24.01.2020 5 minut čtení

Výběrem vhodného spoluzakladatele můžete šanci na úspěch svého byznysu až ztrojnásobit

Špatný spoluzakladatel může vaše podnikání pohřbít. Vhodný spoluzakladatel může znásobit vaše šance na úspěch. A také si dejte pozor na záměnu podnikatele a vynálezce. Je mezi nimi klíčový rozdíl, který může rozhodnout o úspěchu.

Následující a vlastně i předchozí informace budou pocházet z bohatých životních zkušeností Martina Zwillinga, jež je zakladatelem CEO Startup Professionals a pod rukama mu prošlo už mnoho startupů.

Co říkáte na takové prohlášení, dokážete se s ním ztotožnit?

„Dobrá parta je super, ale dva už je moc.“

V dynamickém světě podnikání a startupů to rozhodně neplatí. Je potřeba dát hlavy dohromady a prosadit se dříve, než to udělá konkurence. Jak ale vybrat vhodného spoluzakladatele pro nový byznys? Martin Zwillling nám předá několik cenných zkušeností.

Jako úplně první věc Zwilling říká, že se často setkává s lidmi, kteří zaměňují pojmy "podnikatel" a "vynálezce". On tvrdí, že to nejde. Říká, že podnikatelé mohou vytvořit nový produkt, ale něco tomu většinou chybí. A mnoho lidí, kteří se řadí mezi vynálezce, má těžké s podnikáním začít, přestože mají své silné stránky.

Jednoduchým řešením pro vynálezce je, najít si partnera, který bude podnikatel. Pro podnikatele může být partnerství s vynálezcem také užitečné, o tom později. Příklady z praxe? Partnerství mezi Gatesem a Ballmerem nebo spolupráce Jobse a Wozniaka.

Dva lidé s vlastnostmi a dovednostmi, které se navzájem doplňují, se mohou rovnat i více lidem, kteří se tak dobře doplňovat nedovedou.

Když je to tak jednoduché, tak v čem je problém? Většina vynálezců má bohužel tendenci hledat své partnery mezi dalšími vynálezci. Možná proto, že se s nimi lépe cítí, když mají společné vnitřní nastavení. Možná také předpokládají, že skvělé nápady a produkty povedou automaticky ke skvělé společnosti, aniž by bylo potřeba se zaměřit na obchodní stránku věci.

Některé z nejčastějších charakteristik podnikatelů, které vynálezci nejčastěji přehlíží, jsou tyto:

1) Řídí se spíše pohledem na potřeby zákazníků než technologií

Pochopení toho, co zákazníky nutí ke koupi produktu/služby v různých oblastech trhu a napříč kulturami je obvykle stejně náročné jako samotné vytvoření produktu a kombinování různých technologií a zajištění všech funkcí. Navíc ve skutečnosti má mnoho zákazníků strach ze složitosti, kterou nová technologie přináší.

2) Schopnost peníze získávat, spravovat a celkově myslet z finančního hlediska

Podle Zwillinga dobrý podnikatel začíná kvantifikací problému, než hledáním řešení dané problematiky. Starají se o infrastrukturu potřebnou k přilákání a podpoře zákazníků a investorů. O zaměstnance i celou společnost. O pokrytí trhu, výroby i dodávek.

3) Kvalifikace a dovednosti získané budováním disciplinovaného týmu

Skvělý vynálezce je často osamělý technolog, který nemá zájem ani dovednosti pro budování nebo řízení týmu. V praxi se také často obávají vedení týmu a další lidi berou jako potenciální oslabení jejich vlastnictví daného produktu/služby. Propojení s vnějším světem nemusí být vynálezcovou silnou stránkou, ale může s tím dobře pomoci podnikatel.

4) Mistr multi-platformové komunikace a marketingu

I ta nejlepší řešení je potřeba umět prodávat na různých platformách, a to včetně sociálních sítí a mnoha dalších kanálů. Stará filozofie, kterou mnoho vynálezců má v sobě - "pokud vybuduji něco skvělého, lidé přijdou sami" - v dnešní dynamické a technologické době moc nefunguje.

5) Schopnost rozpoznat nové trendy a ochota riskovat

Technologie se mění rychle. A obchodní svět se mění ještě rychleji. Vidět přicházející změny ve vašem oboru je těžké a vy je navíc musíte ovládnout. Převzít vypočítaná rizika z nových obchodních modelů, nových segmentů trhu, nových produktů a služeb.

--------------------

Na druhé straně zde máme šikovné vynálezce a technology, kteří mají určité klíčové atributy, z nichž může profitovat každý podnikatel, který s daným vynálezcem uzavře partnerství nebo s ním ideálně založí společnost.

1) Proměňuje potřeby a touhy zákazníků v řešení

Podnikatel často mluví a sní o potenciálním řešení. Někdo ale musí mít dovednosti a disciplínu, aby tyto řeči a sny proměnil ve skutečnost. Vynálezci se umějí plně zaměřit na proces vývoje, testování, podání patentu, známky na ochranu duševního vlastnictví a definování výrobních detailů a podrobností.

2) Soustředí rozptýlenou pozornost podnikatelů

Dobrý podnikatel je často rozptýlen tím, že se pokouší současně o mnoho věcí. Vidí potenciál v mnoha věcech a na několika trzích současně. Vynálezce dovede realisticky posoudit rizika nových požadavků a pomůže zaměřit se na jeden úkol.

3) Schopnost sledovat vývoj nových technologií

Nové příležitosti v obchodním světě přicházejí z různých směrů. Směr od zákazníků si podnikatel ohlídá, ale na směr z vědy často nestačí. Vynálezce díky svým zájmům a kontaktům může sledovat i tento vývoj a posoudit potenciál dané oblasti pro nové podnikání.

--------------------

Martin Zwilling doporučuje, aby si každý prozkoumal svou osobnost a své silné i slabé stránky. Podle toho, na co přijdete, doporučuje nebát se vyhledat spojení s partnerem, který vhodně doplní vaše mezery. Správné spojení dvou lidí umožní, aby jedna plus jedna nebyly dvě, ale tři nebo i více. A to vás může dostat tam, kam chcete. Na vrchol byznysu.

#podnikani #zakladatel #kolega #partner #vynalezce #technolog #uspech #sila

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.