20.01.2020 4 minuty čtení

Co to znamená být vysoce produktivním lídrem? Einstein na vysvětlení potřeboval 10 slov

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vypadá efektivní vedení druhých lidí? Vlastně není potřeba to zbytečně překombinovávat. Stačí si vzít k srdci jednu nadčasovou radu, kterou svého času vyslovil Albert Einstein.

Když se řekne "Einstein", naskočí nám jako první výjev staršího muže s šedivým knírem a stejně zbarvenými neposlušnými vlasy. A k němu hesla jako "vynálezce", "vědec", "fyzik" či "matematik". Na první pohled se tedy zdá, že z jeho učení mohou nejvíce těžit především vědci či matematici. Einsteinův život však v sobě skrývá i rady, které lze aplikovat na mnohem širší spektrum oborů.

V jádru Einsteinova talentu a jisté "neomylnosti" byly zvědavost a velká chuť sledovat spíš možnosti zítřka namísto omezení dneška. Což je mimochodem stejná vlastnost, bez které se neodejde žádný podnikatel a už vůbec ne lídr/manažer.

Být vysoce produktivním lídrem není možné bez pevného základu v podobě efektivní komunikace nejen směrem k podřízeným, ale i od nich směrem k vám. Jak by taková komunikace měla ideálně vypadat? Einstein to skvěle shrnul do pouhých 10 slov:

"Pokud něco nedokážete jednoduše vysvětlit, zkrátka to dostatečně dobře nechápete."

Génia či výborného lídra nepoznáte podle toho, že kudy chodí, trousí na všechny strany odbornou hantýrku, vznešené termíny a vysvětluje věci výhradně pomocí komplexních termínů. Právě naopak - být vysoce produktivním lídrem vyžaduje mít nekompromisní a velmi vášnivou zálibu v jednoduchosti.

Právě ve schopnosti zjednodušit komplexní myšlenku do stavu, kdy ji dokáže na první dobrou pochopit úplně každý, leží um opravdových géniů. Je totiž velký rozdíl mezi tím znát fakta a pochopit nějaký koncept. Když už jsme u Einsteina: Dokážu si například vzpomenout, že rychlost světla je 300,000,000 metrů za sekundu (ve skutečnosti je to o maličko méně, ale přesnou cifru naučenou nemám), ale pokud byste po mně chtěli, abych vám začal popisovat, jak funguje kvantová mechanika, nedostali byste ze mě nic kloudného.

Schopnost odrecitovat naučená fakta tak pro lídra ve skutečnosti neznamená vůbec nic, pokud je zároveň není schopen svým lidem efektivně vysvětlit a přesvědčit je, aby jeho vizi následovali. To znamená vysvětlit co nejjednodušeji, aby ji pochopil úplně každý. Až se budete snažit uvést větší důraz na jednoduchost do praxe, nezapomeňte mít vždy na mysli dvě klíčové věci:

1. Než začnete mluvit, podívejte se na svět očima těch, kdo vám naslouchají

Koho má vaše poselství oslovit? Kdo ho má bez problémů rozklíčovat, pochopit a následně třeba i aplikovat v praxi? Jde o vzdělané odborníky, začínající stážisty, nebo třeba veřejnost? Podle toho, jaké cílové publikum vás má pochopit, je potřeba upravit jazyk, kterým k němu mluvíte. Ideálním způsobem, jak najít ta nejvhodnější slova, je projevit trošku empatie a podívat se na svět jeho očima.

Když se chystáte promluvit před svým týmem, pronést prezentaci na konferenci, nebo jednat s klientem, zkuste si během přípravy slov, které jim chcete sdělit, na moment představit, že jste jimi.

2. Pochopili by vás vaši rodiče nebo páťák?

Byť někomu poskytnete ty nejcennější informace na světě, budou mu úplně k ničemu, pokud je nedokáže vstřebat. I na toto byste měli myslet, když si připravujete svou řeč, chystáte se na rozhovor, či schůzku. Jádro informace, kterou se tomu, kdo vám naslouchá, snažíte sdělit, by mělo ideálně být tak jasné a jednoduché, že by jej dokázali bez problémů pochopit i vaši rodiče či 11leté dítě.

Tato bezpečnostní pojistka vás donutí odstranit z myšlenek zbytečnou vatu a zredukovat gró vašeho poselství na esenciální jádro. Pokud jste v nějakém konkrétním oboru skutečným expertem, můžete mít občas nutkání demonstrovat tento fakt okolí přehnaně odbornými výrazy a nářečím používaným běžně ve vašem oboru. Místo obdivu ze strany publika však zpravidla dosáhnete pouze toho, že koncept, který se mu snažíte předat, zbytečně zkomplikujete. V důsledku se pak může stát, že někteří z vašich slov nezískají hodnotu, jakou byste čekali.

Velkou částí snahy zjednodušit své komunikované informace za účelem zlepšení svého leadershipu vůči podřízeným je v neposlední řadě také schopnost odstranit z celé rovnice své ego.

#osobnirozhvoj #leadership #efektivita #produktivita #myslenky #koncept #vysvetleni #komunikace #einstein

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.