Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
10.02.2020 4 minuty čtení

Miliardář Jeff Bezos se podělil o aha moment, který mu změnil život

O CEO Amazonu Jeffu Bezosovi se říká, že je nejbohatším člověkem na planetě. Ale podle historky, kterou jsem objevila na CNBC, sám ví, že není tím nejchytřejším. Podívejte se na aha moment, který prožil na vysoké a který definoval jeho budoucnost.

Jeff Bezos má ve svých 56 letech 4 děti a jmění v hodnotě přes 126 miliard dolarů. E-komerce impérium zvané Amazon založil v roce 1994 ze své garáže v Seattlu. Dodnes je CEO firmy a má na ní téměř 12% podíl. Kromě toho vlastní například i noviny The Washington Post či firmu Blue Origin, která vyvíjí raketu pro komerční použití.

Bezos netoužil odjakživa po rozjetí byznysu

Před tím vším se chtěl stát fyzikem. V osmdesátých letech studoval fyziku jako hlavní obor na Princetonské univerzitě. A ačkoliv patřil mezi 25 nejlepších studentů, kteří obdrželi vyznamenání, myslel si, že není dostatečně chytrý na to, aby v konkurenci obstál.

Proto se rozhodl, že z fyziky přesedlá na elektrotechniku a informatiku a změnil si hlavní obor. Prý to změnilo jeho životní směřování.

„Rozhlédl jsem se po místnosti a bylo mi jasné, že ve třídě byli tři lidé, kteří byli mnohem lepší [ve fyzice] než já. A že to pro ně bylo mnohem mnohem snazší,“ řekl Bezos serveru Wired v roce 1999.

Bezos se svěřil, že zažil prozření poté, co se snažil hodiny vyřešit jeden matematický příklad.

„Nemohl jsem vyřešit jednu parciální diferenciální rovnici,“ rozpovídal se v rozhovoru pro Economic Club Washington. „Byla opravdu složitá. Učil jsem se zrovna s mým spolubydlícím Joem, který byl v matice opravdu dobrý. Pracovali jsme na tom úkolu tři hodiny a nemohli na to přijít.“

„Nevyřešitelný příklad“ vyřešil jeho známý během chvíle

Poté Bezosův tehdejší spolubydlící požádal o pomoc kamaráda Yasantha Rajakarunanayake.

„Ukážeme mu ten problém, on se na něj podívá, chvíli na něj zírá a řekne ‚kosinus‘. A já na to ‚To je odpověď?‘ a on zas ‚Jo, ukážu ti to‘,“ vypráví Bezos.

„Přivede nás do svého pokoje, posadí si nás tam, popíše tři strany algebrou, všechno vyškrtne a výsledek je kosinus. Zeptal jsem se ‚To všechno sis vypočítal v hlavě?‘ a on odpověděl ‚Ne, to by nebylo možné. Před třemi roky jsem vyřešil velmi podobný příklad. Byl jsem schopný si tento problém přiřadit k tamtomu a potom už mi bylo hned jasné, že odpověď je kosinus.‘‘‘

Podle Bezose byl právě tento moment chvílí, kdy si uvědomil, že se na ty nejlepší ani zdaleka nechytá a měl by asi raději zkusit kariéru v jiném oboru.

„Byla to pro mě rozhodující chvíle, protože tehdy jsem si uvědomil, že ze mě nikdy nebude velký teoretický fyzik. Začal jsem přehodnocovat své rozhodnutí. Ve většině oborů stačí, když jste lepší než 90 % ostatních lidí a můžete světu nějak přispět. V teoretické fyzice musíte být jedním z 50 nejlepších lidí na světě, jinak ničemu nepomůžete.

Bezos si změnil hlavní obor a zavázal se, že si založí a povede vlastní byznys.

„Bylo nad slunce jasné, že by to pro mě bylo těžké a nepříjemné, a tak jsem si změnil obor na elektrotechniku a informatiku.“

Princeton nakonec Bezos v roce 1986 absolvoval s titulem z elektrotechniky a informatiky.

V roce 1994, když pracoval v hedgeovém fondu, přišel na ohromující statistiku. Internet v té době rostl rychlostí 2,300 % ročně, což ho inspirovalo k založení e-shopu s knihami, který spustil o rok později. Dnes se Amazonu v Americe přezdívá „obchod se vším“ a má tržní kapitalizaci přes bilion dolarů. Vypadá to tedy, že se Bezosovi jeho rozhodnutí vyplatilo.

#osobnirozvoj #bezos #amazon #ahamoment #uspech #byznys #miliardar #milionar #podnikani #studium #vzdelani #potencial #talent

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
6 minut
5 minut
5 minut
4 minuty
3 minuty
4 minuty
4 minuty
2 minuty
4 minuty
6 minut
5 minut