Pokud dnes přemýšlíte nad tím, co všechno potřebujete k tomu, abyste váš potenciálně inovativní nápad přetavili v jednoznačný úspěch, je Elon Musk tou správnou osobou, kterou sledovat. Zažil už totiž tento proces hned s několika různými projekty (Paypal, SpaceX nebo Tesla) a očividně se tvrdé práce nebojí.
Jaká jeho ingredience vás možná překvapí nejvíc? Selhání.
I když je Musk úspěšný "sériový podnikatel" a jeden z nejbohatších lidí na světě, čiší z něj zároveň zdravá míra pokory. Jeho přístup k založení nového byznysu je totiž vždycky stejný a v jistém smyslu rád všechny nové projekty začíná na úplném dně daleko od jakéhokoliv přehnaného optimismu:
"Měli byste k tomu přistupovat tak, že se mýlíte. A vašim cílem je mýlit se o trochu méně."
Slovem "mýlit" Musk netvrdí, že byste měli dopředu předpokládat, že je váš nápad nesmysl. Jde spíš o stručný a charakteristický popis jeho typické byznysové mentality, jež je zaměřena v první řadě na růst.
Samozřejmě, že svému nápadu věříte, když jste ochotni investovat do něj veškerou potřebnou námahu, aby se mohl stát realitou. Muskova slova jsou jen upozorněním, aby vám vaše víra a optimismus nezatemnily mysl, schopnost objektivního přemýšlení a snahu hledat neustále další a další vylepšení.
Jak sám Musk poznamenal: "Když rozjíždíte novou společnost, je to plné optimismu a všechno vypadá skvěle. Pocit štěstí je zpočátku vysoký. Pak se ale objeví celá řada problémů, štěstí začne postupně opadat a projdete si celou řadou bolestivých zkušeností."
Proto Elon preferuje, když může už od začátku ve své hlavě předpokládat, že se mýlí. Umožňuje mu to rychleji a lépe identifikovat problémy a minimalizovat jejich negativní dopad na své rozpoložení. Existuje celá řada strategií, které vás sekundárně donutí přijmout mentalitu růstu. Sám Musk se však spoléhá především na tyto tři:
1. Chopte se šance být lepší než ostatní
Když Musk po prodeji Paypalu zjistil, že NASA nemá vůbec žádné plány na vyslání lidské mise na Mars, rozhodl se v USA obnovit zápal pro objevování Vesmíru svým projektem Mars Oasis. Ten si kladl za cíl dostat na povrch Marsu malý skleník. Vydal se proto do Ruska, kde chtěl nakoupit renovované interkontinentální balistické rakety. Když mu tam řekli, že jej jedna raketa vyjde na 8 milionů dolarů, slušně poděkoval a zase odjel. Tvrdil totiž, že za takových podmínek je pro něj výhodnější založit si vlastní společnost a začít si vyrábět mnohem dostupnější rakety sám. Jak ostatně říká: "Když vstupujete na již existující trh, kde je velká a dobře zavedená konkurence, musí být váš produkt nebo služba výrazně lepší než jejich." A právě tato myšlenka je i gró společnosti SpaceX. Vyrábět znovupoužitelné raketové součástky za účelem snížení pořizovací i provozní ceny raket.
2. Aktivně vyhledávejte kritiku
Vyhledávání kritiky bere Musk velmi seriózně. Dle jeho názoru je pro úspěch byznysu jen pár věcí důležitějších než feedback. "Dobře promyšlená kritika čehokoliv, co děláte, má cenu zlata. Měli byste se ji snažit získat od každého, od koho můžete. Zejména však od vašich přátel. Právě oni většinou ví, co je špatně, ale nechtějí vám to říct, aby vás neranili." Nečekejte, až vám okolí samo nabídne radu, aktivně je sami vyhledávejte.
3. Obklopte se těmi nejlepšími
Kromě vysokoškolských titulů v ekonomii a fyzice má Musk četné zkušenosti z celé řady dalších oborů. I přes své četné vědomosti ale moc dobře ví, že nemá a ani nemůže mít všechny odpovědi. Proto pravidelně hledá pomoc a rady u lidí, jimiž se ve svých byznysech obklopil. I když s názory svých lidí nesouhlasíte, Musk radí, že byste "aspoň měli chtít pozorně vyslechnout, co mají na srdci."
Zvenku to pro nezasvěceného pozorovatele může vypadat, jakože Musk dokáže všechno, na co sáhne, proměnit v úspěch a miliardy dolarů. On sám však takový pocit nemá ani zdaleka a moc dobře si uvědomuje a přiznává, že žádné garance neexistují: "Tesla v jednu chvíli málem nepřežila. Byla velmi blízko bankrotu." To samé se dá říct o společnosti SpaceX, kterou po řadě neúspěšných testovacích letů zachránil až úplně poslední test, který si Musk mohl finančně dovolit. Až ten dopadl úspěšně a zajistil firmě první zakázky.
Všechna ta bolest a pesimismus spojený s rozjezdem nového byznysu se však podle Muska může vyplatit, protože na konci tunelu je i v tomto případě světlo: "Pokud se vám nakonec podaří uspět... konečně se vrátíte zpět ke štěstí."
#podnikani #musk #mentalita #rust #progres #spacex #tesla #prilezitost #kritika #tym #selhani #uspech