Leo Babuata, zakladatel firmy Zen Habits říká: „Lidé často neberou kritiku dobře, i když je jim dána s dobrými úmysly.“ Je toho názoru, že ji často berou jako urážlivou nebo rovnou jako osobní útok. Já sama se s těmito emocemi zpravidla při dostávání feedbacku setkávám, jak už jsem zmiňovala v článku Naučte se přijímat kritiku a z každé konfrontace vyjdete jako vítěz.
Ale pravdou je, že u kritiky nejde ani tak o to, co říkáme. Důležitější je, jak to říkáme. Určitě už jste také byli svědky situace, kdy se někdo úplně vyhnul očekávanému konfliktu například jen díky tomu, jaký použil tón hlasu a slovní zásobu. A na druhou stranu jste pravděpodobně už viděli i úplně zbytečnou hádku, kterou odstartovalo jen jedno nevhodně zvolené slovo.
Je fascinující, jak se dá stejná věc předat různými způsoby a pokaždé dostanete úplně jinou reakci okolí. Pokud se chystáte někomu dát konstruktivní kritiku anebo máte pocit, že své myšlenky nedokážete pochopitelně komunikovat, podívejte se na těchto 9 tipů.
1. Použijte metodu sandwiche
Možná, že si pod tímto pojmem zprvu nic konkrétního nepředstavíte, ale až vás uvedu do obrazu, určitě si vybavíte někoho, kdo ji používá.
Metoda sandwiche je prostá – začnete chválou nebo pozitivním komentářem, doprostřed zabalíte kritiku a sandwich uzavřete opět pozitivně.
Například můžete kolegovi pochválit grafické zpracování prezentace, říci, že ještě lepší by celkový dojem byl, kdyby měl lépe připravený výklad a ukončit tím, že se moc těšíte na jejího další prezentaci příští týden. Takový sandwich je mnohem lehčí strávit.
2. Soustřeďte se na situaci, ne na člověka
Důležité je také se soustředit na konkrétní situaci, ne na jednotlivce. Namísto „při projevu jsi byl nudný“ řekněte „myslím, že by tvoje prezentace mohly být dynamičtější“. Díky tomu alespoň částečně zamezíte tomu, aby kritiku druhý vnímal jako osobní útok.
3. Zvolte vhodné načasování
Americký podnikatel, investor a motivační řečník Charlie Harary ve svém článku pro Enterpreneur radí, že byste vždy měli dávat pozor, kdy feedback dáváte. Například není dobrý nápad vzít si stranou kolegu a kritizovat jeho prezentační schopnosti pár minut poté, co dokončil velkou prezentaci a ještě se z ní pořádně ani nevzpamatoval.
Jednak by asi nedokázal v tu chvíli vaše poznámky efektivně zpracovat a také byste mu tím zkazili dojem z prezentace. A naším cílem přece není nikoho otrávit nebo v něm vyvolat pochybnosti.
4. Použijte „hadrového panáka“
Další metoda, kterou doporučuje Harary. Když se snažíte vysvětlit, v čem je problém, můžete vyprávět příběh, který bude vaše myšlenky ilustrovat. Příběh o někom úplně jiném. „Snažte se kritiku předat skrze vaši vlastní historku nebo příběh někoho slavného, kdo si prošel podobnými problémy. Kritika se přijme o poznání snáze, když není jen o vás a vašich chybách.“
5. Nabídněte konkrétní řešení
Když se budete soustředit na konkrétní věci, které byste si přáli, aby druhý dělal jinak, sami sobě zabráníte v útočení a obecném stěžování si. „Neděláš žádné domácí práce“ nahraďte „Můžeš mi prosím častěji pomáhat s mytím nádobí? Poslední dobou to dělám často já.“ Pro druhého je také mnohem snazší takovým konkrétním přáním a požadavkům vyhovět.
6. Pozitivní volba slov
Jednoduchý psychologický trik, který mě naučili, když jsem v 15 letech brigádničila v call centru. Pozitivní jazyk je něco, na co si sice musíte dávat pozor, ale vyplatí se to. Uznejte sami, že byste raději slyšeli „ráda bych slyšela na meetinzích častěji tvůj názor“ než „na meetinzích se málo angažuješ“?
7. Nabízíte svůj pohled, ne obecnou pravdu
Psycholog Cliffor Lazerus v rozhovoru pro časopis Psychology Today doporučuje, abyste při kritizování používali spojení jako „mám pocit“ a další věty, které stanoví, že jde o váš osobní pohled. Nikdo není patronem pravdy.
8. Dávejte si pozor na tón
Už na vás někdy někdo křičel „tímhle tónem se mnou mluvit nebudeš“? Pokud ano, tak se mu nemůžete divit. I Lazerus v rozhovoru potvrdil, že tón může určit způsob, jakým bude váš feedback přijat. Pokud budete znít naštvaně, opovržlivě nebo zklamaně, druhému přijetí zpětné vazby výrazně ztížíte.
9. Zamyslete se, jestli je feedback nutný
Opravovat ostatní a radit jim může být příjemné. Cítíte se díky tomu chytřejší, šikovnější nebo možná lepší než oni. Ale to rozhodně není k dávání zpětné vazby správná motivace. Měli byste buď upřímně chtít, aby se daný člověk zlepšil, nebo by měl feedback nezbytný pro vaši spolupráci či soužití.
Pokud nemáte pro kritizování dobré důvody, zvažte se do feedbacku vůbec nepouštět.
Zvládnout perfektně umění feedbacku není jen tak. Jen se rozhlédněte kolem sebe, kolik ředitelů, manažerů nebo třeba učitelů to neumí. A nejnevděčnější na tom je, že ač třeba uděláte všechno správně, stejně u některých lidí nepochodíte. Prostě myslete na to, že stejně jako u ostatních věcí, i u kritizování se zlepšíte s cvikem.
#feedback #kritika #osobnirozvoj #seberozvoj #rady #tipy #zpetnavazba #emoce #psychika