Spustili jsme MARKETPLACE! Vyberte si investiční platformu, ptejte se, hodnoťte.
30.01.2020 6 minut čtení

Huawei jako bezpečnostní riziko? Jakou roli bude mít čínská společnost při výstavbě 5G sítě v Británii?

Čína je v posledních dnech hodně diskutovanou zemí vzhledem ke zdravotnímu riziku spojenému se šířícím se virem. Ve stínu těchto událostí probíhají na Britských ostrovech diskuze na zcela odlišné téma. Bezpečnost národa v nich ovšem hraje roli také.

Huawei je jedním z největších světových výrobců mobilních telefonů. Zároveň je důležitým hráčem ve vývoji kyberbezpečnostních systémů a nastupující generace 5G mobilních sítí.

Britská vláda se rozhodla tohoto čínského giganta přizvat k rozvoji své 5G sítě - ale za určitých podmínek.  

Co je vlastně Huawei?

Huawei byl založen roku 1987 ve městě Šn-čen v jižní Číně, zakladatelem byl Žen Čeng-fej, bývalý vojenský důstojník. Z lokálního výrobce mobilních telefonů se Huawei vypracoval na světového lídra zaměstnávajícího 180 000 lidí.

K dnešnímu dni je druhým největším dodavatelem smartphonů za vedoucím Samsungem. S 18 % na trhu předstihl i samotný Apple.

(Ren Zhengfei, CEO Huawei)

Proč se některé státy společnosti Huawei obávají?

Bouřlivou debatu posledních měsíců rozpoutala zásadní otázka: Může Západ Huawei důvěřovat, nebo se spoluprací při výstavbě telekomunikačních sítí vystavíme riziku?

Spojené státy mají jasno, podle nich by mohl být Huawei zneužit Čínou pro špionáž právě díky 5G sítím. S ohledem na Renovu vojenskou historii a roli společnosti v komunikačních sítích je to opodstatněná úvaha.

Žen Čeng-fej byl v armádě po devět let, do roku 1983. Zároveň je členem Komunistické strany Číny.

Huawei tvrdí, že je to irelevantní. „V Ženově mládí byl vstup do strany nutností k jakékoli zodpovědné pozici.“

Washington ale již v minulosti uvalil na Huawei embargo pro všechny americké firmy a žádá své spojence o zamezení jejich spolupráce s Huawei na výstavbě 5G sítí. Austrálie a Nový Zéland žádosti vyhověli. Německo rozhodnutí odložilo nejméně do příštího summitu EU, který se koná v březnu.

Británie je tak v nelehké pozici. Pokud se pro spolupráci s Huawei rozhodne, ohrozí tím vztahy s USA, avšak v opačném případě čelí možným restrikcím ze strany Číny.

K čemu je 5G síť dobrá?

K přechodu na 5G síť se v tuto chvíli chystá spousta západních zemí. Důvody jsou jednoduché, vyspělejší mobilní síť nabízí 10krát vyšší rychlost stahování, což zásadně změní naše možnosti práce, komunikace a streamování.  

Kontrola nad touto sítí by Huawei principiálně skýtala možnost sledovat nebo narušovat komunikaci v případě válečného nebo politického konfliktu. V blízké budoucnosti, která patří chytrým zařízením, by to představovalo zásadní problém. K internetu bude připojeno vše od samořídících vozů po dětské chůvičky a požární alarmy.

Vznikají obavy, že čínským státem najatí hackeři by mohli tato zařízení využít jako zadní vrátka pro vstup do strategicky významnějších sítí. Takto lze protivníka například odpojit od elektrické sítě.

 

Jakou roli bude mít Huawei v Británii?

Čínské společnosti bude odepřena možnost dodávat zařízení pro „citlivá místa“ sítě - takzvaná síťová jádra.

Dále smí Huawei zásobit jen 35 % potřebného vybavení periferní sítě a to jen mimo území poblíž vojenských základen a jaderných elektráren.

Pár termínů:

„Jádro“ (páteřní síť) je v podstatě srdce a mozek telefonní sítě, právě zde se hlasový i jiný signál propojuje tam, kam je potřeba.

Ústředny zároveň vyhodnocují veškerá síťová data. Umožňují uživatelům přístup pouze k službám, které mají zaplacené, přesměrovávají hovory na správné vysílače, přeposílají SMS a sledují využívání služeb pro účetní výpočty.  

Periferní přístupové sítě – takzvané (RAN) jsou oproti tomu využívány pouze k přesměrování signálu do „jádra“, právě zde by měl být Huawei zapojen.

Přesto vznikají obavy, že hranice mezi „jádrem“ a periferním „RANem“ se budou v budoucnu společně s nárůstem datových operací, s nimiž budou muset být „jádra“ přenesena blíže k uživateli, smývat. V takovém případě by nebylo dále možné udržet Huawei mimo páteřní sítě.  

Odposlouchává nás Huawei?

Spojené státy spekulují, že na základě čínského „National Intelligence Law“ z roku 2017 musí jakákoli organizace spolupracovat v národním zájmu. To znamená, že Peking může Huawei donutit ke kolaboraci se stranou.

Huawei se nechal slyšet, že nikdy ke špionáži vyzván nebyl a „spolupráci by kategoricky odmítl“. Dodává: „Nikdy bychom nekompromitovali žádnou zemi, organizaci ani jednotlivce, obzvláště v otázce kybernetické bezpečnosti a ochraně osobních údajů.“

 

Pod drobnohledem jsme neustále.

Naše smartphony nás denně sledují mnoha způsoby, bez ohledu na výrobce. Pochopitelně v závislosti na tom, k čemu jim umožníme přístup.

Na základě toho, jaké oprávnění přidělíme konkrétním aplikacím, sledují například jak často navštěvujeme konkrétní stránky a zda je využíváme k nákupu zboží.

Pokud používáte přímo Huawei, samozřejmě existuje určitá pravděpodobnost, že vaše data končí u čínské vlády. Stejně tak ovšem platí, že data ze smartphonů Google Pixel mohou být dodávána vládě USA.

Existují alternativy k Huawei 5G síti?  

Američtí poskytovatelé pravděpodobně sáhnou po vlastních společnostech, jako jsou Cisco, Juniper Networks nebo Qualcomm. V Evropě tyto sítě poskytuje švédský Ericsson a finská Nokia.

Británie by se bojkotem Huawei vystavila riziku, neboť jejich síť stojí na technologii z roku 2005. Nemohou si tak dovolit prostý „upgrade“ sítě a bez pomoci Huawei by pro ně přechod na modernější infrastrukturu byl extrémně nákladný a pravděpodobně by způsobil odklad 5G sítě o několik let.

Spojené království již vystavělo Huawei Cyber Security Evaluation Centre (Huawei vyhodnocovací centrum kyberbezpečnosti), které spadá pod národní kyberbezpečnostní centrum.  

Podle Britů doposud nebyla objevena žádná podezřelá aktivita ze strany Číny, na druhou stranu bylo objeveno několik závažných chyb v bezpečnostním softwaru Huawei.  

Británie je s možným rizikem plynoucím z partnerství smířena, ale kromě Huawei bude spolupracovat i s několika dalšími dodavateli, aby se nemusela spoléhat na jedinou společnost.

#aktuality #Huawei #Britanie #podnikani #byznys #ZenCengfej #5G 

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
7 minut
4 minuty
2 minuty
6 minut
4 minuty
2 minuty
4 minuty
10 minut
4 minuty
3 minuty
4 minuty