29.02.2020 3 minuty čtení

Sci-fi knižní série, která může za to, že Elon Musk založil SpaceX s vizí dostat život na další planety

Že je Elon Musk stejně jako řada jiných úspěšných podnikatelů velkým fandou knih, je poměrně dobře známý fakt. Ne každý už ale ví, že některé konkrétní knihy, které Musk kdysi přečetl, mohou za to, že dnes dělá to, co dělá.

Foto: YouTube

Musk byl pilným čtenářem už od malička. Už v devíti letech zhltnul celou renomovanou anglickou encyklopedii Encyclopedia Britannica, která má 32 640 stran. A již jako teenager měl pocit, že by se ve svém životě měl o pozitivní budoucí osud lidstva pokusit nějak zasadit.

Inspirace, kterou postupně nasbíral, jej postupně dovedla nejen k myšlence, že by se měl pokusit vytvořit technologie pro získávání čistší energie, ale také k vizi konstruovat vesmírné lodě, které lidstvu umožní rozšířit jeho dosah mimo Zemi.

A při dotazu, jaká byla jeho klíčová inspirace právě pro SpaceX, se Musk stále zas a znovu vrací ke stejnému knižnímu titulu. Jde o sedmidílnou sci-fi knižní sérii Nadace, kterou sepsal vědec a spisovatel Isaac Asimov.

"Asimovova Nadace rozhodně stojí za přečtení," tweetnul Musk tento měsíc.

 

Sága Nadace vypráví o kolapsu a znovuzrození rozsáhlého vesmírného impéria existujícího v budoucnosti. "[Nadace] mi dala jednu důležitou lekci. Měli byste se snažit konat takové činnosti, které s nejvyšší pravděpodobností dokáží prodloužit dobu trvání naší civilizace, minimalizovat pravděpodobnost, že nastane doba temna, případně výrazně sníží dobu trvání doby temna, pokud nás nějaká potká," řekl Musk v roce 2017 pro Rolling Stone.

Britskému Guardianu zase vysvětlil, že ho zmíněná heptalogie naučila, že "civilizace postupuje v cyklech", čímž jej inspirovala, aby se vydal směrem vesmírného průzkumu a pokusil se lidstvu pomoci lidstvu dosáhnout nového, vyššího cyklu.

Všech 7 dílů knižní série Nadace autora Isaaca Asimova; foto: Pinterest

"Vzhledem k tomu, že je to nyní poprvé za 4,5 miliardy let, co má lidstvo možnost rozšířit život i mimo Zemi, přijde mi jako moudré na základě této skutečnosti konat, dokud je toto okno otevřené a nespoléhat se na to, že bude otevřené ještě dlouho," tvrdí Musk, který již několikrát vyjádřil obavy nad tím, jakou budoucnost lidstvu připraví rozšíření umělé inteligence.

Když proto Musk prodal svůj druhý startup X.com, který se posléze přejmenoval na PayPal, za 1,5 miliardy dolarů eBayi, rozhodl se následovat inspiraci od Isaaca Asimova a založil v roce 2002 společnost SpaceX. "Série Nadace a Asimovův Nultý zákon [robot nikdy nesmí ublížit lidstvu] jsou zcela fundamentálními důvody vzniku SpaceX," tweetnul Musk v červnu 2018.

 

Rok po SpaceX Elon založil Teslu, kterou už dnes všichni moc dobře známe, v roce 2016 přidal společnost Neuralink a o rok později svou "tunelovací" The Boring Company. Magazín Forbes jeho celkové jmění aktuálně odhaduje na 35,4 miliardy dolarů, což z něj dělá 27. nejbohatšího člověka planety.

Přečtěte si také: 8 knih, kterým Elon Musk přisuzuje svůj úspěch

#podnikani #spacex #musk #inspirace #nadace #isaacasimov #vesmir #expanze #vize #technologie #budoucnost

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.