Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
06.02.2020 6 minut čtení

8 vět, díky kterým uděláte ze svých známých přátele

Pokud máte spoustu známých, ale jen hrstku opravdových přátel, na které se můžete obrátit kdykoliv a se kterými si vážně dobře rozumíte, možná, že jen nedokážete ve vztahu nastolit potřebnou hloubku. Těchto 8 vět buduje opravdový vztah.

Důležité je skoncovat s představou, že aby se s vámi chtěli ostatní přátelit, musíte je přesvědčit, že jste výjimeční. Je to právě naopak. Musíte dát pocit výjimečnosti vy jim. Věty, které vám předkládám, nejsou určené pro to, abyste na ně někoho sbalili nebo upoutali něčí pozornost.

Jsou to úplně prosté fráze, které lidem vykouzlí úsměv na tváři a díky kterým budou mít pocit, že vám na nich záleží. A reciprocita sympatií funguje, to už jsme si řekli v článku 7 psychologických triků, díky kterým si vás lidé rychleji oblíbí.

1. „Vypadáš šťastně.“

Všichni známe větu „vypadáš dobře“. Je to taková ta běžná fráze, kterou použijete, když po letech narazíte na někoho, s kým jste chodili na vysokou. Ale pokud chcete, aby něco znamenala, měli byste se spíš než na vnější dojem soustředit na pocit, který ze člověka vychází.

Štěstí je pro většinu lidí konečný cíl v životě. Proto všichni chtějí být nablízku lidí, kteří je tak vnímají. Protože jen s takovými lidmi se tak opravdu budou cítit.

2. „Myslím na tebe.“

Před pár měsíci jsem kamarádce vyprávěla, že jsem prošla rozchodem a necítím se úplně dobře. Po několika dnech mi od ní přišla zpráva „Myslím na tebe a doufám, že už je ti lépe.“

Už předtím jsem ji měla ráda, ale musím se přiznat, že od té doby je mi ještě bližší. Tohle je sice trochu extrémní příklad, ale když na někoho myslíte, dejte jim to vědět. Nejlepší na tom je, že je to pravda.

Na ostatní myslíme každý den. Zkuste do zpráv zakomponovat něco jako „Zrovna na tebe myslím. Už jsme se dlouho neviděli, viď? Nechceš někam zajít?“  A uvidíte, že to bude druhou stranou přijato velmi pozitivně. 

3. „Líbí se mi tvůj přístup k životu.“

Nevím, jak to máte vy, ale já se cítím skvěle, když si někdo myslí, že jsem zajímavá. Až vám příště někdo řekne něco, co vás obohatí, prostě jim to řekněte. Můžete ocenit jejich přístup k životu nebo použít prosté „Vždycky se s tebou naučím něco nového.“ či „Takhle jsem nad tím nikdy nepřemýšlel/a. Zajímavé!“

Takové věty jsou hnací motor konverzace, protože lidé mají tendenci na sebe skutečně projektovat chování, které jim ostatní přisuzují. Budou se tedy snažit udržet konverzaci zajímavou a mluvit o tématech, která vás baví.

4. „Co si o tom myslíš ty?“

„Zajímalo by mě, jakou zkušenost máš s tímto, můžeš mi říct víc o tamtom? Rád/a bych znal/a tvůj názor. Můžeš mi poradit?“

Většina lidí své zkušenosti k smrti ráda sdílí s ostatními. Rádi mluví o lekcích, kterých se jim dostalo. Když se jich zeptáte na jejich názor, najednou se budou cítit respektovaní. Budou mít pocit, že toužíte znát jejich úhel pohledu.

Když se s někým bavíte na téma, ke kterému očividně mají co říct, zeptejte se jich na jejich názor. Budou vás díky tomu vnímat jako přítele. Přátelství totiž zřídkakdy vznikají, když se nesnažíte poznat myšlenky, pocity a nápady toho druhého.

5. „Když jsme spolu mluvili naposledy, říkal/a jsi...“

Toto je velmi důležité. Také milujete lidi, kteří si už po prvním letmém setkání pamatují vaše jméno a když se potkáte znovu, neváhají vás jím oslovit a navázat konverzaci? Ano, to všichni. My lidé máme rádi pocit, že jsme zapamatovatelní.

A skvělý způsob, jak toho využít, je skrze tuto větu. „Naposledy jsi mi vyprávěl/a o tom novém projektu; Jak se má tvoje máma? Naposledy ses zmínil/a, že je nemocná; Jak dopadla ta zkouška, na kterou ses minulý měsíc připravoval/a?“

Žádný detail není příliš malý. Vlastně čím menší detail, tím lépe. Když si vzpomenete na to, že měl jejich pes poraněnou packu, je to dobré. Pokud si vzpomenete na jeho jméno, je to skvělé. A asi bych na sebe tohle neměla prozrazovat, ale já sama mám se zapamatováváním jmen, dat a lidí problém.

Ale rozhodně to nepoužívám jako výmluvu, abych mohla být vůči ostatním lhostejná. Naopak. Vytvářím si mnemotechnické pomůcky, díky kterým můžu lidi oslňovat svým „skvělým pamatovákem“.

6. „Dal/a jsem na tebe.“

Nedávno mi přišla od kamaráda SMS: „Dal jsem na tebe a ještě jednou jsem to CV přepsal. Vzali mě!“ Cítila jsem se skvěle! Možná, že jsem mu pomohla k jeho vysněné práci, to je přeci fantastické. A navíc jsem viděla, že moje rady pro něj nejsou jen řečmi. Že nad nimi skutečně přemýšlí a někdy na ně dá. A to je něco, co dělají skuteční přátelé.

7. „Chybíš mi.“

Se svou nejlepší kamarádkou ze střední už se moc nevídám. Prostě nás život obě zavál jinými směry a máme toho šíleně moc na práci. Ale to neznamená, že pořád nejsme nejlepší kamarádky. Čas od času mi on ní přijde zpráva „Chybíš mi.“ A to si vždy uvědomím, že jsme tu pro sebe a i když se třeba zvládneme vidět jen jednou za měsíc, konverzace poplyne, jako kdybychom se vídaly denně.

Dnes si udělejte chvíli na to, abyste se ozvali nějakému svému kamarádovi nebo kamarádce a napsali jim, že vám chybí. Zabere vám to jen půl minutky, ale vašemu přátelství to dodá spoustu energie.

8. „Tohle na tobě opravdu obdivuji.“

Každý člověk má kvalitu, která je obdivuhodná. Pokud si jí všimnete a oceníte ji, nemůže to udělat nic než posílit vaše přátelství. Je to skvělá příležitost zdůraznit malé detaily, které na člověku máte rádi nebo že jste zaznamenali pokrok, který udělali.

„Opravdu na tobě obdivuji, jak ti to jde s dětmi; Teda! Tvoje angličtina je čím dál tím lepší!“ Ať už na druhých zaznamenáte jakoukoliv pozitivní změnu nebo obdivuhodnou vlastnost, nemá cenu si ji nechávat pro sebe.

#osobnirozvoj #vztahy #pratelstvi #konexe #networking #seberozvoj #komunikace

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
8 minut
6 minut
8 minut
3 minuty
5 minut
6 minut
5 minut
5 minut
4 minuty
4 minuty
4 minuty