Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
01.02.2020 4 minuty čtení

Jak se dělá byznys se smrtí? Vzpomínky na Black Mambu vydělávají miliony

Šílenství kolem pádu jedné sportovní ikony pomalu utichá, ne však na aukčních serverech. Předměty za pár dolarů se můžou prodat i za miliony, pokud je s nimi spojeno dostatečně významné úmrtí.

Není to ani týden, kdy odešla basketbalová legenda Kobe Bryant. Minulou neděli se s ním, jeho 13letou dcerou Giannou a sedmi dalšími lidmi zřítil vrtulník. Nehodu nikdo nepřežil. Pro některé tragédie, pro jiné, zdá se, obchodní příležitost

Téměř okamžitě po jeho smrti raketově vzrostla poptávka po Kobeově merchandise.

Bryantova kolekce na webových stránkách Nike byla kompletně rozprodána za méně než den po havárii. Fanoušci poté obsadili eBay a další aukční portály, aby ukořistili jakékoli pamětihodnosti spojené s Kobem. 

Prodejci pochopitelně svižně zareagovali a nechávají si za „připomínky“ zaplatit tučné sumy. K dostání jsou sběratelské kartičky, podepsané míče, dresy i boty.

Na eBay lze dokonce nalézt basketbalový míč podepsaný Bryantem a zbytkem týmu Lakers po jejich třetím vítězném šampionátu v řadě v roce 2002 – za 3 miliony dolarů

Další uživatel prodává za 2.88 milionu dolarů „jediný svého druhu“ – míč podepsaný Bryantem po jeho prvním získaném titulu V NBA.

Prodejce ho inzeruje se slovy „Tenhle míč bude mít během příštích deseti letech hodnotu 10 milionů dolarů.“

Co nám, kromě hlubokého stesku v srdci, zbývá po jeho odchodu? Zbývají nám míče, boty… To jediné, k čemu se lze upnout, abychom si zapamatovali jeho odkaz.“ 

Aukce webové stránky MambaForever.com začala na 1 milionu dolarů. Za stejnou cenu je na prodej kolekce Kobeových sběratelských kartiček „ve velmi dobrém stavu“.

Boty Nike podepsané „Black Mambou (Kobeova hráčská přezdívka), po jeho posledním zápase v NBA v roce 2016, se prodávají za „pouhých“ 240 000 dolarů.

Tento bizarní trend extrémně naceněných „suvenýrů“ po náhlé smrti slavných lidí není ničím neobvyklým. Z vyjádření Denvera D’Rozaria, profesora marketingu na Howard University, který se specializuje na výzkum využití zesnulých celebrit v marketingu.

Fanoušci si najednou uvědomí, že osobnost, kterou tolik obdivovali, už není mezi námi, a chtějí na ni mít nějakou hmotnou vzpomínku. Lidé si kupují sběratelské předměty, protože si očekávají, že budou nabývat na hodnotě a dodává jim to pocit propojení s jejich idolem.

 

V roce 2009 byla prodána slavná bílá rukavice Michaela Jacksona za 420 000 dolarů, pět měsíců po jeho nečekané smrti.

Šaty, které na sobě měla Marilyn Monroe v roce 1962, když zpívala prezidentovi J.F. Kennedy k narozeninám, se v roce 2016 prodaly za rekordních 4.8 milionu dolarů.

Loni se pro změnu dražila róba princezny Diany, ve které v roce 1985 tančila s Johnem Travoltou v Bílém Domě – za 347 000 dolarů.

Tyto tři předměty mají jedno společné, všechny se prodaly na aukcích Darrena Juliena CEO Julien’s Auctions, společnosti, která si zakládá na ověřování pravosti memorabilií.

Julien se nechal slyšet, že během posledních pár dní obdržel velký počet telefonátů a emailů od lidí, kteří se mu snažili prodat Kobeoův merchendise do aukcí. 

Chystá se prodat kolekci ověřených sběratelských předmětů na každoroční aukci „Sports Legends auction“ v Beverly Hills prvního dubna.

Zda, a jak, ověřuje pravost nabízených předmětů portál eBay, není známo, služba pouze potvrdila, že monitoruje a vymazává nabídky předmětů, odkazujících na smrt slavných osobností, z neověřených účtů. 

Zároveň eBay blokuje nabídky, které „oslavují, znázorňují nebo se snaží profitovat z lidské tragédie a utrpení. Stejně jako ty, které jsou necitlivé vůči obětem a pozůstalým.“

Martin Nolan, výkonný ředitel Julien’s Auctions řekl: 

Kobe zemřel tragicky, byl hrdinou, ikonou, hlavně v Los Angeles (domovské město Lakers). Co nám, kromě hlubokého stesku v srdci, zbývá po jeho odchodu? Zbývají nám míče, boty… To jediné, k čemu se lze upnout, abychom si zapamatovali jeho odkaz.

 

#Kobebryant #bryant #nike #ebay #memorabilie #merchendise #byznys #aukce #podnikani #tragedie #Lakers

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
3 minuty
4 minuty
2 minuty
3 minuty
3 minuty
3 minuty
4 minuty
6 minut
3 minuty
5 minut
7 minut