Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
29.01.2020 5 minut čtení

Překonejte jakýkoli špatný návyk díky těmto 7 krokům

Kousání nehtů, neustálé odkládání věcí, kouření nebo cokoli jiného. Pokud si uvědomujete, že to není v pořádku, jste na dobré ceně. Nyní už jen projděte 7 uvedených kroků a máte skoro vyhráno.

Výzkum říká, že zhruba 40 procent z našich akcí, rozhodnutí a našeho jednání jsou návyky, které děláme automaticky, a nejde o vědomá rozhodnutí.

A co je vlastně návyk? Je to chování, které se často opakuje a je automatické, protože ho mozek přijal a daná činnost se v něm pevně usadila. Obecně jsou to dobré věci. Například pravidelné vyprazdňování, příjem potravy nebo třeba automatické zavírání chladničky či jízda na pravé straně vozovky. Automatická rozhodnutí také pomáhají našemu mozku, protože ho osvobodí od milionů rozhodnutí, která uděláme každý den a on se tak může soustředit na důležitější věci.

A co když otočíme list a podíváme se na ty špatné návyky? Když se nudíte, zapálíte si cigaretu, když jste ve stresu, pojídáte hromady sladkostí nebo jakmile dostanete výplatu, potřebujete minimálně její polovinu utratit hned ten den? Opravdu jde takové a mnoho dalších podobných návyků zastavit?

Není to jednoduché, ale ano - jde to. Bude to vyžadovat trochu práce a trpělivosti, ale lze to zvládnout. Mnozí si myslí, že je to otázka vůle, ale některé výzkumy ukazují, že větší roli v tom hraje změna prostředí.

James Claiborn je spoluautor studie "The Habit Change Workbook" a říká, že: „Zvyk je naučené chování. A my nemůžeme jen tak vymazat chování, které jsme se naučili. Můžeme ho ale nahradit chováním, jež je užitečnější."

Návyk má tři složky: impulz, reakci a posílení. V praxi to funguje tak, že uvidíte na semaforu červenou, brzdíte a tím se vyhnete nehodě. Pokud to uděláte mnohokrát, doslova to "vypálí" ve vašem mozku zvyk. Když se tento řetězec naruší, je možné změnit špatný návyk. Kyle Smith z McGovern Institute pro výzkum mozku a autor studie o návycích a mozku říká: "Je to aktivní proces v mozku, do kterého se ale lze zapojit a dokonce ho i potlačit změnami chování, které můžeme udělat. "

1) Definujte zvyk

Jasně a konkrétně si vymezte zvyk, který chcete zastavit.

2) Definujte spouštěč

Identifikujte co je spouštěčem, co je tím impulzem, kvůli kterému jednáte. Může to být drobná maličkost nebo věc, která nejde změnit. Klidně jen určitá denní doba, vzpomínka, zápach nebo emoce. Také se zeptejte sami sebe, zda tento zvyk děláte pokaždé, když se cítíte prázdní nebo osamělí.

3) Identifikujte motivaci

Co získáváte na oplátku za tuto činnost? Nezdravou pokožku, pokud kouříte. Nadváhu, pokud máte tendenci ve stresu vždycky jíst. Velké účty za zbytečnosti, pokud neřízeně nakupujete. Něco ale na každém zvyku musí být onou hlavní motivací. Motivací, která vás ospravedlňuje a kvůli které se při/po té akci cítíte dobře. Možná tak uvolňujete úzkost nebo zaháníte nudu.

4) Vyměňte akci

Vezměte akci z negativního zvyku a nahraďte ji něčím jiným, co poskytne "stejný" výsledek. Něčím, co je pro vás lepší a dá vám to stejný pocit.

Možná si při čtení neustále prohrabujete vlasy, což má za následek jejich řídnutí nebo vypadávání. Vám to ale pomáhá se uklidnit a lépe soustředit. Přemýšlejte, co můžete dělat, aby byl výsledek stejný. Například můžete hladit psa, hrát si s gumičkou nebo mačkat antistresový míček či pevně svírat knihu.

Nebo jiný příklad. Možná máte tendenci jíst, když se nudíte. Výsledkem je příjemný a uspokojivý pocit (z dobrého jídla). Co jiného vyvolá podobnou reakci? Zkuste zavolat přátelům, jít na procházku, udělat si dobrý čaj, dát si sprchu nebo něco jiného.

5) Uchovávejte záznamy

Pište si záznamy o svých činnostech. Studie ukazují, že pokud tyto záznamy uchováváte, máte tendenci špatné chování měnit, protože si uvědomujete, že to, co děláte, je automatické (a možná špatné). Když budete muset zapsat své negativní činnosti, příště až je budete chtít dělat, možná vás napadne: "Opravdu to chci dělat?"

6) Udělejte to, zvládněte to

Lidé si myslí, že nutkání je silnější a silnější. Nakonec se vzdají. Pokud ale dokážete zlozvyk nahradit svou novou činností, bude nutkání samo stoupat a klesat. Potřeba dělat původní návyk se vrátí, ale postupem času bude slabší a méně častá.

Některé výzkumy ukazují, že zvyk se tvoří 21 dnů, jiné říkají, že to trvá měsíce. Přesné číslo ale není důležité. Klíčové je se neustále snažit špatný zvyk nahrazovat jiným jednáním. Nové jednání se tím posiluje a změna může nastat poměrně rychle.

Pokud cítíte, že vaše odhodlání slábne, připomeňte si váš cíl a důvody, proč to děláte. Důvod, proč chcete změnu provést. Jakmile se budete opět cítit silní, naplánujte si další aktivity na dobu, kdy je pro vás obtížné odolávat. Také můžete požádat přátele nebo rodinu o podporu.

7) Nevzdávejte se

Čas od času můžete sklouznout ke starému zvyku. V tu chvíli se nesmíte vzdát. Lidé mají sklon si myslet, že když jednou selhali, musí vše vzdát, protože to zkrátka nemůžou zvládnout. To ale není pravda a kvůli jednomu neúspěchu je hloupost vzdát dlouhodobé úsilí.

#osobnirozvoj #zvyk #navyk #zlozvyk #navod #postup #progres #zlepseni #rozvoj #zivot

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
7 minut
8 minut
5 minut
5 minut
3 minuty
6 minut
5 minut
7 minut
5 minut
3 minuty
7 minut
5 minut