Příručka pro zaměstnance je jedním z prvních dokumentů, které nováčkům v automobilce přistanou v ruce. Jejím úkolem je popsat zaměstnancům, co se od nich očekává, na co se můžou těšit a čeho by se měli vyvarovat.
Příručka Tesly má jedinečnou formu. Je napsaná neformálním jazykem, místy se v ní vyskytují dokonce ostřejší výrazy. „Máme za to, že pokud nezavoláš a neukážeš se v práci, jsi pitomec. A měl bys mít opravdu pádný důvod pro to, že jsi nám nedal vědět, jinak poletíš.“
Firemní kultura je hlavní věc, která velké firmy drží pohromadě. A v Tesle je reprezentace firemní kultury hlavní pracovní náplň právě Elona Muska. Proto je jeho rukopis na příručce velmi patrný. Příručka apeluje na ambice, pracovní morálku a firemní kulturu společnosti.
Příručka odráží firemní kulturu
První věta říká: „Jsme Tesla. Měníme svět. Jsme ochotní všechno přehodnotit.“ A ačkoliv by to mohlo znít jako klišé, Tesla vám vzápětí ochotně dokáže opak. Vysvětluje, proč nejde o tradiční zaměstnaneckou příručku. „Příručky vám řeknou, jak špatně se můžete chovat, aby vás nevyhodili.“
Tesla namísto toho „upřednostňuje velmi vysoké standardy, aby najímala jen výjimečné lidi, kteří budou usilovat o to, aby ze sebe každý den dostali maximum. “
Tesla v úvodu příručky říká, že se chce obklopit lidmi, kteří dělají správné věci, a to čestně, i když se nikdo nedívá. A pro lidi, kteří stojí o tradiční příručku, má jednu radu: běžte někam jinam. „Nemyslíme to zle, tak to prostě je,“ dodává příručka.
Je podaná neformálně a zábavně
Ačkoliv je příručka napsaná neformálně, nespadla naštěstí do pasti. Nesnaží se být za každou cenu vtipná, což vnímám jako plus.
Byť jsou některé fráze nebo příklady humorné, stále jde o důležitý dokument, který obsahuje vše, co obsahovat má. Ale na rozdíl od mnoha jiných zaměstnaneckých příruček nezní, jako kdyby ji napsal robot s právnickým vzděláním.
Tato vyváženost mezi vážností a neformálností mě opravdu baví. Mezi důležité a zajímavě podané body patří:
- „To mi nikdo neřekl“ je výmluva, která tady nikdy nebude přijata.
- Pokud nejsi spolehlivý, tohle pro tebe není to pravé místo.
- Kdokoliv v Tesle může a měl by napsat e-mail nebo promluvit si s kýmkoliv, o kom si myslí, že s ním může nejrychleji vyřešit určitý problém. To bude ku prospěchu celé společnosti. Můžete se obrátit na svého manažera, jeho manažera, můžete si promluvit přímo s vedoucím jiného oddělení, můžete to probrat s Elonem.
- Pozdní příchody jsou něco, čeho se dopouštějí děti ve škole. Tohle není škola.
Administrativní záležitosti příručka neobsahuje ani nevynechává
Zní vám to trochu jako pohádka o princezně Koloběžce? Není. Příručka se sice zdlouhavým výčtem informací nezdržuje, což je dobře jak z hlediska šetření papírem (pokud je zaměstnanci dostávají v tištěné podobě), tak z hlediska šetření času zaměstnanců, ale přesto je zmiňuje.
Obsahuje totiž odkaz na interní webovou stránku, kde zaměstnanci najdou všechny potřebné informace ohledně platové politiky, pauz na jídlo a odpočinek, dovolené a případného ukončení pracovního poměru.
V práci se bavte a nedělejte hlouposti
„Ujisti se, že se v práci bavíš – udělej si nové přátele, zkoušej nové výzvy, nové věci. Pokud se nebudeš bavit, budeš nešťastný. To nechceme. Chceme, abys pracoval tvrdě, miloval to, co děláš a aby tě to bavilo,” takové je celé znění bodu jménem zábava.
Pokud by vás zajímalo, jaké věci jsou pro Teslu no-go, asi nepřijdete na nic šokujícího. Baví mě tón, kterým příručka s novým zaměstnancem mluví. Je z něj cítit důvěra.
„Když uděláš něco hloupého, buď ti dáme druhou šanci, nebo tě požádáme, abys odešel. Záleží na okolnostech. Nemůžeme si dovolit ztrácet čas s hloupostmi, když máme na práci tolik důležitých věcí. “
Následně příručka se slovy „jestli to musíš mít, tady jsou příklady hloupostí, které někteří lidé dělají“ vyjmenovává krádeže, únik informací, šikanu, drogy a tak podobně.
Pokud vás zajímá celé znění tohoto výjimečného dokumentu, anti-příručku Tesly najdete tady.
#podnikani #tesla #musk #prace #zamestnavatel #management #leader #manager #pravidla #priority #filozofie #firemnikultura