29.01.2020 5 minut čtení

Strhující příběh a zajímavé poučení ze života zakladatele NASCAR

Nascar je dnes jedním z nejsledovanějších sportů, ale jeho zakladatel Bill France byl jen běžný podnikatel. Dnes tento rodinný obchodní podnik vlastní a řídí jeho vnuk. A na dědečkův sen, za kterým si tvrdě šel, si rozhodně stěžovat nemůže.

Než se pustíme do rozebírání historie a hledání poučení z tohoto příběhu, je na místě vložit video, které napoví čtenářům, jež neví, co to Nascar je. Ačkoli je sledovanost tak obrovská, v našich končinách nejde o tolik populární sport. Obrázek si můžete udělat na základě videa níže. Anebo kteréhokoli jiného z desítek a stovek dalších, které na internetu jsou.

Tak. Představu máte, ale teď si představte něco úplně jiného. Něco takového, jako jste viděli na videu, vůbec neexistuje. Je druhá polovina čtyřicátých let minulého století a Bill France senior vidí příležitost v rostoucí popularitě závodů osobních aut. Vidí potenciál a má sen. Tak nějak začíná skoro každý podnikatelský příběh, nemyslíte? U snu, který se zdá jako nemožný a proti kterému se staví bezpočet skeptiků.

A přesně s tímto snem se Bill vydal využít svůj neuvěřitelný dar k přesvědčování. Potřeboval přesvědčit několik tvrdohlavých individualistů, aby se stali součástí skupiny, která bude mít společný účel a společného vůdce - Billa. Ačkoli společnost American Automobile Association odmítla jeho projekt podpořit, podařilo se mu dát dohromady několik lidí. To ale stále nestačilo.

Mimochodem, první návrh pravidel byl podle některých zdrojů sepsán na obyčejný papírový ubrousek. O několik let později Bill uzavřel několik výhodných partnerství, například se společností Pepsi. K tomu zastavil svůj dům a půjčil si od přátel. Díky tomu mohla začít stavba závodního okruhu Daytona International Speedway.

Ještě než byla stavba dokončena, bylo už na světě datum prvního závodu a začaly se prodávat vstupenky. Díky tomu zvládl Bill všechno financovat. První závod, jež se na Daytoně odehrál, byl tehdy v motorsportu nejsledovanější akcí roku. A trať, která byla postavena před více než 50 lety, stále funguje.

Tím to ale zdaleka neskončilo. O deset let později se začala stavět dráha, která je dnes známá jako Talladega Superspeedway. V tomto případě Bill dokonce stanovil datum závodu ještě před začátkem výstavby, díky čemuž vytvořil pocit naléhavosti vůči všem zapojeným osobám. Měsíc před prvním závodem ale hurikán Camille výstavbu zdržel. A co bylo ještě horší, řada předních závodníků hrozila bojkotem závodu kvůli obavám o bezpečnost, respektive kvůli enormnímu opotřebení pneumatik. Bill ale opět vzal vše do svých rukou. Sedl do závodního automobilu a absolvoval řadu testovacích kol, aby dokázal, že je trať bezpečná.

Mnoho jezdců se i tak odmítlo účastnit, ale to nezabránilo 62 tisícům fanoušků, kteří dorazili na Talladega Superspeedway, aby mohli pozorovat zahajovací ceremoniál. Hazardní hra se Billovi opět vyplatila a vše klaplo. I tato trať stojí dodnes a stále se na ní závodí.

Dnes má Nascar obří rozměry. Pod jeho patronací se pořádá okolo 1500 závodů na 100 tratích a po profesionálních zápasech amerického fotbalu jde o nejsledovanější sportovní události v USA. Pokud nejste fanoušky Nascaru, nedivil bych se, kdyby vás dosud uvedené informace nudily, nebo jste se v nich ztráceli. To nejdůležitější ale přijde teď, takže zpozorněte.

Současný CEO Nascar Brian France říká, že jeho dědeček měl mnoho skvělých kvalit, ale za jeho největší schopnost označuje dovednost přesvědčit někoho, aby se k němu přidal. "On byl jedním z těch lidí, kterým prostě věříte," říká Brian a dodává, že to byla jeho nejvyšší kvalita a klíč k úspěchu.

Jestliže fandíte automobilovým závodům, pak je pro vás příběh Nascar jistě zajímavý, ale i když nejste fanouškem motorsportu, můžete v tomto příběhu obdivovat zakladatele Nascaru Billa France. Obdivuhodné na něm je, že měl sen a šel za ním navzdory všem překážkám. Vytrvale, dokud z něj neudělal skutečnost. Typický ambiciózní a cílevědomý podnikatel.

Každý den mnoha podnikatelům brání jejich obavy v tom, aby jednali v souladu se svým nápadem - svým snem. Strach z neznáma nebo selhání je zastaví a možná stále zastavuje i vás. Přemýšlejte o několika svých nápadech, které jste měli. Ať už jde o nový produkt či službu nebo nový obor podnikání, novou kariéru nebo cokoli jiného, přemýšlejte o tom.

Podívejte se zpět a posuďte, kolik z vašich nápadů se mohlo uchytit, zvláště kdybyste jim dali tu nejlepší péči. Určitě by uspělo hned několik z vašich nápadů. Proč byste teď neměli důvěřovat svému úsudku? Udělejte si analýzu vašeho snu a věřte svým instinktům trochu více.

Pravděpodobně na první pokus neuspějete, ale pokud nikdy nebudete jednat podle svých snů, neuspějete nikdy.

#podnikani #nascar #motorismus #usa #billfrance #brianfrance #pribeh #podnikatel #byznys #zavody

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.