Letní dovolené sice obvykle začínají až v červnu a nyní je teprve březen, ale vzhledem k událostem v posledních dnech a týdnech lidé začínají přemýšlet o tom, že letošní letní dovolená možná nebude stejná jako obvykle. Podle názorů můžeme lidi rozdělit do třech základních skupin:
- Optimisté - ti věří, že první větší oteplení situaci vyřeší. Případně ne oteplení, ale zkrátka „se to“ vyřeší a letní dovolenou to vůbec neovlivní.
- Pesimisté - ti poukazují na to, že karanténa v Itálii už nějakou dobu trvá a zlepšení nepřichází. Dovolenou vůbec neplánují a ani si nepřipouštějí, že by nějaká byla. Snad jen nucená karanténa nebo výpověď z práce.
- Realisté - doufám, že do této kategorie spadáte i vy. Realisté si připouštějí vážnost situace, takže uznávají, že by dovolená v létě vůbec být nemusela, ale na druhou stranu ji plánují, protože věří, že nakonec bude.
Tak to bychom měli názory obyčejných lidí. Jsou to většinou jen zbožná přání, takže se podíváme na názor cestovních kanceláří, to pochopitelně budou zbožná přání ještě více, ale přidáme i názor několika odborníků, což už by nám mohlo napovědět o maličko více.
Bohužel v tuto chvíli se experti shodnou jen na jenom názoru. Jakém? Že je momentálně těžké předvídat, jaká bude situace ohledně koronaviru za pár měsíců. Americká stanice CNBC se v pořadu Squawk Box Europe dotazovala mnoha expertů, kteří se shodli na tom, že pokud se krizi nepodaří zažehnat, budou následky pro turistický ruch obrovské.
Ian Harnett, spoluzakladatel výzkumné společnosti Absolute Strategy, uvedl, že pokud se to protáhne až k Velikonocům a třeba ještě i dále k letním dovoleným, stanou se normou vnitrozemské dovolené, což by pro globální turismus bylo velmi poškozující.
Mnoho odborníků momentálně nechce předjímat nějaký názor a čekají na druhou polovinu dubna, která by měla být pro dopady pandemie na cestování rozhodující. Vyhlášená opatření jsou prozatím na několik týdnů, ale co když ani konec dubna nerozhodne? V takové situaci by lidé s koupí letních zájezdů pravděpodobně vyčkávali do poslední možné chvíle.
Mnoho hotelů si již uvědomilo, že je lepší mít zákazníky později než vůbec, takže některým lidem, kteří o to požádají, již přesunují termíny dovolených zakoupených ve first minute prodeji na pozdější termíny. Stejný přístup konec konců platí i u cestovních kanceláří. Bude tedy hodně záležet na rozumné domluvě mezi hoteliéry a cestovními kancelářemi.
Harnett k tomu říká: „Otázkou je, zda si lidé nebudou rovnou raději vybírat jiné destinace, anebo zda nezvolí dovolenou ve své zemi. Čím déle bude krize trvat, tím pravděpodobnější budou domácí dovolené. Obvykle to tak bývá, že když nastane krize, lidé začnou cestovat po své vlasti. Turismus v domácí zemi funguje jako jakási záchranná síť. A když už se lidé rozhodnout vycestovat do zahraničí, volí spíše destinace poblíž své zemi.“

Adel M. Amin funguje jako nezávislý poradce v oblasti turistického ruchu a dříve zastával funkci marketingového ředitele Jordánského turistického úřadu. V rozhovoru ohledně dovolených a koronaviru Amin řekl, že vnitrozemský turismus je důležitý, když čelíme výzvám. „V situaci, jako je tato, budou lidé upřednostňovat dovolené v domácím prostředí. Pak bude záležet na jednotlivých zemích a turistických úřadech, zda budou mít plán, co vlastním obyvatelům nabídnout.“
Amin situaci popisuje na příkladu ze své rodné země: „Každý rok se 400 tisíc Jordánců vydává na dovolenou do Turecka. Pokud jim naše místní hotely nabídnou ceny, které odpovídají těm, za které by si užívali v Turecku, nebude to fungovat. Sníženou cenou by alespoň částečně šly minimalizovat jinak obrovské ztráty hotelů.“
Změní COVID-19 návyky turistů?
Turistický analytik ve společnosti GlobalData Ralph Hollister o tom nepochybuje. S jeho vyjádřením se jistě ztotožní mnoho lidí i u nás v České republice: „Většina zákazníků, zejména v západním světě, připisuje své dovolené velkou důležitost, takže se jí jen tak nevzdá. Pokud ale bude mít virus stejnou sílu i na konci dubna, storna zájezdů stoupnou rapidní rychlostí, protože zákazníci upřednostní své zdraví před dovolenou.“
COVID-19 nechává letadla na zemi
Rok 2020 bude krizový pro mnoho aerolinek. Už v únoru Mezinárodní asociace leteckých dopravců odhadovala školy na 517 miliard korun. Pouhé dva týdny po původním odhadu se toto číslo zvýšilo na 2,25 bilionu korun.
Stejně jako mnoho restaurací nabízelo výdej jídla z okna a nyní se zaměřuje na rozvod jídel, tak se i aerolinky snaží na situaci reagovat. Některé lety jsou nabízeny velmi levně, aby motivovaly lidi cestovat. Mnoho velkých aerolinek v poslední době zrušilo tučné poplatky za odsunutí letů na pozdější termín. Stejně jako hoteliéři si uvědomují, že je lepší mít zákazníky později než vůbec.
Pokud se situace výrazně neuklidní, je možné, že mnoho lidí svou letní dovolenou prožije ve své zemi. Češi tak možná vyrazí do lesů a obdivovat památky. Někteří lidé mohou objevit kouzlo cestování karavanem a mnoho podnikavých jedinců se jistě, pokud to vláda dovolí, vydá do zahraničí na vlastní pěst. Mimo přelidněné oblasti a hotely plné turistů - do přírody a klidu.
Průvodci, kteří nabízejí několikadenní zájezdy a prohlídky různých zajímavých oblastí pro malé soukromé skupiny, jistě nebudou mít o zákazníky nouzi. Lidé, kteří si to mohou dovolit, tento typ cestování upřednostňují už delší dobu. Nyní by mohlo dojít i na další lidi, kteří budou chtít objevovat krásy přírody v malé skupině nebo jen v kruhu své rodiny.
Cestovní kanceláře stále uklidňují, že do léta je ještě daleko, ale spíš to vypadá, že uklidňují hlavně samy sebe a doufají, že se situace do té doby zlepší. V současné době je ale pravda, že nemáme dostatek potřebných informací pro rozluštění situace ohledně letní dovolené, takže nejlepší bude, když budete pozitivně naladění, ale budete mít i záložní plán.
#aktuality #koronavirus #dovolena #prazdniny #cestovani #turismus #pandemie #cestovniruch #aerolinky #hotelieri