18.01.2020 6 minut čtení

Jak dobrý je váš time management? Tyto signály naznačují, že ještě rozhodně máte na čem pracovat

Čas je tím nejcennějším, co v životě máme, takže mrhat s ním by bylo více než nerozumné. Z toho důvodu se podíváme na několik příznaků špatného řízení času. Jestliže se v některém z nich najdete, je nejvyšší čas udělat pár změn.

Jsou věci, ve kterých chcete být dobří, ale nejde vám to. Může jít například o kreslení. Když se v tom nezlepšíte, tak vás to může mrzet, protože vás to možná baví, ale nejde o tragédii, protože je to jen vaše zábava. Zlepšit se v time managementu je ale klíčové, protože čas je tím nejcennějším, co v životě máte.

Zlepšit svou produktivitu v pracovním i osobním životě a přestat odkládat úkoly. To patří k lepšímu nakládání s časem. Když se v tom zlepšíte, budete nejen produktivnější, ale také úspěšnější. A pravděpodobně zlepšíte své duševní i fyzické zdraví, protože budete sebevědomější a energičtější.

Zkontrolujte si následující symptomy špatného řízení času:

1) Vaše dochvilnost je menší, než chcete (nebo než požaduje okolí)

Také máte ve svém okruhu přátel člověka, o kterém je známo, že vždycky přijde pozdě? Pokud o nikom takovém nevíte, tak pozor, možná jste to vy sami. Když je plánovaná společná večeře na sedmou hodinu, tak takovému člověku se řekne, že je už v šest, aby dorazil včas.

Tuto pověst by dobrovolně jistě nechtěl nikdo, ale dělat vše na poslední chvíli je dobrá cesta k tomu ji získat, protože podle vašeho plánu to (ať už je to cokoli) stihnete dobře, jenže pak se vyskytne nečekaná okolnost a když nemáte časovou rezervu, uděláte to pozdě.

Ať už se vás tato pověst týká nebo ne, ukazuje se jako praktické ve vašem plánu věnovat jednotlivým činnostem více času, než kolik reálně zaberou. Stejně tak je dobré nenechávat zaplacení složenek na den splatnosti, ale zaplatit je o den nebo dva dříve. Neodcházet na poslední chvíli, ale vyrazit o 10 minut dříve. Neodevzdávat úkol minutu před půlnocí, ale o několik hodin dříve. A tak můžeme pokračovat do nekonečna.

2) Úkoly, na kterých pracujete, nejsou nejvyšší prioritou

Správná identifikace vašich priorit zajistí, že budete trávit ve správný okamžik čas správným úkolem. Také pomůže zabránit plýtvání času na činnosti nebo úkoly, které jsou naprosto nedůležité a mohl by je dělat někdo jiný, anebo vlastně vůbec není nutné je dělat.

Pamatujte si, že ne všechno je důležité. Vytvořte si seznam toho, co opravdu musíte udělat. Následně seznam analyzujte a určete, co musíte dělat v daný okamžik a co půjde udělat později. Ostatní věci delegujte, nebo rovnou škrtněte.

3) Jste vždy ve spěchu

Pokud vždy dobíháte autobus nebo pokud na vás vždy druzí čekají, protože nutně potřebujete ještě něco udělat, je to další výmluvný znak, že ve vašem nakládání s časem něco není v pořádku.

Někteří lidé takoví jsou přirozeně, ale i s tím jde něco udělat. Vyhraďte si na jednotlivé úkoly více času. Při plánování svého časového rozvrhu nezapomínejte na aktivity, jako je cestování nebo svačina. Nechte svůj kalendář, ať vám připomíná následující úkoly s dostatečným předstihem. Díky tomu se na ně včas budete moci připravit a naladit. Jestliže každé ráno vybíháte ve spěchu, naplánujte si klidně i přípravu oblečení na druhý den, aby vaše ráno nebylo tak hektické.

4) Každý den svádíte boj s prokrastinací

V určité části svého života čelí prokrastinaci snad každý člověk. Nepříjemné věci nechce dobrovolně dělat nikdo, takže přichází otálení, odkládání a tím i plýtvání časem. Odkládat nevyhnutelné je ale jen mrháním drahocenného času.

Zhruba 20 procent lidí se v průzkumu samo označilo za ty, kteří často prokrastinují. Jakmile ale prokrastinace začne ovlivňovat pracovní a osobní život, je čas na změnu. Jedním ze způsobů je rozdělení velkých úkolů na menší, které jdou snáze zvládnout. Když zvládnete splnit několik snazších úkolů, získáte dynamiku, rychlost a nadšení, které vám pravděpodobně pomůže splnit i ty obtížnější části úkolu.

5) Neděláte si přestávky a jíte u pracovního stolu

Pamatujete na zajíčka z reklamy na baterie Duracell? Tak to nejste vy. Jste člověk. Potřebujete se pravidelně vyspat, najíst, umýt a vyčistit si hlavu. Může to znít kontraproduktivně, když máte zrovna plné ruce práce, ale tyto činnosti vám pomohou dobít baterky a následně se do práce vrhnout s ještě větší chutí a energií.

Jíst u pracovního stolu sice ušetří nějaký čas, ale opravdu jste tak zaneprázdnění, že je to nutné? Vyhraďte si čas na přestávky na jídlo a jiné nezbytnosti.

6) Máte ambice stát se superhrdinou, nebo minimálně multitaskingovým králem

Bylo by skvělé mít superschopnosti a být jako Superman nebo Spiderman. Usilovně pracujete na svém projektu, zaslechnete křik, odběhnete zachránit svět a následně se bez problémů vrátíte ke svému úkolu.

Skvělá představa. Doufám, že vás nezklamu, ale špatnou zprávou je, že nemáte superschopnosti. Multitasking se může zdát jako skvělá metoda, jak ušetřit čas, protože pomůže přeskakovat mezi úkoly a dokonce jich plnit několik naráz. Lidský mozek ale nebyl evolucí stvořen, aby v takovém nastavení exceloval. Přeskakování mezi úkoly má za následek snížení pozornosti a dokončení jednotlivých úkolů pak ve skutečnosti trvá ještě déle, než kdybyste je dělali postupně jeden po druhém. Jak to napravit? Zaměřte se pouze na jednu věc. Až ji dokončíte, můžete se vydat zachraňovat svět, anebo se pustit do dalšího úkolu.

#osobnirozvoj #timemanagement #cas #rozvrh #stres #prace #ukoly

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.