19.01.2020 7 minut čtení

9 tipů, které vám pomohou posunout vaši kariéru na další úroveň

Posun kariéry na novou úroveň nemusí být tak stresující, jak se na první pohled zdá. Následující tipy vám pomohou odpoutat se od práce, která vás nebaví, nebo jste ji možná nikdy dělat nechtěli a vydat se správným směrem v budování kariéry.

Jednou z nejdůležitějších fází "léčby" vaší kariéry je vytvoření plánu k vyléčení kariéry. Buďte architektem vlastní kariéry. Stejně jako architekt musí respektovat gravitaci a další zákony, i vy musíte respektovat určitá pravidla. Při vytváření plánu ale popusťte uzdu své fantazii a přemýšlejte o vaší ideální kariéře z hlediska typu práce, výše platu, umístění společnosti, typu společnosti a dalších možných stránek.

Když si vymýšlíte svou vizi, musíte se cítit sebejistě a své kariérní reformě věřit.  V následujícím rychlém průvodci se můžete podívat, čím lze začít.

1) Buďte značkou, ne zaměstnancem

Mnoho zaměstnanců, a myslím, že můžeme říci většina, sama sebe nevidí jako "brand", protože se necítí odpovědní k vedení své společnosti. Co to znamená? Nejsou ochotní převzít plnou odpovědnost za své činy a schovávají se za status zaměstnance, místo aby byli svou značkou - osobností s určitými slabými a silnými stránkami.

Pokud chcete vyléčit svou kariéru, musíte identifikovat své silné stránky. Své odborné znalosti i profesní zkušenosti. To vše spojte a vytvořte ze své osoby svou vlastní značku. Je to klíčové, protože se to bude prolínat do následujících bodů.

2) Seznamte se s různými pracovními místy

Kanika Tolver je profesionální kariérní kouč a CEO Career Rehab. Doporučuje koketovat s různými druhy zaměstnání, dokud nenajdete to, které vám bude plně vyhovovat. Jinými slovy to znamená nebát se měnit zaměstnání. Vyzkoušet si něco nového po určitou dobu a rozhodnout se, zda vám to vyhovuje. Není ideální mít v životopisu každý měsíc jiného zaměstnavatele, ale zejména u mladých lidí je v pořádku po více než jednom roce pozici změnit. Čím více získáte zkušeností, tím větší možnosti a potenciál se vám později otevřou. Čas ve kterékoli firmě ale musíte plně využít pro učení se nových věcí, aby střídání zaměstnavatelů mělo správný efekt.

Tím budete rozšiřovat svou profesní síť kontaktů, své dovednosti a tím svou osobní značku. Kanika Tolver radí hledat svou vysněnou práci, dokud ji nenajdete, a až pak se usadit.

3) Svou značku prodávejte reklamou

Při práci na rozvoji své osobní značky se také naučte, jak na trh správným způsobem uvést vaše nové dovednosti a zkušenosti. Využít pochopitelně můžete sociální média. Inspirujte se u nejlepších herců, sportovců, řečníků nebo autorů, kteří používají internet právě k prodeji své osobní značky. Využijte profil na LinkedIn k rozšíření vaší značky a spojení s dalšími profesionály. K prezentaci vašich znalostí by samozřejmě neměl chybět i profil zde na Warengo.

4) Buďte sami sebou

Buďte připravení svou značku zaměřit na autentičnost. Prodáváte svou značku, testujete, co funguje, získáváte zkušenosti a nové kontakty, ale brzy se můžete dostat před opravdové vůdce a lídry svého oboru, k nejlepším náborářům a manažerům. Zejména v tu chvíli bude důležitá vaše autentičnost.

Svou značku, ať už obsahuje cokoli, můžete prodávat prostřednictvím prezentací, blogů, webových stránek nebo kurzů, které zlepšují vnímání vaší profesionální zkušenosti z pohledu ostatních lidí. Vaše značka je, jak bylo nastíněno v prvním bodu, vámi samotnými, takže budete prodávat své autentické já. Díky tomu pro vás bude pohodlné účastnit se pohovorů, seminářů, konferencí a podobného veřejného vystupování.

5) Networking jako profese

Utužování a vytváření profesních a obchodních vztahů, kontaktů a známostí je pro budování značky rozhodující. Profesionální networking není pro každého, ale bez ohledu na typ vaší osobnosti musíte svou síť rozšiřovat, abyste naplno mohli potenciál networkingu využít.

Nejen že při networkingu získáváte nové kontakty, ale také se rovnou rozšiřují vaše znalosti a otevírají se vám dveře k novým profesním příležitostem. A seznamovat se nemusíte jen osobně. Využít můžete i online networking a za pomocí vzdělávacích platforem, sociálních médií a dalších prostředků se vzdělávat a seznamovat online.

6) Získejte: peníze, moc a respekt

Strávit dlouhé hodiny, dny a týdny navrhováním, budováním, testováním, spuštěním a vylepšováním vaší značky bez získání pořádně odměny, která zahrnuje nejen peníze, ale i uznání, by asi nechtěl nikdo. Když už něco vybudujete, tak si odměnu zasloužíte. Z toho důvodu je potřeba umět vyjednat adekvátní podmínky vaší práce.

Zní to jednoduše "vyjednat podmínky", ale i přes to je mnoho, možná většina, odborníků, kteří si pravidelně dělají čas na to, aby se vzdělávali ve svém oboru, ale neudělají si čas na to, aby zjistili, jaké lepší podmínky si mohou vyjednat. Při takovém průzkumu mnozí zjistí, že kolega či konkurence je za podobnou práci placena násobně více.

7) Nepřekračujte své pracovní hranice

Kariérní "rehabilitace" nebo "léčba" je především o opuštění toho, co nefunguje a o rozhodnutí, čemu se dále plně věnovat. V každé situaci by ale vaše kariéra měla mít rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. K tomu patří pravidelně a dobře jíst, cvičit, trávit čas s rodinou, relaxovat a podobně. Dejte si do pořádku své vlastní fyzické i duševní zdraví. Dát si do pořádku pracovní kariéru pak bude podstatně snazší.

8) Dojíždění s rozumem

Dříve to bylo doménou zejména USA, ale v poslední době za prací dojíždějí velké vzdálenosti i Češi. Půlhodina na jednu cestu nikomu nepřijde jako dlouhá doba, ale za jeden týden to při 5 pracovních dnech udělá 5 hodin, což je při 8 hodinové pracovní době více než polovina jednoho dne.

Nejde ani tak o konkrétní čísla, jako spíše o to, že ti, kteří tráví dojížděním více než hodinu denně, mají obecně horší rovnováhu mezi osobním a pracovním životem. V našich aktuálních podmínkách přitom většinou není problém najít práci blízko domova, anebo dokonce přímo z domova. Obě možnosti vám získají více času, který můžete věnovat své rodině nebo rozvoji vlastního podnikání.

9) Soustřeďte se na sebe

Ozdravný proces vaší kariéry je zpravidla náročný, protože vyžaduje jisté změny, které nemusejí zpočátku být příjemné. Nejnáročnější je udržet si u něj zdravý životní styl a nezapomínat na vaši osobnost. Také nesmíte opomenout to, že tento proces není jednorázovou záležitostí. Musíte neustále kontrolovat, zda jdete ve svém životě správným směrem. Když budete ve své osobě budovat svou značku, pomůže vám to vypořádat se s životními úspěchy i pády.

#osobnirozvoj #kariera #byznys #prace #posun #sny #vize #zmena #tipy

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.