06.03.2020 5 minut čtení

Zavřené pracoviště kvůli koronaviru? Jak se nezbláznit z homeoffice

COVID-19 sem, COVID-19 tam. COVID-19, kam se podívám. Ani se firmám vlastně nedivím, že začínají prozatím předčasně propouštět zaměstnanců ze spárů kanceláří a raději je preventivně nechávají pracovat z domova. 

Podobné opatření už přijaly světové firmy jako Dorseyho Twitter a Square a postupně se k nim přidávají i české společnosti. Dostala se ke mně například informace, že z domova teď preventivně pracuje většina zaměstnanců Many. 

Pro lidi, kteří na to nejsou zvyklí, to ale může být spíš prokletí než požehnání. A jako někdo, kdo už z domova pracuje něco málo přes rok, věřím, že k tomu mám co říct. Navzdory prvotnímu nadšení vám musím upřímně povědět, že to není snadné. Ale když si nastavíte pár pravidel, zajisté to zvládnete alespoň dokud se nepřežene panika okolo koronaviru.

Oblečte se

Práce v pyžamu zní možná jako dobrý nápad, ale věřte mi, že není. Když pracujete z domova a šéf vám nestojí celý den za zády (doufejme, to by totiž bylo opravdu znepokojující), musíte dokázat sami sebe vybičovat k co největší produktivitě. Pokud si po ránu nevyčistíte zuby a zůstanete v pyžamu, zaručuji vám pěkně pomalý start.

Potřebujete svému tělu naznačit, že nezačíná víkendové váleníčko, nýbrž pěkně nabitý a produktivní den. Následujte stejnou rutinu jako každý den, když se chystáte do práce. Osprchujte se, vyčistěte si zuby, oblečte se, dejte si snídani a kávu... Zkrátka se nachystejte k práci.

Vyhraďte si pracovní plochu

Ideálně by to neměla být postel ani gauč. Ale abych tu nekázala vodu a nepila víno, přiznávám bez mučení, že sama se na pohovce při psaní tohoto článku právě nacházím. Ale aspoň u práce sedím a nepolehávám! Využijte toho, že jste doma a vyberte si zkrátka místo, na kterém je vám příjemně. 

Přichystejte si vše potřebné a vydržte tam, dokud nesplníte úkol. Domácí prostředí totiž dvakrát víc svádí k rozptýlení. Pokud se přistihnete, jak jdete potřetí po sobě zkontrolovat stav ledničky, plácněte se přes ruku!

Stanovte si pracovní dobu

Ne, nemůžete si přispat! Pokud jste si to tedy předem nenaplánovali. Nic nemůžu doporučit víc než pečlivé rozplánování časového harmonogramu. Na začátku dne si projeďte úkoly, které musíte za den stihnout, odhadněte čas, který vám zaberou a rozdělte je do bloků.

Pokud se v organizování času vyžíváte stejně jako já, můžete si vždy při zahájení úkolu zapnout časomíru. Pomůže vám zůstat v tempu a nerozptylovat se.

„Toto stihnu před obědem, toto po něm a ve 4 odpoledne bych měla být hotová.“ Bohužel pro mě samotnou často není podobný plán dostatečná motivace, takže si s oblibou domlouvám závazné plány na určitou hodinu, abych se zkrátka přinutila mít ve stanovenou hodinu úkoly hotové a moci přestat pracovat.

Zrádným úskalím homeoffice je totiž stav, kdy pracujete tak trochu celý den a máte potom pocit, že neděláte nic jiného. S tím souvisí nutnost minimalizovat rozptýlení.

Vytvořte si prostředí bez rozptýlení

Žádná televize, žádné sociální sítě, žádné hry. Podobná rozptýlení jsou v domácím prostředí, kde vás nemá kdo přistihnout při prokrastinaci, jak nášlapné miny. Můj pracovní rituál je následující: vypnutí všech rozptylovacích oken prohlížeče, dání telefonu do režimu letadlo, zapnutí časomíry.

Ať už pracuji na jakémkoliv úkolu, časomíru zpravidla nastavuji na hodinu. Zjistila jsem, že je to moje maximální doba, po kterou jsem schopna se v kuse soustředit. Jakmile hodina vyprší, vypnu režim letadlo, dám si chvíli na zkontrolování e-mailů, novinek a oznámení a poté se buď další hodinu pokračuji nebo jdu na další úkol.

Doporučuji se zamyslet nad vším, co byste mohli potřebovat a přinést si to k pracovnímu místu. Když máte po ruce vodu, svačinu, psací potřeby a vše ostatní, nebudete muset od úkolu předčasně vstát a riskovat rozptýlení. 

Mně osobně pomáhá při náročném pracovním dni také změna prostředí. Tak vyrazte třeba do kavárny, knihovny nebo parku, dokud je to bezpečné!

UŽIJTE SI TO

Berte to jako bonus. Vždyť práce z domova je jedním z nejoblíbenějších zaměstnaneckých benefitů. Užijte si, že nemusíte snášet to otravné cvakání propisky vašeho kolegy s ADHD, že si můžete k práci nahlas pustit svou oblíbenou hudbu a že kurýři z DPP nemají šanci zase přijet, když zrovna nejste doma. 

Váš domov je jediné pracoviště, které si můžete přizpůsobit podle svého gusta. To je přeci super, ne?

#koronavirus #covid19 #homeoffice #pracezdomova #rady #tipy #uspech #produktivita #efektivita 

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.