Foto: Evan Vucci/AP Photo
"Ono to zmizí!"
Určitě si ještě vzpomenete na to, že americký prezident Donald Trump zpočátku nebyl hrozbou epidemie nového koronaviru nijak zaujat. Byť 17. března, když poprvé veřejně použil slovo pandemie, ihned dodal: "Tušil jsem, že je to pandemie dlouho před tím, než se tomu pandemie začalo říkat."
Tak si pojďme to jeho tušení v krátkosti zrekapitulovat (do jednotlivých datumů schovám odkazy na zdroje, kde byly dané citace publikovány):
22. ledna: "Máme to absolutně pod kontrolou. Jde o jednoho člověka přijíždějícího z Číny. Máme to pod kontrolou. Všechno bude v naprostém pořádku."
30. ledna: "Máme to plně pod kontrolou. Aktuálně je to u nás drobný problém - pět nakažených - a všichni tito lidé se úspěšně uzdravují. Zároveň blízce spolupracujeme s Čínou a dalšími zeměmi a zatím to vypadá, že to pro nás dopadne velmi dobře... o tom vás mohou ujistit."
10. února: "Nyní o tom viru, s kterým aktuálně bojujeme - mnoho lidí si myslí, že v dubnu společně s oteplením zmizí. Jakmile se oteplí, většinou tyhle viry zmizí. Jsme ve skvělém stavu. Máme 12 případů, vlastně 11 případů a mnoho z nich je v dobrém stavu.
24. února: "Koronavirus je ve Spojených státech zcela pod kontrolou. Jsme v kontaktu se všemi relevantními zeměmi i osobami. CDC [americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí] a Světová zdravotnická organizace pracují tvrdě a chytře. Akciové trhy podle mě začínají vypadat velmi dobře!"
26. února: "Takže jsme v pohodě. Jakmile se uzdraví, odstraníme je ze seznamu, takže už brzy budete na pouhých pěti lidech. A už velmi brzy můžeme mít jen jednoho nebo dva nakažené. Měli jsme velké štěstí."
7. března: "Ne, vůbec mě to neznepokojuje. Odvádíme s tomto boji skvělou práci." [Trump na dotaz medií, jestli nemá obavy z výskytu koronaviru ve Washingtonu]
9. března: "V loňském roce na sezónní chřipku zemřelo 37,000 Američanů. V průměru je to 27,000 až 70,000 ročně. A nikdo nic nezavírá, život i ekonomika běží dál. V současné době máme u nás 546 potvrzených případů koronaviru. Zamyslete se nad tím!"
10. března: "Jsme na to připraveni a odvádíme skvělou práci. A ono to zmizí. Buďte v klidu. Ono to zmizí." [O den později Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila pandemii nového koronaviru]
V jakém stavu jsou Spojené státy dnes ani ne dva týdny od chvíle, kdy Trump všechny občany ujistil, ať jsou v klidu, že to zmizí? Mají 26 900 potvrzených případů, 348 úmrtí a v počtu aktivních případů jsou od včerejška již druhé pouze za Itálií. Než to "zmizí", ještě si nějaký ten pátek počkají.
Americký prezident měl na reakci moře času
Mým cílem není ukazovat prstem na Trumpa a soustředit se primárně na jeho kritiku. Myslím si, že níže popsaný scénář, bude velmi podobný tomu, co se v prvních měsících letošního roku odehrávalo v řadě dalších zemích nejen v Evropě, ale v drtivé většině světa (snad mimo východní Asii), kde lídři zkrátka neměli čas, chuť nebo důvod brát varování o rozšíření koronaviru do celého světa vážně.
Kde pro to beru tu jistotu? Stačí si projít denní nárůst případů nakažení koronavirem v jednotlivých státech. Včera to dohromady dělalo zhruba 26,000 nových nakažených. Což znamená, že křivka nových případů ještě stále nedosáhla vrcholu a roste. Sorry jako, ale takhle efektivně zvládnutá pandemie nevypadá.
Avšak bohužel pro Donalda Trumpa, na veřejnost se nyní dostaly zmíněné utajené briefingy amerických tajných služeb, z nichž je patrné, že prezidenta už letos v lednu varovaly, že světu hrozí pandemie tohoto viru.
Dle The Washington Post, jež se k dokumentům dostal, Trump od úředníků dostával utajené briefingy o novém koronaviru šířícím se v Číně a byl o hrozbě jeho rozšíření na území USA varován v tu samou dobu, kdy veřejně riziko nového viru zlehčoval a trval na tom, že Spojené státy jsou na jakoukoliv epidemii perfektně připraveny.
Faktem tedy je, že Donald Trump ve skutečnosti nic o žádné pandemii netušil. Jen měl od ledna každý den na stole briefing tajných služeb, který mu mimo jiné předkládal informace podporující tvrzení, že by Spojené státy v blízké době mohly čelit epidemii nového koronaviru šířícího se z Číny a svět dokonce pandemii.
Americké tajné služby zcela přirozeně šíření viru v čínském Wu-hanu i v dalších částech Číny velmi pečlivě sledovaly, avšak v dokumentech pro Trumpa mu přesně nespecifikovaly, kdy se virus dostane do USA. "Červená kontrolka našeho systému rozhodně blikala," řekl novinářům jeden z úředníků napojených na americké rozvědky a potvrdil, že "tajné služby před tímto varovaly od ledna".
"Donald Trump to možná nečekal, ale celá řada lidí ve vládě ano - ovšem očividně se jim nepodařilo přesvědčit jej, aby proti tomuto riziku jakkoliv zakročil," dodal anonymní zdroj novin. Dokumenty s varováním před hrozbou pandemie dostali kromě úředníků Bílého domu i členové Kongresu a další vysocí státní činitelé.
The Washington Post na základě analýzy dokumentů tvrdí, že koncem ledna a začátkem února už byly Trumpovy každodenní briefingy od tajných služeb z naprosté většiny tvořeny novými informacemi o šíření koronaviru. Co v této době s vědomím všech možných rizik říkal na veřejnosti, si můžete přečíst výše.
Ono to nezmizelo a je tady výjimečný stav
Dnes jsou Spojené státy stejně jako my ve stavu nouze, avšak nelze říci, že by se aktuálně s epidemií koronaviru na svém území jakkoliv efektivně vypořádávaly. Jelikož prezident do poslední chvíle (a možná i chvíli poté, co už bylo jasné, že je zle) tvrdošíjně věřil, že Spojené státy z této hrozby vybruslí bez ztráty kytičky, neexistovala ještě v polovině minulého týdne žádná významná opatření proti šíření viru.
Řada států a měst tak musela začít jednat na vlastní pěst a vydávat vlastní nařízení omezující veřejné akce s vysokou účastí. Že by lidé měli zůstat doma a nevycházet, pokud to není nutné, tak Američanům neříkal jako první ani prezident, ani Washington, ale guvernéři jejich států, kteří se rozhodli na optimismem hýřící hlavu státu nečekat a jednat .
Mám-li Spojeným státům a jejich nejvyššímu lídrovi vystavit vysvědčení za to, jak se jim podařilo s epidemií koronaviru vypořádat, je na to ještě krapet brzo. Diskuze o tom, jak dobře byla situace zvládnuta, mohou začít až ve chvíli, kdy denní křivka nově nakažených dosáhne svého vrcholu a začne klesat.
Avšak první indicií pro to, že nepůjde o žádné chvályhodné hodnocení, by měla poskytovat informace, že Spojené státy oznámily první případ nakaženého koronavirem ve stejný den jako Jižní Korea (20. ledna), které se díky efektivnímu a razantnímu přístupu podařilo epidemii zvládnout za necelý měsíc bez jakýchkoliv všeobecných karantén či zavírání škol, obchodů a restaurací.
A ještě důležitější otázkou bude, jaké vysvědčení na konci celé pandemie vystavíme ve srovnání se zbytkem světa našim lídrům.
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#aktuality #pandemie #koronavirus #usa #trump #tajnesluzby #briefing #opatreni #management #epidemie #who #politika