6 minut čtení

Jak se chránit proti koronaviru? Myjte si ruce, a pokud nemáte příznaky, nepoužívejte roušky

I kdyby vás šířící se panika kolem epidemie koronaviru 2019-nCoV zcela minula, měli byste se radši podívat na tato všeobecná preventivní opatření, přece jen je tu chřipková sezóna.

Jen málokterý výraz je děsivější než „epidemie“, a příval nových znepokojivých zpráv z Wu-Chan a dalších čínských měst, které jsou momentálně v karanténě, vám na klidu nepřidá.  

Ve skutečnosti je důvodů k obavám méně, než si myslíte, obzvláště pokud se budete řídit dávno známými jednoduchými opatřeními – koronavirus 2019-nCoV je chřipkový vir, a s chřipkou máme své bohaté zkušenosti.  

Už i Českem se pomalu šíří zprávy o lidech vyšetřovaných s podezřením na nakažení virem, žádný potvrzený případ u nás ale zatím ohlášen nebyl.  

Dokonce i kdyby potvrzen byl, stále to není důvod k panice. Z oficiálních dat vyplývá, že úmrtnost viru, oficiálně nazvaného 2019-nCoV, je kolem 3 % mezi známými případy, s ohledem na logický předpoklad, že pravděpodobně existuje velký počet případů neznámých, konečné číslo bude nejspíš ještě menší.  

Pro porovnání: influenza (latinský název pro „klasickou“ chřipku) udává úmrtnost menší než 1 %. I přesto na její následky u nás každoročně umírá na 2 000 lidí.  

Nejrizikovější skupinou jsou starší lidé ve špatném zdravotním stavu nebo s omezeným imunitním systémem. Pokud je to váš případ, pak byste měli být obzvláště opatrní, protože vakcína proti novému viru je zatím v nedohlednu – vědci vydali prohlášení, že její vývoj bude trvat nejméně rok.

Mezitím se musíme snažit riziku šíření nemoci maximálně předcházet. Úplně stejně bychom samozřejmě měli přistupovat i k „tradičnímu“ chřipkovému onemocnění.

1. Pokud se cítíte nemocní, nechoďte do práce. Své zaměstnance vyzvěte ke stejnému chování    

„Přecházení nemocí“ je proslulý nešvar, který se nevyhýbá ani našim končinám. Přitom je tím nejhorším, co můžeme pro své zdraví udělat.  

Pokud máte jakékoli symptomy chřipkového onemocnění, primárně horečku, musíte zůstat doma. Přijít i přesto do práce je extrémně nezodpovědné, protože tím vystavujete ohrožení celý svůj kolektiv.  

To by samozřejmě platilo i kdyby svět momentálně nebyl v ohrožení pandemie. V současné situaci, a s přihlédnutím k právě probíhající chřipkové sezóně, byste jako zaměstnavatelé měli zajistit, aby se vaši zaměstnanci necítili nuceni chodit do práce nemocní. Zvažte i přehodnocení rozsahu placeného volna a počet „sick days“.

2. Myjte si ruce – hodně

Lidé se nejčastěji bojí nakažení, když v jejich okolí někdo kašle nebo kýchá, což je samozřejmě klasickým způsobem přenosu chřipkového viru.  

Na druhou stranu je překvapivě snadné nakazit se chřipkou, či jiným virem, pouhým fyzickým kontaktem s předmětem, kterého se v posledních 48 hodinách dotýkal i nakažený.  

Tím spíše, pokud si následně sáhnete na ústa nebo nos.  

Přesně z toho důvodu, byste se měli na mytí rukou zaměřit. Čím častěji si myjete ruce, tím více předcházíte riziku nakažení se, pokud jste přišli do kontaktu s infikovaným předmětem.  

 

Stejně tak samozřejmě omezíte pravděpodobnost přenosu vlastních potencionálních virových onemocnění.  

U chřipkových onemocnění, bohužel, můžete být nakažliví, aniž by se u vás projevovaly symptomy. U nového koronaviru trvá inkubační doba až dva týdny. 

Z čehož vyplývá, že pokud byste z jakéhokoli důvodu měli podezření, že jste byli viru vystaveni, myjte si po tuto dobu ruce ještě častěji, a pokuste se minimalizovat kontakt s ostatními lidmi.

3. Pokud nepracujete ve zdravotnictví a nemáte příznaky, nepotřebujete roušku

Pokud jste zdraví, zdravotní rouška vám ve většině případů bude k ničemu. Obzvláště pokud si neberete novou pokaždé, když jdete ven mezi lidi. Hlavní princip standardní papírové roušky je v zamezení průniku choroboplodných organismů směrem ven, ne dovnitř.  

Největším problémem při používání roušek je, že během pár minut nošení rouška vaším dechem navlhne, a následně paradoxně pomáhá zachytávat ze vzduchu kapénky.  

Roušky jsou naopak důležitou ochranou okolí pro lidi s podezřením na nakažení, a hlavně, pro pracovníky ve zdravotnictví.  

Panika kolem koronaviru způsobila na mnoha místech světa masové skupování zdravotních roušek a jejich následný nedostatek pro zdravotníky pracující s nakaženými.

Pokud kašlete, či kýcháte, rouška vám pomůže zamezit šíření viru kolem sebe, v opačném případě si s ní nijak nepomůžete. Například v Asii je nošení roušky při příznacích virového onemocnění považováno za slušné vychování.

4. Promyslete si zásobení svého podniku

I kdyby se koronavirus nakonec k nám vůbec nedostal, stále může pořádně zatopit vašemu byznysu. Čína v rámci boje s šířící se nákazou může uzavřít další regiony a města, a všichni víme, jakou hraje Čína roli ve světovém exportu.  

Wu-Chan, město momentálně se nacházející v karanténě, bývá občas zváno čínským Chicagem. Pro svou centrální lokaci je důležitým dopravním a transportním uzlem.  

 

Mimo jiné je důležitým centrem pro automobilový průmysl. General Motors, Ford i Nissan zvažují uzavírku svých továren ve městě pro snížení rizika přenosu viru.  

Pokud se vaše společnost spoléhá na dodávky komponentů nebo produktů z Číny, zvažte pojistnou zásobu vašich skladů pro případ, že Čína rozšíří omezení provozu. 

V nejlepším případě bude hrozba viru během pár týdnů zpacifikována a vám zůstane nadbytek do budoucna. V opačném případě vám může dostatek prostředků na skladě přijít vhod.  

 

#Cina #koronavirus #2019nCoV #WuChan #epidemie #chripka #nemoc #sickdays #podnikani #prevence

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.