3 minuty čtení

Může koronavirus zdravému člověku zkrátit život?

Přišlo to ve chvíli, kdy se zdá, že politika a společnost jsou ve stavu zrychleného toku. Jste nyní zdraví? To neznamená, že vás pandemie nezasáhne z dlouhodobého hlediska. A nemusíte se nutně ani nakazit.

Momentálně se zaměřujeme na záchranu životů a zabraňování šíření koronaviru, avšak i když se o tom nemluví, dlouhodobý dopad v rámci duševního zdraví lidstva má stejnou váhu. Pro představu této dlouhodobé problematiky do budoucna se nestačí ohlížet do minulosti pouze do dob pandemií, ale na všechny významné události. Protesty, nepokoje, masové povstání, války a přírodní katastrofy, které nás můžou naučit hodně o tom, jak rozsáhlé a ničivé události mohou ovlivnit psychiku.

Přestože je vše o koronaviru nové, nemoc se stále chová jako jakýkoliv počet předchozích epidemií. Je to například podobné vypuknutí těžkého respiračních syndromu SARS z roku 2003, což je událost, která pro náš současný okamžik vytvořila řadu lekcí. Šíření SARS bylo poměrně rychle omezeno snahami o rozsáhlé zavádění karantény. Ale i tento relativní úspěch měl stálé důsledky na zdraví. 

U karanténních lidí se zjistila vysoká prevalence psychologické úzkosti, včetně symptomů deprese a posttraumatické stresové poruchy (PTSD).

Klíčový krok s sebou: I když můžeme zastavit fyzické šíření nemoci prostřednictvím rychlého využití karantény a sociálního distancování, budeme muset dlouhodobě čelit jejím duševním zdravotním účinkům.

Dnes víme, jak pandemie COVID-19 ovlivňuje akciový trh, jak velké náklady mohou vzniknout státu i občanům. S tolika očima zaměřenýma na akciový trh je možné si nechat ujít, že největší újmu ponesou pracovníci s hodinovou finanční sazbou.

Pandemie může kvůli nerovnosti v příjmech, depresi a nejistoty lidem zkrátit život i o 5 let.

Jaké kroky můžeme podniknout s cílem chránit své duševní zdraví

  1. Je důležité šířit přesné a aktuální informace o nemoci COVID-19, aby se částečně předešlo vznikání dezinformací, které můžou vést k nepřiměřenému strachu.
  2. Můžeme se starat o populace se zvýšeným rizikem stresu. O lidi, kteří se už s těmito skutečnostmi potýkají. Hlavně musíme věnovat větší pozornost dětem.
  3. Máme zvláštní odpovědnost poskytnout podporu a reagovat na potřeby duševního zdraví lidí, kteří jednají jako první respondenti a poskytovatelé péče o populace postižené pandemií.
  4. Je zvláště důležité starat se o ty, kteří tvrdě pracují, aby nás podporovali.
  5. Musíme být připraveni podporovat vlnu špatného duševního zdraví, která může následovat po pandemii COVID-19.

Nakonec si musíme uvědomit, že jsme v tom všichni společně a že se nikdo nemusí cítit sám.

I přestože budeme v následujících dnech, týdnech, či měsících sociálně distancováni v karanténě, měli bychom oslovovat všelijakými způsoby okolí, abychom těm, kteří jsou v našich životech, dali vědět, že ačkoliv jsou možná fyzicky izolováni, zůstávají zakořeněni v síti péče a starostí.

Je to soucit a jednoduše hledáme jeden druhého.

#aktuality #koronavirus #zdravi #covid19 #delkazivota #soucit #jsmevtomspolecne #psychika #uzkost #deprese