Spustili jsme MARKETPLACE! Vyberte si investiční platformu, ptejte se, hodnoťte.
22.01.2020 4 minuty čtení

Jak zklidnit rozbouřenou mysl a ochránit se před negativními myšlenkami?

Také patříte skupiny velkých koumáků, u kterých tok myšlenek nikdy neustává? Nechte se inspirovat těmito pár tipy, s nimiž vaše rozbouřená mysl plná negativních scénářů zažije skutečný klid.

Také máte často pocit, že nad věcmi až moc přemýšlíte a nevědomě vytváříte negativní scénáře všeho, co by se mohlo stát? Rozhodně nejste sami. Průzkumy ukazují, že tyto tendence jsou naprosto přirozené – pramení z velkých ambicí, nedostatečného sebevědomí či nahlodávající vnitřní nejistoty.

O tom, že tyto sklony k úzkosti a strachu mají negativní efekt na zdraví a psychickou kondici, vás nejspíše přesvědčovat nemusím. To, co vás však možná překvapí, je dopad, který to ve výsledku může mít. Vše od depresí, frustrace, snížené imunity až po zkrácenou délku našeho života. Jak říká Dale Carnegie, autor knihy How to Stop Worrying and Start Living: „Ti, kteří neví, jak si poradit se svým strachem, umírají mladí. Příklad si můžeme vzít z vážených byznysmenů, kteří v 40 letech umírají na srdeční infarkt či mrtvici.

Pravdou však je, že existuje mnoho způsobů, jak zklidnit svou mysl a předcházet negativním dopadům zákeřného "overthinking". Zde jsou tři tipy, které se mi osobně skutečně osvědčily a ráda bych se o ně podělila. 

Buďte zaneprázdnění

Všichni jsme zažili situace, kdy jsme na něčem pracovali tak usilovně, že jsme úplně ztratili pojem o čase. A právě takové situace podle nových studií minimalizují úzkost a tendence k vytváření obav, což slouží jako skvělá prevence k výše zmíněným negativním dopadům. Dale Carnegie říká, že náš mozek se nedokáže plně soustředit na dvě věci najednou. Co z toho vyplývá? Vynikajícím lékem na strach a úzkost je být zaneprázdněný natolik, abychom neměli čas na přebytečné přemýšlení a obavy. Je to sice jednoduchý princip, ale v praxi funguje více než dobře.

Vyzkoušejte meditace

Mezi další účinné způsoby, které pomohou zklidnit rozbouřenou mysl, patří také meditace. Pokud jste ji ještě nevyzkoušeli, pak je rozhodně na čase udělat první krok. O tom, že tato technika zažívá v poslední době obrovský boom, svědčí nejen rostoucí zájem o kurzy, ale také výpovědi mnohých byznymenů, kteří byli s jejími výsledky více než spokojeni. Uvolnění napnutého svalstva, vyčištěná mysl a pocit naprostého klidu – i to může být vaše odměna, pokud dokážete ovládnout vaše myšlenky a koncentrovat se na meditační postup.

Dejte šanci dechovým cvičením

Tento bod do velké míry koreluje s tím předchozím. Dechová cvičení, která zde mohu vřele doporučit, mají velmi podobný efekt jako samotná meditace – zejména tedy v ohledu zklidnění mysli a rozptýlení pozornosti od nadbytečného přemýšlení nad budoucností.

Hluboké nádechy a výdechy mají totiž schopnost uklidnit náš nervový systém, jenž má na svědomí spuštění stresových reakcí. Tato reakce se dá poměrně rychle a účinně eliminovat pomocí počítání svého dechu – odborníci například radí spočítat si dobu hlubokého nádechu a pak zdvojnásobit tento interval při výdechu. Úleva by se měla dostavit okamžitě po pár opakováních.

Vytvořte si rituál

Dnešní doba je plná změn, což může být pro mnoho z nás velmi stresující. Není divu, že touha po jistotách a stabilitě je dnes silnější než kdykoliv jindy. A protože se kolem nás všechno rychle vyvíjí, je jedině na nás, abychom si sami vytyčili vlastní stabilní bod, který bude naší velkou jistotou.

Psychologové například často doporučují vytvoření vlastního rituálu, který se bude pravidelně opakovat. Může se jednat v podstatě o cokoliv – ranní pití kávy a četba novin, hodinový běh před prací nebo odpolední meditace, volba záleží na vás. V každém případě by se tento rituál měl konat vždy ve stejném čase, aby se z něj nakonec stal osobní návyk.

A jak jste na tom vy? Jak bojujete s "overthinking" a jeho ničivými vlivy? Pokud existuje něco, co byste do tohoto seznamu rádi přidali, budu ráda za další inspiraci. Do té doby nám nezbývá nic jiného, než si nastavit v hlavě pozitivní mindset a nenechat pro zbytečné obavy žádný prostor.

#mindset #mentalita #psychologie #mysleni #strach #osobnirozvoj #overthinking #meditace #dechovacviceni #ritual

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
6 minut
9 minut
6 minut
11 minut
8 minut
6 minut
5 minut
6 minut
9 minut
3 minuty
7 minut
6 minut