20.01.2020 4 minuty čtení

Ranní zprávy 20.01.2020: První "živí" roboti, vyšší zálohy na sociální pojištění a Trump vs Greta

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za pátek a uplynulý víkend.

Dobré ráno, kdo o víkendu sledoval #UFC, už moc dobře ví, že Connor #McGregor si připsal KO po 40 sekundách zápasu a je vskutku zpět. Kromě pokračující výsledkové sezóny bude událostí tohoto týdne 50. Světové ekonomické fórum (#WEF) v Davosu, kam dorazí jednat 3000 z nejmocnějších a nejbohatších osob světa včetně amerického prezidenta Trumpa. Protestovat proti této tradiční sešlosti naopak přijede třeba i švédská aktivistka Greta Thunbergová. Úspěšný vstup do nového týdne!

-----

Partnerem newsletteru je Energy financial group, která investuje do lepší energetické budoucnosti naší planety. Chci vědět víc!

-----

Slova dne

„Jsou to nové živé stroje. Nejde ani o tradiční roboty, ani o nový druh zvířat.“

Americkým vědcům se podařilo vytvořit zcela novou živou formu. Tzv. #xenoboti jsou de facto roboti, ovšem složení z živých buněk. Vědci je "poskládali" z kmenových buněk žáby. Video vysvětlující tento vědecký průlom (v angličtině) je k dispozici zde. #veda

-----

Číslo dne

4 200 TWh

#Vodnielektrarny se v loňském roce staly největším obnovitelným zdrojem energie na světě, když vyrobily rekordních 4 200 TWh proudu a překonaly jak sluneční, tak větrné elektrárny. Pomáhají zejména rychle rostoucím ekonomikám.

-----

Vítěz a poražený

Xiaomi +8.35 % (13.24 HKD)

Akcie čínského výrobce telefonů #Xiaomi vystoupaly na nová více než roční maxima. Zapříčinila to zpráva, že společnost bude pravděpodobně zařazena na hongkongský akciový index #HangSeng.

Bombardier -8.20 % (1.12 CAD)

Akcie kanadského výrobce letadel a vlaků #Bombardier zažily ve čtvrtek nejhorší jednodenní propad v historii, když ztratily 30 % své hodnoty a v pátek ztratily dalších více než 8 %. Investory popudilo, že firma za #Q4 očekává výrazně horší příjmy než analytici.

-----

Burza

Páteční obchodování bylo opět ve znamení rekordních indexů, a to nejen na #WallStreet, ale i v Evropě (#Stoxx600 +0.96 %). Investory před víkendem potěšily makroekonomické výsledky jak z Číny, tak z USA.

Pro více informací sledujte Investujeme.czFXstreet.cz či analytika Štěpána Křečka.

-----

Bleskově

▶ Finanční úřady mají ode dneška do konce ledna rozšířené úřední hodiny. Se svými daňovými a majetkovými přiznáními tam můžete zavítat od pondělí do čtvrtka mezi 8.00-17.00 a v pátek od 8.00 do 14.00. #dane2020

V letošním roce čeká #OSVC již tradičně zvýšení minimálních měsíčních záloh na sociální pojištění. Na základě průměrné mzdy letošní měsíční záloha vychází na 2544 Kč. Oproti loňsku jde o nárůst o 156 Kč.

▶ Agentura #Bloomberg vydala svůj každoroční žebříček nejinovativnějších ekonomik světa. Na prvním místě se umístilo #Nemecko a po 6 tak sesadilo Jižní Koreu. #Ceskarepublika meziročně poskočila o jednu příčku na 24 místo.

 Americký ministr financí #SteveMnuchin připustil, že současné potíže společnosti #Boeing by mohly snížit celkové HDP země. Munchin očekává, že v 1. letošním pololetí by problémy Boeingu mohly americké #HDP stát 0,5 % (cca 100 mld. USD).

▶ Představenstvo Tesly odsouhlasilo nákup pozemku na okraji Berlína, na němž by měla vyrůst první evropská továrna automobilky. Společnost za pozemek, na němž chce vytvořit 7000 nových pracovních míst, zaplatí 40,91 milionu eur (1,02 miliardy Kč). #tesla #evropa

Pro více zpráv ze světa byznysu sledujte účty IHNED.czE15.cz či Euro.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

#warengo #zpravy #byznys #newsletter

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty