Vytvořte svůj investiční mozkový trust!

Staňte se členem komunity Warengo a diskutujte s ostatními investory v článcích a tématických skupinách. Je nás už 11 568.

Zaregistrovat se

CEO Walt Disney Company Robert Iger odchází, otěže společnosti přebírá správce parků – Robert Chapek

Společnost s 200 tisíci zaměstnanci, obrovskými resorty a tématickými parky po celém světě, která požírá jedno filmové studio za druhým, tento týden překvapila své akcionáře. Dlouholetý výkonný ředitel odchází ze svého postu, kdo je jeho nástupcem?

Shodou okolností zrovna ve chvíli, kdy jsem včera večer sepisoval článek o deseti nejpřeplacenějších výkonných ředitelích velkých společností ve Spojených státech, byznysovým světem prolétla tato zpráva: Robert Iger, CEO Walt Disney Company, opouští svou pozici. Přitom Igerovova odměna za loňský rok ve výši téměř 60 milionů dolarů byla třetí nejvyšší v celém seznamu. 

Jeho překvapivě vysoký plat, stejně jako odchod z funkce, vychází i z faktu, že filmové studio s téměř stoletou historií (rok založení 1923) posledních pár let neustále roste a pohlcuje přitom menší studia napříč Hollywoodem. Disney ale není jen produkční a tvůrčí studio, pod jeho správu spadá i 12 originálních zábavních parků (Disneylands) po celém světě, stejně tak největší rekreační resorty na světě – Walt Disney World Resorts a mnoho dalšího. 

Iger neodchází ze společnosti úplně, otěže globálního kolosu sice přebírá Robert Chapek, který byl dosud zodpovědný za chod Disney tématických parků, ale Iger zůstane ve společnosti na pozici výkonného předsedy alespoň do konce roku 2021, kdy mu oficiálně vyprší smlouva.

Iger odůvodňuje své rozhodnutí slovy:

„Společnost se neustále rozrůstá a rozšiřuje portfolio svých služeb, jen za posledních 12 měsíců prošla výraznou expanzí.“ 

Bývalý šéf tím reaguje na skutečnost, že v roce 2019 pod křídla Disneyho spadlo obrovské mediální a produkční studio 21st Century Fox. Zároveň Disney loni odstartoval vlastní streamovací platformu Disney+, s kolosální nabídkou vlastní tvorby se tak okamžitě zařadil na třetí příčku streamovacích služeb za Netflix a HBO, a boj o krále streamu zhoustl.

„Cítil jsem, že pokud máme setrvat v našem tvůrčím úsilí a splnit všechny plány společnosti, měl bych strávit co nejvíce času v kreativním odvětví studia,“ dodává Iger.

Nový CEO společnosti Robert Chapek

Chapek se stane teprve sedmým výkonným ředitelem v historii společnosti. Analytici, stejně jako někteří bývalí zaměstnanci společnosti, vyjádřili obavy, zda má Chapek pro takto významnou pozici dostatečné zkušenosti v zábavním průmyslu. Podle nich je překvapivé, že roli lídra nepřevzal Kevin Mayer, předseda Direct-to-Consumer, ten byl na postu očekáván předně pro jeho významnou roli při spuštění dlouho očekávané streamovací služby Disney+, která přitáhla pozornost 10 milionů registrovaných uživatelů už v prvním dni své existence. 

Z vyjádření společnosti vyplývá, že Chapek s okamžitou platností přebírá dohled nad všemi segmenty společnosti. Tím největším segmentem jsou právě „tématické“ parky, jejichž správu řídil Chapek již od roku 1993, stál tak například u zrodu prvního Disney resortu v kontinentální Číně, stejně jako u spuštění nového konceptu tématických parků – Star Wars: Galaxy's Edge lands.

Značku Star Wars získal Disney v roce 2012, kdy koupil společnost Lucasfilm, odstartoval tím reboot kultovní série, která byla skalními fanoušky Lucasova původního díla přijata velmi rozporuplně.

Chapek má i své zastánce, podpořil ho například Michael Wolf, zakladatel Activate, společnosti nabízející technologické a strategické firemní poradenství. „Bob je jedním z nejlepších managerů v zábavním průmyslu na světě, přestože jeho jméno není všeobecně známé,“ říká Wolf.

Iger stál v čele společnosti od roku 2005, od té doby Disney několikanásobně narostl, v roce 2006 koupil notoricky známé studio Pixar, následované nejpopulárnější blockbusterovou značkou současnosti – Marvel, v roce 2009. Mezi jeho největší úspěchy patří i vyjednání odkupu studia 21st Century Fox, které bylo zásadní pro vznik Disney+.

Spekulace o změně vedení a následné ohlášení nového CEO se okamžitě promítly na burze, akcie společnosti se propadly již o 4.8 %. 

#Disney #WaltDisney #Pixar #21stCenturyFox #Marvel #Disneyplus #Netflix #HBO #Iger #Chapek #Disneyland #DisneyWorld

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Odejít na vrcholu po splnění stanovené vize a nadále se věnovat jenom tomu, co mi jde nejlépe a kde můžu být nejužitečnější. Tohle si v hlavně srovnat umí málokdo thumbsup.

    1

Vytvořte svůj investiční mozkový trust!

Staňte se členem komunity Warengo a diskutujte s ostatními investory v článcích a tématických skupinách. Je nás už 11 568.

Zaregistrovat se