06.03.2020 4 minuty čtení

Naši rodiče měli pravdu! Čím více času tráví děti venku, tím jsou šťastnější

„Za mých mladých let jsme běhali venku s klacky, ta dnešní mládež by jen seděla doma.“ Věta, která je od starších lidí už trochu klišé, našla oporu v mexické vědecké studii, děti opravdu potřebují chodit ven. Jinak jim hrozí pocit odpojení.

V psychologii najdeme spoustu protichůdných a nejistých průzkumů, důležitost přírody pro lidskou psychiku mezi nimi ale není. Studie za studií potvrzuje, že čas strávený v přírodě z nás dělá šťastnější, méně vystresované a fyzicky zdravější jedince. Dokonce jím zpomalujeme procesy stárnutí mozku!

Přesto, že si uvědomujeme důležitost pobytu v přírodě stále silněji, sociální fóbie, studentské povinnosti a sociální trendy, které se během času vyvíjejí, způsobují, že naše děti tráví stále více času doma. Není to dobré pro jejich mentalitu a není to dobré pro jejich zdraví, asi jste to všichni tušili, ale teď to tu máme černé na bílém.

Děti, které si hrají venku, jsou šťastnější

Před pár desítkami let rodiče po škole své dítko vystrčili z domu a do večeře s ním nepočítali. Dnes je taková situace nejen, že nepředstavitelná, ale rodiče, kteří by se takového přečinu dopustili, by patrně byli okamžitě ve hledáčku sociálních služeb

Nejnovější mexická studie zkoumala, jakým způsobem všechen ten čas strávený před obrazovkami monitorů, telefonů, televizí, tabletů... ovlivňuje dětský mozek.

 

Aby měli k dispozici exaktní data ke zkoumání vlivu přírody na chování dětí, udělali průzkum mezi 300 dětmi ve věku od 9 do 12 let z Mexiko city a ptali se jich, kolik času stráví venku, jestli se nějak zapojují v ekologických aktivitách a jestli se cítí šťastné. 

Souvislost mezi časem stráveným venku, snahou udělat něco pro Zemi a jejich osobními pocity byla naprosto zjevná.

Výzkumníci zjistili, že děti, které tráví více času venku, cítí spojení s přírodou a mají větší zájem o životní prostředí, zároveň takové děti byly dle vlastních slov šťastnější,“ vychází ze zprávy publikované na Neuroscience News.

Není to jen proto, že takzvaná NDD (Nature deficit desorder) neboli psychická porucha způsobená nedostatkem pobytu v přírodě, je špatná pro všechny lidi bez rozdílu věku. Výzkumníci tvrdí, že trávení více času v přírodě je pro děti důležitější i z jiného důvodu.

Pocit propojení s přírodou není jen o pochopení a uznání přírodní krásy, je hlavně o pochopení vlastní sounáležitosti, vztahu a závislosti člověka a přírody,“ 

říká Laura Berrera Hernández, členka týmu výzkumníků, kteří za projektem stojí. 

Trávení času v přírodě tak není důležité jen pro aktivní pohyb, psychické uvolnění a pěstování vlastního pocitu zodpovědnosti vůči ní – ačkoli žádný z těchto aspektů není zanedbatelný. Neméně důležité však je i to, že naše děti musí pochopit souvislosti života na Zemi, přírodního systému a naší funkci v něm. 

V ideálním případě budou více dbát na ochranu životního prostředí, ale zároveň se nebudou cítit tak osaměle, pocítí úctu k planetě a budou šťastnější.

Neboli, naši rodiče, kteří bědovali nad tím, že „furt jen čumíme do počítače a nechodíme vůbec ven,“ měli podle všeho pravdu. To ale ještě netušili, co přijde s tou následující generací.

Takže, co dělá vaše dítko právě teď?

#vyzkum #deti #zdravi #psychologie #analyza #psychoanalyza #sociologie #porucha #NDD #stres #uzkost #priroda #ekologie #bio #mexiko #veda #environmentalismus 

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.