Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
31.01.2020 5 minut čtení

Voda je zdrojem života

K lítosti všech vám oznamuji, že naše tělo není složeno z colových nápojů, piva ani vína. Je složeno převážně z vody a proto bychom ji měli pít dostatek. Bez jídla vydržíme i přes měsíc, ale bez vody sotva pár dní.

Funkce vody v organismu

Napomáhá transportu živin na místo určení. Zvlhčuje oči (kolik hodin denně trávíme u počítače a na telefonech?), ústa, klouby a reguluje teplotu těla. Podporuje okysličování organismu. Snižuje riziko nemocí a pomáhá vyplavovat nečistoty včetně volných radikálů. Působí příznivě na krevní tlak a v neposlední řadě pomáhá spalovat kalorie. Správným pitným režimem jsme tedy schopni předejít mnoha nepříjemnostem. 

Nedostatek vody v organismu 

1 % pocit žízně

5 % slabá horečka

8 % přestávají fungovat ledviny

10 % přestávají pracovat svaly

20 % selhávají veškeré orgány a nastává smrt

Pokud máš pocit žízně tak už je vlastně pozdě, k tomuhle pocitu by normálním prostředí vůbec dojít nemělo. Vypít bys měl 0,03 l na 1 Kg tělesné hmotnosti. Vezmi kalkulačku a spočítej si kolik máš denně vypít. Samozřejmě v letních měsících nebo při zátěži to má být více.

 

Co káva, čaje apod.

Při dnech zdraví se ptám "Povězte mi kolik vody za den vypijete?". Nejčastější odpověď "No dost si myslím." a začne vyjmenovávání, káva, pivo vlastně 2, to máte litr že jo. Pokud se bavíme o pitném režimu můžeme do něj počítat v podstatě vše kromě kávy, kofeinových nápojů, zeleného čaje a alkoholických nápojů. Jedna káva 7 g dávky je v podstatě 0,3 - 0,5 litru dolů a to je důvod proč bys měl dostat automaticky a bez řečí dostat sklenici vody ke kávě. U piva je to podobné + 1 velké pivo je kaloricky 1 plnohodnotné jídlo, ale to je jiná kapitola. Pamatuji si naše návštěvy hospod a soutěže o malého a velkého bobra - v podstatě to byla soutěž, která určovala po kolika pivech můžeš jít na záchod :-D Nikdy jsem jí nevyhrál :-D

 

Únava - to je kapitola sama pro sebe

 

Omlouvám se webu zena.cz, ale tenhle obrázek to dokonale vystihuje. Počítač, open space, únava a šálek kávy. Káva nám chutná a pomůže tak možná na půl hodiny - jestli vůbec. Pokud budeš pravidelně pít vodu, mozek se bude lépe okysličovat a tím pádem bude stupeň únavy mnohem menší než když ho zalijeme kávou.

Co dnes voda obsahuje?

Dle výsledků měření Státního zdravotního ústavu za rok 2018 (2019 ještě nebyly zveřejněny) voda z kohoutku dle mého pitná není. Pitná voda je pitná tehdy pokud v ní nejsou obsaženy škodlivé látky nebo tehdy pokud ji označíme za pitnou díky tabulkám, které vytvoříme.

Co je mi platné, že voda je v normě, když v ČR je norma mít ve vodě stopové množství pesticidů, herbicidů, rtuti, olova, a co mě šokovalo tak i uranu - slovy našeho pana premiéra - Sorry jako. O chloru ani nemluvím, za 1. světové války se používal jako bojový plyn a teď jako likvidátor všeho živého ve vodě. Vždyť i naše prabábi říkala "Nech tu vodu odstát než tím zaliješ kytky!" A ty necháváš odstávat vodu poté, co si ji natočíš do sklenice?

Ve zkratce pár čísel, které se mi podařilo vyčíst, závěr si udělej sám.

•NMH (nadlimitní měřené hodnoty) pesticidních látek jsou dnes největším problémem zejména na malých obcích do 5000 obyvatel – postiženo bylo přes 280 000 uživatelů pitné vody (tzn. že 280 000 lidí je reálně vystaveno riziku nádorových onemocnění)

•Poměrně četné byly nálezy nedodržení limitních hodnot všech mikrobiologických ukazatelů jakosti pitné vody: intestinální enterokoky (4,06 %), Escherichia coli (2,22 %), koliformní bakterie (9,24 %), Clostridium perfringens (0,91 %). Z dalších pak byly nejčetněji nedodrženy limitní hodnoty ukazatelů pH (13,71 %), mangan (10,23 %), železo (7,7 %), dusičnany (3,80 %), chlorečnany (8,78 %), chloridy (5,38 %) či trichlormethan (1,78 %); dále pak uran (1,78 %), alachlor ESA (10,33 %), desethylatrazin (1,74 %) a atrazin (1,36 %)

Zdroj: www.szu.cz

 

Argument, že máš studnu neberu, ve spodních vodách je toho za ta léta tolik, že ti studna nepomůže. Dalším problémem jsou mikroplasty a Bromované zpomalovače hoření (BFR) o kterých jsem psal ve článku zde: http://warengo.com/stories/35445-bromovane-zpomalovace-horeni-bfr-jsou-dnes-ve-vsem-proc-si-na-ne-davat-pozor

Balená voda kvůli BFR a dalším látkám také není žádná výhra. Dobrým řešením je vodní filtr. Na trhu jich je spoustu a určitě si můžeš vybrat. Já mám jeden 12 let a naprostá spokojenost, i moje děti rádi pijí vodu doma a rozdíl poznají na návštěvě. Ono když se na to podívám logicky, pokud nemám filtr, stává se filtrem moje tělo a to nechceš. Pokud chceš popovídat o tom co mám připojeno doma, můžeme to probrat v soukromé zprávě, na trhu jich je dost ovšem vybírej pečlivě je to investice na celý život a pro zdraví. Nechci tu veřejně nic propagovat, to není účel tohoto článku.

Měj skvělý den a jdi se napít, určitě to potřebuješ :-)

Tom

#zdravi #voda #zvyky #pitnyrezim 

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky