6 minut čtení

Bob Iger ještě Disney tak úplně neopouští. Právě naopak, jeho nová role je pro úspěch společnosti klíčová

Mezi všemi těmi titulky popisujícími aktuální vývoj koronaviru a jeho další šíření do nových zemí se tento týden objevila i jedna významná byznysová novinka. Výkonný ředitel studia Disney, který jej dostal na absolutní výslunní, končí.

Z nadpisů, perexů a dalších hesel v mediích to působilo, jako že Bob Iger nečekaně odchází a Disney tak náhle přijde o manažera, který koupil Pixar či Star Wars nebo odstartoval masivní stroj na peníze jménem filmový Marvel, který loni uzavřel svou první fázi snímkem Avengers: Endgame, jež v kinech po celém světě utržil téměř 2,8 miliardy dolarů a stal se nejvýdělečnějším filmem v historii.

Kromě toho loni Disney do kin uvedl dalších 6 filmů, které dokázaly v kinech překonat hranici 1 miliardy dolarů a již v červenci studio překonalo svůj vlastní dosavadní celoroční rekord v příjmech z kin. Z pohledu byznysu má tak za sebou společnost rok jako z jedné ze svých pohádek. I proto působil odchod výkonného ředitele, který to celé "spachtil" dohromady, možná maličko nečekaně, protože jde rozhodně o jedno z nejpůsobivějších a nejúspěšnějších manažérských působení, jaké jsme doposud ve světě medií zažili.

Opak je ale pravdou. Navzdory tomu, co titulky na každém rohu naznačují, Iger ve skutečnosti nikam neodchází, právě naopak. A je dost dobře možné, že nyní dokáže úspěch studia Disney ve skutečnosti posunout ještě dál. Změnil si totiž pouze jmenovku na titul "výkonný předseda" a od nynějška se bude zaměřovat pouze na kreativní úsilí společnosti. Jeho židli CEO přebral další Bob, tentokrát Chapek, který doposud zodpovídal za zábavní parky Disney, zážitkový byznys studia a vedl rovněž produktovou divizi společnosti.

Byť se to celé může zdát, jako že byl Iger de facto v hierarchii studia sestřelen o úroveň níž, jeho role zůstává neméně důležitá. Brilantní kreativní mysl, která bude úsilí Disney směřovat tím správným směrem, je základem toho, aby si studio udrželo nejen titul největší mediální společnosti světa, ale i obraz milovaného kulturního brandu. Zatímco Chapek se nyní začne zabývat každodenním byznysem, byrokracií a papírování, Iger bude mít volné ruce pouze na kreativní stránku věci, což tak trochu působí, jako že se Disney vrací ke svým ověřeným kořenům.

Návrat k ověřené strategii

Když se totiž podíváme do historie na nejúspěšnější roky společnosti, budeme se bavit o obdobích, kdy studio mělo dedikovaného kreativního lídra a vedle něj manažera peněz a byznysu (CEO). Poprvé tomu tak bylo, když kreativní stránku řídil sám Walt Disney, zatímco jeho bratr Roy měl na starosti praktické záležitosti. Podruhé měl Disney na svém vrcholu podobnou dvojici během své renesance v 90. letech, kdy šlo o Michaela Eisnera a Franka Wellse. Vrací se dnes Disney ke své ověřené strategii, která mu v minulosti tak dobře fungovala?

Kreativita je neoddiskutovatelně hlavním palivem studia, bez kterého nemůže existovat. Proto autor kroniky této společnosti The Disney Story Aaron Goldberg upozorňuje, že být zodpovědný za kreativní stránku "je v Disney jednoznačně stejně důležitý úkol jako každý jiný, a to včetně pozice CEO."

Po smrti svého zakladatele a otce Walta Disneyho v roce 1966 společnost nezažívala nikterak slavné období. Právě naopak. Roky trápení a nevalných výsledků ukončili až v polovině 80. let právě Eisner a Wells, kteří zkusili podobný koncept jako Walt a Roy a slavili s ním ve zmíněných 90. letech velký úspěch a růst značky Disney v globálním měřítku.

V roce 2005 po nich převzal kormidlo Iger a byť společnost vedl úplně sám, dokázal ji dostat na úplně novou úroveň globálního úspěchu. A i když Iger v minulosti již několikrát odložil kvůli práci pro studio svůj odchod do důchodu, stejně mediální svět jeho úterní odchod šokoval a dokonce vyvolal vlnu skepticismu ohledně toho, proč tak najednou končí a co za jeho odchodem stojí.

Pro CNBC Iger prohlásil, že pozici CEO opouští proto, aby se ujistil, že "všechny naše kreativní motory fungují perfektně. A jediným způsobem, jak to mohu udělat, je předat pochodeň Bobovi, aby se veškerá autorita nad byznysem přesunula na něj a uvolnila mi ruce, abych se mohl soustředit na to, co je podle mě naší další velkou prioritou," vysvětlil své rozhodnutí Iger.

Mentorem a partnerem nového CEO

Když tedy uděláte krok zpět a přehlédnete všechny ty zavádějící titulky, dojde vám, že Disney vůbec nic ani nikoho neztratilo. Právě naopak, výrazně posílilo své vedení a ideálně se vyzbrojilo pro další růst.

Iger za sebou zanechává více než působivý seznam úspěchů a dokončených projektů. Za aktuální dominancí studia v kinech po celém svět stojí trojice významných akvizic - Pixar, Lucasfilm a Marvel - které se Igerovi podařilo dohodnout. Řídil také masivní globální expanzi Disney parků nebo obrovskou akvizici 21st Century Fox v rámci dohody v hodnotě 71 miliardy dolarů. A i jeho poslední velký krok byl z pohledu budoucnosti zcela zásadní - Disney loni v listopadu spustil svou streamovací službu Disney+, která má ambici rozdat si to s Netflixem.

A na závěr ještě jeden detail, který se v kontextu možná maličko ztratil. Společnost ve své úterní tiskové zprávě oznámila, že Chapek sice bude zodpovídat za veškerý byznys a korporátní záležitosti studia, ale bude se kromě představenstva nadále zodpovídat Igerovi, který tak zřejmě po nějakou dobu zůstane jeho mentorem a pomůže mu získat v nové funkci potřebné schopnosti.

Nevím, jak vy, ale podle mě to má Disney rozehrané zatraceně dobře a bez ohledu na občasné zvláštní praktiky nebo možná trochu přílišné soustředění na finanční stránku věci zřejmě z pohledu byznysu nebude jen tak strádat.

#aktuality #bobiger #disney #ceo #bobchapek #byznys #kreativnireditel #vize #budoucnost