Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
02.02.2020 6 minut čtení

Dolaroví milionáři radí, jakému chování se vyhnout, pokud si chcete zachovat solidní reputaci

Dlouhá léta budovat svou dobrou pověst a pak jí během pár okamžiků ztratit. Je to smutné, ale stává se to často. Několika věcem, které pověst mohou zničit, se ale vědomě můžete vyhnout, takže je dobré je znát.

Někdy může stačit jeden nešikovný komentář na sociální síti a vaše dobrá pověst může zmizet stejně rychle, jako pára nad hrncem. Nikdo rozumný by si svůj pohled na vás samozřejmě jedním komentářem nebo příspěvkem neměl nechat zkazit, ale každý z nás je na druhou stranu odpovědný za své chování ve všech situacích.

Podíváme se na několik bodů, které zachytí určité zvyky nebo způsoby chování, které by mohly způsobit, že dobrou pověst vystřídá špatná. Na každý z těchto bodů upozornil jiný milionář, a tak je zajímavé sledovat, kdo na jaké jednání upozorňuje.

1) Přetvařování

Nejdříve je nutné si uvědomit, že vaše pověst není vytvářena jen na základě pracovních výsledků a úspěchů či neúspěchů. Ovlivňuje ji celá řada různých faktorů a dá se tedy říci, že je to jakýsi produkt "energie", kterou směrem ke svému okolí vydáváte.

Přetvařování může být buď dlouhodobé, nebo jednorázové. Dlouhodobé přetvařování je časté u lidí s nižším sebevědomím, kteří si tím své ego zvyšují. Jednorázová přetvářka může být důsledkem snahy o navázání nového vztahu a zapůsobení na druhého člověka. Jakákoli přetvářka, ať už krátkodobá nebo klidně celoživotní, je ale špatná.

"Můžete vystupovat jako působivý člověk s neuvěřitelnými výsledky, ale tuto masku překryje to, co z vás ostatní intuitivně cítí. Nějakým vnitřním smyslem lidé často dokážou říci, zda jednáte autenticky, nebo ne.

V závěru každého dne nakonec stejně záleží především na tom, zda jste věrní sami sobě. To ovlivňuje všechny vaše prvky úspěchu. Když žijete v souladu se svými hodnotami, bude to z vás poznat."

(Katrina Ruth, zakladatelka a CEO "Katrina Ruth Show")

2) Upřednostňování špatných věcí

Upřednostnit špatné věci můžete v mnoha ohledech. Od obyčejného jídla v rychlém občerstvení místo kvalitní restaurace až po závažná rozhodnutí ovlivňující mnoho dalších lidí. Pamatujte ale, že úplně každé rozhodnutí na vás má vliv. Naplánovat si jídlo v rychlém občerstvení a následně ho tam i sníst není nic špatného, ale mít v plánu zdravý oběd a nakonec upřednostnit fastfood kvůli času, ceně nebo čemukoli jinému už se na vás podepisuje. Jak jste věrní svým hodnotám v malých věcech, se později odráží i na těch velkých.

"Někteří lidé se věnují pochybným aktivitám jen kvůli tomu, aby si vydělali pár stovek či tisíc navíc - ale nikdy to za to nestojí. Vaše pověst je mnohem důležitější než peníze. Rodiče také chtějí, aby je děti viděly jako vzor. Logicky se tak ale nejdříve musejí chovat.“

(Yuri Elkaim, zakladatel a CEO společnosti "Healthpreneur", bývalý profesionální sportovec a autor několika knih o zdravém životním stylu)

3) Obviňování a svalování viny

Obviňovat druhé opět můžete v malých i velkých věcech. A stejně jako v případě přetvařování je i tady jakékoli obviňování zbytečné. Nejenže si jím můžete pokazit pověst, ale můžete ublížit sobě i druhým. Raději se naučte přijmout zodpovědnost a konat podle své nejlepší vůle. Případné následky neházejte na všechny okolo, ale přijměte je a poučte se z nich.

"Před několika lety jsem o všechno přišel v Ponziho schématu. A ještě horší je, že jsem to doporučil i rodině a přátelům, kteří také byli oklamáni. Naše finanční ztráty byly velké, ale já navíc nesl ohromnou vinu. Cítil jsem se naštvaný a styděl jsem se. Jak jsem se mohl nechat podvést? A jak si znovu získám důvěru druhých?

Pak jsem si připomněl slova mých oblíbených hrdinů a to mi dalo v mém zoufalství sílu. Například: 'Pokud se poučíte z neúspěchu, je to úspěch' nebo: 'Úspěch není konečný a prohry nejsou fatální.' Postavil jsem se k tomu čelem. Omluvil jsem se. Převzal jsem odpovědnost všude, kde to šlo a trávil jsem čas s těmi, kteří to potřebovali. Udržování vynikající pověsti není o tom, že nikdy neuděláte chybu. Je to o tom, jak na chyby reagujete."

(Tom Shieh, CEO Crimcheck, poradce Tiny Devotions a člen správní rady Defy Ventures)

4) Nekonzistentnost - kam vítr, tam plášť

Není člověk, kterému by bylo sympatické, že se lidé v jeho okolí nechají snadno zmanipulovat a donutit změnit názor. Uznat chybu a své přesvědčení změnit je velká ctnost, ale nejdříve musí pro tuto změnu existovat dostatečně pádné důvody. Pokud neexistují, jde o naivitu nebo lehkověrnost. A pověst naivního člověka rozhodně není pozitivní.

"Všichni lidé, ale zvláště ti ve vedoucích postaveních, by se měli sami sebe zeptat: 'Udělal jsem to, co jsem řekl? A udělal jsem to důsledně?' Pokud si chcete budovat svou pověst, musíte svou pravdu říkat nahlas a především podle této své pravdy jednat. A musíte to dělat důsledně."

Rozhodnout se, že nebudete pít kávu, ale při první návštěvě restaurace si ji dát, protože si ji dávají i vaši přátelé nebo protože na internetu psali, že to je zdravé, svědčí o tom, že se příliš svých rozhodnutí nedržíte.

(Allyson Byrd, zakladatelka The Church of Profit Acceleration, autorka bestselleru Leave Your Mark)

#osobnirozvoj #reputace #povest #osobnost #vlastnost #zvyky #milionar #byznys #vystupovani #image

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Tím by se měl řídit každý!
    +1
    • jojo, to by se to žilo, co? Kdyby se vždycky snažili všichni. Tyto úvahy mě většinou přivedou k tomu, co by se stalo, kdyby řadoví vojáci odmítli bojovat. Nebyly by války, protože ti co za tím stojí by sami bojovat nešli. Ale to už jsem trochu mimo téma článku :D
      0
Doporučené příspěvky
7 minut
4 minuty
5 minut
4 minuty
3 minuty
5 minut
4 minuty
7 minut
6 minut
6 minut
5 minut
6 minut