Narazila jsem na TED Talk Jia Jianga z roku 2017, ve kterém rejection therapy popisuje a také popisuje to, jak mu 100 dní, během kterých ji podstupoval, změnilo život. Natolik mě to nadchlo, že se o to s vámi musím podělit.
Co je to rejection therapy?
Jia Jiang ve svém TED Talku popisuje, že se v něm odjakživa praly dvě složky osobnosti. Jedna je velmi ambiciózní a má velkolepé plány a nemalé odhodlání a ta druhá se bojí odmítnutí a tak se mu snaží vyhnout. I poté, co ve 30 založil svou vlastní firmu, pro něj každé další odmítnutí znamenalo utrpení.
Snažil se tedy najít rady proti strachu z odmítnutí na internetu a právě v tu chvíli objevil rejection therapy. Vymyslel ji kanadský podnikatel Jason Comely. Myšlenka je prostá – 30 dní vyrážíte do světa a snažíte se o to, aby vás lidé odmítali. Nakonec to pro vás začne být běžnou součástí života. Prostě tak nějak otupíte a odmítnutí vám přestanou drásat nervy.
Místo 30 dní rovnou 100
Jia Jiang byl tou myšlenkou nadšen a rozhodl se, že se nebude nechávat odmítat jen 30 dní, ale dokonce celých 100 dní. Vymyslel si velké množství kreativních situací, při kterých byla velká pravděpodobnost, že ho někdo odmítne a vše zdokumentoval. Jeho videoblog dosáhl velké popularity.
Video, ve kterém požádal pekařku, aby mu vytvořila donuty, které budou vypadat jako olympijské kruhy a ona to navzdory všem očekáváním udělala, získalo na YouTube přes 5 milionů zhlédnutí.
Díky jeho 100denní cestě se z Jianga stal takřka slavný člověk. Byl v novinách, v televizi, mnoho lidí mu začalo psát e-maily, ve kterých ho v jeho záměru podporovali.
Co se Jiang díky terapii odmítnutím naučil?
Kromě svého původního záměru naučit se přijímat odmítnutí se Jiang naučil také mnoho dalších praktických technik.
„Naučil jsem se mnoho věcí. Objevil jsem tolik tajemství. Například že když hned po odmítnutí neuteču, můžu proměnit ‚ne‘ na ‚ano‘ a kouzelné slovíčko, které mi s tím pomůže, je ‚proč‘.“
To Jiang ilustruje na příběhu, když zaklepal na dveře cizí ženy a zeptal se jí, jestli může na její zahradu zasadit květinu. Když ho odmítla, zeptal se proč. Nebylo to protože mu nevěřila nebo že by ho měla za blázna. Její důvod byl, že má psa, který by je zničil. Ale doporučila mu svou sousedku Connie, která z květiny měla velkou radost.
Dále se Jiang naučil, že když řekne určité věci, maximalizuje tím šanci na kladnou odpověď. Například když nahlas vysloví obavy druhého člověka.
Cesta ke splnění snů je dlážděná odmítnutím
A snad nejdůležitější lekcí, které se Jiangovi díky tomuto experimentu dostalo, byla ta, že si skrze prosté optání může splnit své sny. Pochází z rodiny, ve které je mnoho učitelů. On sám sice chtěl být podnikatelem, ale učení si vždy chtěl vyzkoušet. Proto se vydal na Texaskou univerzitu a klepal na jeden kabinet za druhým.
Jeden z profesorů byl nápadem nadšen a zařadil Jianga do svého učebního plánu. O dva měsíce později si Jiang splnil svůj celoživotní sen a odučil vysokoškolskou přednášku.
„Martin Luther King, Jr., Mahatma Gandhi, Nelson Mandela, Ježíš Kristus. Tito lidé nenechali odmítnutí, aby je převálcovalo. Jejich reakce na odmítnutí definovala je samé. A oni se rozhodli odmítnutí přijmout a nepodvolit se mu.
Nemusíme se řadit mezi takové lidi, abychom se mohli učit z odmítnutí. V mém případě bylo odmítnutí kletba, můj strašák. Obtěžovalo mě celý můj život, protože jsem se před ním snažil utéct. Jakmile jsem ho začal přijímat, stal se z něj největší dar.
Začal jsem učit lidi, jak přeměnit odmítnutí na příležitost. Použil jsem k tomu blog, přednášky, knihu, kterou jsem vydal a teď pracuji na technologii, která lidem pomůže překonat jejich strach z odmítnutí.
Když jste odmítnuti, když čelíte další překážce nebo dalšímu selhání, berte to jako příležitost. Neutíkejte. Pokud tyto věci přijmete, mohou se z nich stát dary.“
Tu technologii, která má pomoci překonávat strach z odmítnutí, Jiang skutečně navrhl. Jmenuje se Dareme a jde o aplikaci, která skrze gamifikaci umožňuje lidem rozvíjet se a zbavovat se strachů a bloků.
Pokud vás tedy příběh zaujal, můžete si ji stáhnout a nebo rovnou zítra vyzkoušet jeden z kreativních nápadů na odmítnutí. Pokuste se třeba:
- zahrát si kopanou na něčí zahradě,
- požádat cizího člověka o kompliment,
- vyspat se ve firmě prodávající matrace,
- vyfotit se s někým na ulici,
- udělat rozhovor s kulturistkou,
- spravit počítač v Apple store,
- provádět lidi po muzeu.
Pokud potřebujete víc inspirace, mrkněte na celý seznam 100 výzev a jejich videodokumentaci.
#neuspech #selhani #uspech #odmitnuti #osobnirozvoj #seberozvoj #JiaJiang #motivace