My lidé jsme ve své podstatě egoistické uzlíčky nervů, proto pro nás není proces přijímání a zpracovávání kritiky ničím snadným. Ale pravdou je, že abychom se mohli zlepšit v čemkoliv, musíme nejdřív objevit své slabé stránky.
Já zastávám názor, že existují dvě cesty k tomu, abychom zjistili, na čem potřebujeme zapracovat. První je, že nám to někdo řekne. A ta druhá je, že na to přijdeme sami. Ta bývá zpravidla delší, složitější, protkaná neúspěchy a zklamáními. Takže pokaždé, když nám někdo něco vytkne (dává to smysl a je to pravda), dělá nám tím obrovskou službu.
To ale neznamená, že když mi někdo dá negativní feedback, tak mě to nerozmrzí, nezklame nebo dokonce neurazí. I to se stává. Důležité je ale tyto pocity dát stranou, neventilovat je směrem k onomu poslu špatných zpráv a zpracovat je v sobě. Jak to ale udělat?
Zhluboka se nadechněte
Víte, co by se nám v momentě obdržení kritiky opravdu hodilo? Tlačítko pozastavit. Kéž bychom mohli situaci na deset minut pozastavit, popřemýšlet si nad tím, co nám dotyčný řekl a v klidu se rozmyslet, jak zareagujeme. Bohužel nemáme dálkové ovládání na život, a tak to musíme zvládnout jinak.
Hlavním předpokladem je nereagovat hned. Možná, že se cítíte naštvaní, smutní, zklamaní... Je ve vás mix emocí, který se z vás chce vyvalit spolu s prvním slovem, které vypustíte z úst. Toho byste se měli střežit.
Není nič špatného na tom, když se v tu chvíli omluvíte a odejdete například na toaletu nebo pro sklenici vody. Nebo dokonce řeknete ostatním, že se nad tím musíte chvíli zamyslet a že se jdete projít.
Vyhodnoťte své psychické rozpoložení
Víte, že úplně ta stejná kritika na vás může dolehnout různými způsoby podle toho, v jakém jste zrovna rozpoložení? Někdy jste prostě ve stavu, ve kterém kritiku zvládnete... A jindy ne.
Buďte k sobě upřímní a zeptejte se sami sebe, jestli jste v tu danou chvíli schopní nad tím přemýšlet. Pokud jste v depresi nebo vystresovaní, bude nejlepší to odložit na jindy. Buď to rovnou vašim kritikům řekněte, nebo si kritiku vyslechněte, ale rozhodněte se, že se jí nebudete zabývat, dokud na tom nebudete lépe.
Snažte se na to dívat objektivně
Když jste připraveni zamyslet se nad kritikou, kterou jste obdrželi, pokuste se na celou situaci dívat co možná nejobjektivněji. Je to těžké, já vím. Ale alespoň to zkuste.
Snažte se představit si ve vaší situaci nějakou jinou osobu. A také se na všechno zkuste podívat očima kritika. Jak byste se cítili, kdybyste byli v jeho kůži? Také by vám vadily věci, kvůli kterým vás kritizuje?
Nikdo neslyší rád, že ho ostatní nevnímají jako dokonalého nadčlověka, skvělého kolegu, bezchybného přítele nebo úžasného partnera. Snažte se to ale vidět jako příležitost k osobnímu růstu.
Pokud s kritikou nesouhlasíte, zamyslete se proč
A buďte upřímní. Je v pořádku s negativní zpětnou vazbou nesouhlasit, ale lepší je se snažit přijít na to, jestli na ní přeci jen nemůže být špetka pravdy.
Neobhajujete se jen proto, že se cítíte ukřivdění? Že je vám trapně nebo kritik ranil vaše city? Ujistěte se, že máte reálné důvody k nesouhlasu. Klidně se zeptejte na názor ostatních lidí z vašeho okolí. Pokud kritika skutečně není oprávněná, pusťte ji z hlavy.
Předpokládejte ty nejlepší úmysly
Ne všichni kritikové kritizují, protože žárlí nebo jsou nepřející. I v případě, že se pletou nebo alespoň nemají pravdu na sto procent, může jejich kritika vycházet z bohulibých pohnutek.
Možná, že jen nebyli schopni vidět věc v kontextu či neznali váš úhel pohledu. Třeba na ně působíte klamným dojmem.
Veškerá kritika, i ta nepravdivá, je příležitost ke zlepšení se. Je možné, že se díky ní naučíte, jak se lépe vyjadřovat nebo prezentovat svou práci.
Uvědomte si, že ne všechna kritika má stejnou váhu
Jako u mnoha dalších věcí, i při přijímání kritiky musíte najít určitou rovnováhu. Nemůžete do sebe vsáknout všechny rady a kritiku jako houba a stejně tak nemůžete všechny ostatní ignorovat. Buďte vybíraví.
V životě narazíte na lidi, kteří se vám budou snažit mluvit do věcí, do nichž jim vůbec nic není. Takoví lidé se ve vás často budou snažit vyvolat pocit viny a vynášet nad vámi morální soudy. To není konstruktivní feedback.
Určité druhy a formy kritiky si k srdci brát nesmíte. Teď už jen naučit se rozlišit, které jsou které.
Trocha kritiky je nevyhnutelná
Nenechte neschopnost přijímat kritiku, aby vám ztrpčovala život a bránila vám v osobním i profesním růstu. Kritika je nevyhnutelná. A občas je tvrdá a nepříjemná, ale čím dříve se ji naučíte přijímat, tím lépe.
V průběhu života se setkáte se špatnými nadřízenými, neférovými učiteli nebo partnery, kteří budou mít nerealistická očekávání. Když dokážete odlišit konstruktivní kritiku od té toxické a podle toho s nimi nakládat, bude se vám to v životě ještě mockrát hodit.
#feedback #kritika #osobnirozvoj #seberozvoj #rady #tipy #zpetnavazba #emoce #psychika