„Naše závislost na technologiích nás ve skutečnosti izoluje,“ říká HR konzultant S. Chris Edmonds. „Nemluvíme s dalšími lidmi tak často jako před 10 lety. Možná, že už tu schopnost pomalu ztrácíme. Nejsme si jistí, kde začít a nechceme znít hloupě.“
Ze small talku ale nemusíte mít strach. Iniciovat a vést inteligentní konverzaci s lidmi, které jste právě potkali, si dokážete natrénovat. Pokud jste z toho přesto nervózní, mrkněte také na 25 icebreakerů, které vám s rozjezdem konverzace mohou pomoci.
Edmonds a další experti na small talk v jednom kuse rozdávají rady pro zlepšení konverzačních dovedností. Vybrala jsem ty nejzajímavější, které jsou na internetu k nalezení. Tady je máte!
Myslete na to, že konverzace uplyne raz dva
Nenávidíte small talk? Pak je dobré si uvědomit, že small talk je ve své podstatě velmi svižný a krátký. Namísto toho, abyste ke small talku přistupovali jako k nutnému zlu, snažte se z konverzace vytěžit co nejvíc a užít si ji.
„Jde o krátký zážitek. Nemusíte s tím člověkem mluvit po celou dobu trvání recepce nebo jakékoliv jiné společenské události. Je to otázka pěti, možná deseti minut, pokud to jde dobře. Nedělejte si starosti“
Pokud je váš protějšek upovídanější než vy, podpořte ho
Když chceme polarizovat společnost na dva tábory, většinou si vzpomeneme na extroverty a introverty. (Nebo v našich poměrech na zemanovce a příslušníky pražské kavárny, ale o tom jindy.) Ano, extroverti a introverti jsou odlišní, ale to neznamená, že spolu nemohou mít skvělý small talk.
„Extroverti mají dar snadného udržení flow konverzace a introverti zase dokáží naslouchat jako nikdo jiný,“ říká spisovatelka Mellisa Wadsworth. „Tyto přímé opaky se k sobě ve skutečnosti skvěle hodí. Minimálně u nich určitě nenarazíte na problém skákání si do řeči.“
Ptejte se na otázky – hodně
Nedávná studie naznačuje, že klíčem ke small talku je ptát se na mnoho otázek, takže se nebojte naplno projevit svou zvědavost. Nejenže vás díky tomu bude konverzace opravdu více bavit, ale je to také pěkný trik, abyste ze sebe sňali břemeno vedení konverzace.
„Zeptejte se na to, kdo je inspiruje, co rádi dělají, kdy věděli, že jsou dobří v tom, co dělají, proč se jim určité věci líbí, jak přistupují k některým výzvám a tak podobně.“
Ale měli byste se vyhnout tomu, aby si váš konverzační partner připadal jako u výslechu.
„Nechcete přejít do reportérského módu. Buďte si jistí, že na jejich odpovědi reagujete, abyste si s nimi vytvořili skutečné spojení.“
Vyhněte se klišé
Ano, mohli byste se uchýlit k těm samým, ohraným otázkám, které už jste slyšeli milionkrát z úst svého okolí. Už od počátku věků se lidé trapně ptali ostatních: „Jak se máš?“ a „Chodíš sem často?“
Lepší strategií je na tyto neoriginální otázky zanevřít a snažit se o opravdovou a smysluplnou konverzaci.
Namísto „Jak se máš“ se zkuste zeptat „Co se ti v životě přihodilo za dobu, co jsme se neviděli?“ a místo „Co je nového doma?“ zkuste „Co jste naposledy dělali s rodinou?“
Přestaňte si myslet, že jste nudní
Když se zaseknete ve vlastní hlavě, je to zabiják konverzace. Možná, že si nemyslíte, že máte konverzační superschopnosti jako Jimmy Kimmel, ale rozhodně máte něco, co vás dělá výjimečné. Svou vlastní nezaměnitelnou perspektivu. A možná názor na něco, co zrovna hýbe světem.
„Máte příběhy a postřehy, které jsou jen vaše,“ říká Wadsworth. „Small talk má špatnou reputaci, protože ho lidé většinou drží na úplně povrchní rovině. Nejlepší dialogy se odehrají, když se lidé nebojí mluvit o něčem důležitém nebo zajímavém. Small talk by měl v ideálním případě být něco, co vám zvedne sebevědomí a dodá kuráž.“
Ve zkratce – dovolte si sdílet vlastní pohled na věc a věřte tomu, že to ostatní bude zajímat a bude to pro ně přínosem. Když to uděláte, inspiruje to ostatní, aby se také podívali pod povrch.
#smalltalk #osobnirozvoj #seberozvoj #inspirace #konverzace #komunikace