tak úplně na výběr. A co se týče těch ostatních... osobně bych hlasoval radši pro ty fyzické tresty, minimálně bychom se měli na sociálních sítích čemu smát. 

Pro dobro nás všech doufám, že vy patříte mezi ty zodpovědné, kteří dodržují karanténu a z domu vychází, jen když je to nutné

Naštěstí to vypadá, že zbývá posledních pár dní izolace, po kterých vláda přistoupí k tzv. chytré karanténě, jež bude za pomoci trasování telefonů a bankovních karet izolovat jen ty, kteří přišli do kontaktu s nakaženým a je u nich zvýšené riziko přenosu. 

Buďme silní, zodpovědní a #StayTheFuckHome.

 

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#Netflix #Pornhub #Indie #karantena #izolace #vlada #narizeni #pandemie #koronavirus #COVID19 #riziko #policie #Staythefuckhome #psychologie #spolecnost

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.