Spustili jsme MARKETPLACE! Vyberte si investiční platformu, ptejte se, hodnoťte.
26.01.2020 5 minut čtení

Netrpíte stejně jako mnoho jiných podnikatelů syndromem lesklých předmětů?

Může jím trpět každý, ale zejména podnikatelé jsou mu více náchylní. A většina se dokonce vyjádřila tak, že se se syndromem lesklých předmětů ve svém podnikání už setkala. O co jde a jak se mu bránit?

"Mám skvělý nápad na nové podnikání/produkt!"

Syndrom lesklých předmětů může znamenat dvě věci. Buď dobrou, anebo špatnou zprávu. Podle toho, v jaké fázi se vaše podnikání nachází, může jít buď o novou vzpruhu, nebo naopak začátek problému. Pojďme si to vysvětlit.

Představte si majitele podniku, úspěšného podnikatele, který má již řadu let zaběhnutý byznys. Má svůj produkt nebo službu, která se osvědčila a prokázala svou schopnost uplatnění na trhu a navíc možnosti růstu. Takový člověk s nadšením přijde za svým mentorem nebo koučem a s jiskrou v očích básní o novém produktu. Obezřetný mentor k tomu bude přistupovat velmi opatrně, protože podnikatelé jsou náchylní k syndromu lesklých předmětů a náš podnikatel je modelový příklad.

Syndrom lesklých předmětů

U koho se projevuje?

Každoročně se projevuje u milionů podnikatelů po celém světě.

Co to je?

Místo toho, aby se podnikatel zaměřil na velké úkoly, které podpoří a posunou jeho hlavní podnikání, upne se k novému nápadu, který ho odvede od jeho hlavního byznysu. Jak je to možné?

Proč funguje?

Řekněte sami. Co je lákavější? Uvést na trh nový produkt, nebo vytvářet kampaně na udržení zákazníků u stávajícího produktu? Uvedení nového produktu vždy vyhraje.

Přiznání z praxe

Na jednom ze svých workshopů David Finkel, autor knih o byznysu, oslovil účastníky a udělal menší průzkum. Devět z deseti majitelů firem nebo podnikatelů se přiznalo, že se syndromem lesklých předmětů bojují nebo se s ním alespoň jednou v životě setkali.

Léčba syndromu lesklých předmětů

Výše uvedené informace neznamenají, že každý nový nápad je špatný. Ve skutečnosti totiž může nový produkt nebo služba být přesně tím, co firma potřebuje, aby se posunula na další úroveň. Klíčem ke správnému postupu je zjistit, jak vypadá dobrý nápad a co je jen lesklý předmět, který by vás chtěl od vašich cílů odvést.

1) Zaměřte se na pravidlo 1/50

Náchylní k rozptýlení nebo touze po nových věcech jste nejvíce ve chvíli, kdy jste přepracovaní nebo ve stresu. Udržujte syndrom lesklých předmětů na uzdě a zaměřte se na to, co je ve vaší firmě důležité a na to, na čem skutečně záleží. Vyberte si jeden den v týdnu a v něm si vyhraďte tři až čtyři hodiny, ve kterých se zaměříte na 1 nejdůležitější procento vašich činností, které ale (pravděpodobně) stojí za 50 procenty vašich výsledků. Během té doby si vypněte mobilní telefon, e-mailového klienta a další rušivé elementy. Začněte pracovat na skutečně důležitých úkolech a vyhněte se jakémukoli rozptýlení nebo nátlaku úkolů od jiných lidí. Vyvarujte se syndromu lesklých předmětů i jakémukoli vyrušení.

2) Najděte odpovědného partnera

Snad každý profesionální sportovec má za sebou tým. Pokud se věnuje individuálnímu sportu, má za sebou trenéra, maséra, fyzioterapeuta, kondičního trenéra, manažera a mnoho dalších členů týmu. Pokud se jedná o kolektivní sport, jde o celý tým sportovců i další podpůrný tým složený z trenérů atp. Vždy jde o spolupráci, která má pomoci uspět. Jestliže se chcete soustředěně dívat na míč a vyhýbat se jakémukoli rozptýlení, vyhledejte pomoc patřičného člověka. V byznysu vám pomůže dobře plánovat, využívat váš čas a také rozpoznat, které nové nápady mají potenciál a které jsou jen rozptýlení.

3) Postupujte krok za krokem

Když máte před sebou velký úkol, který je obtížný nebo časově náročný, jste nejvíce náchylní k syndromu lesklých předmětů. Je totiž mnohem snazší odsunout seznam úkolů stranou a pracovat na něčem novém a vzrušujícím. David Finkel doporučuje vytvořit si akční plán, který bude obsahovat seznam úkolů, přičemž ty náročné budou rozdělené na menší, zvládnutelné úkoly. Cílem tohoto postupu je vytvořit stejné vzrušení při plnění úkolů ze seznamu důležitých úkolů týkajících se vašeho hlavního podnikání, jaké by vám nabídla práce na něčem úplně novém.

-------------------

Porazit syndrom lesklých předmětů je náročné, ale není to nemožné. Když víte, co to je a jak na vás útočí, můžete se připravit a ubránit se. K obraně můžete využít tři uvedené body, jež mají za cíl udržet vás soustředěné na váš primární byznys.

#podnikani #osobnirozvoj #soustredeni #byznys #uspech #penize #syndromlesklychpredmetu

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
7 minut
6 minut
6 minut
5 minut
6 minut
5 minut
5 minut
5 minut
4 minuty
5 minut
7 minut
5 minut