Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
16.01.2020 4 minuty čtení

Růst Tesly dělá akcionáře nechutně bohatými. Larry Ellison vydělal $1,6 miliardy, Musk si jde pro $1 miliardu

Larry Ellison má za sebou rok v pozici člena představenstva společnosti Tesla. A jelikož si k této pozici nakoupil na horší časy i nějakou tu akcii, byl pro něj velmi, velmi profitabilní.

Akcie automobilky Tesla zažívají největší růst v historii společnosti a čím rychleji atakují nová historická maxima, tím víc prší peníze na jejich majitele. Jednu z velkých finančních "průtrží mračen" zažívá i Larry Ellison, který je členem představenstva a ještě před tím, než se jím 27. prosince 2018 stal, koupil si 3 miliony akcií Muskova automobilového zázraku.

Celková hodnota těchto akcií byla v den jeho vstupu do představenstva 948 milionů dolarů a představovaly 1,7% podíl ve společnosti. To z něj dělá po Muskovi druhého největšího akcionáře v představenstvu.

Během prvních 6 měsíců se tato investice nejevila jako příliš šťastná. Akcie Tesly ztratily 43 % a 3. června se potácely na hodnotě 179,61 dolaru za akcii, což byla v té době nejnižší hodnota za posledních 52 týdnů. Od tohoto momentu však akcie vypálily opačným směrem a jen od října jejich hodnota vzrostla o více než 100 %.

V pondělí 13. ledna jejich cena poprvé v historii překonala hranici 500 dolarů, avšak ani to ji nezastavilo. Řada akciových analytiků totiž v reakci posunulo svou cílovou částku pro tento titul výrazně výš, což investorům dodalo další chuť k nákupům. Aktuální absolutní maximum je tak 547,41 dolaru za akcii. Pokud se vrátíme zpět až do loňského června, hodnota akcií se od té doby téměř ztrojnásobila. 

Výkonný předseda Oracle a člen představenstva Tesly Larry Ellison; Foto: Eric Risberg / AP

A roční zhodnocení Ellisonovy investice je příjemných 68 %, což se rovná zisku ve výši 1,6 miliardy dolarů od chvíle, kdy se stal členem představenstva. Jen pro srovnání - hodnota akcií společnosti Oracle, kde je spoluzakladatelem, výkonný předseda a největší akcionář, za stejnou dobu vzrostly "jen" o 20 %. Tady je ale potřeba připomenout skutečnost, že Ellison vlastní 35 % společnosti, tedy asi 1,2 miliardy akcií. I výrazně nižší růst jeho společnosti mu tak na papíře přineslo zisk ve výši 11,5 miliardy dolarů.

Ještě víc než Ellison se dnes pravděpodobně usmívá Elon Musk, který vlastní 34 milionů akcií Tesly neboli 19 % společnosti. To znamená, že jeho podíl za poslední rok zhodnotil o více než 18 miliard dolarů. Navíc má "v kapse" opce na dalších 4,5 milionu akcií, což jeho podíl potenciálně posouvá na 22 %. Co je však ještě důležitější, Musk se výrazně přiblížil k odemčení první z celkem 12 odměn v rámci jeho individuálního kompenzačního plánu, který společně s představenstvem odsouhlasil v roce 2018.

V jeho rámci si Musk může v ideálním případě přijít až na 100 miliard dolarů, když se mu podaří "odemknout" všech 12 úrovní finančních kompenzací. A nyní je jen krůček od otevření první odměny. Společnost již splnila stanovené cíle v prodejích i příjmech. Poslední podmínkou je, aby její tržní hodnota dosáhla 100 miliard dolarů, přičemž aktuálně je lehce přes 93 miliard dolarů. Dočkáme se brzy dalšího striptýzu?

Pokud společnost zmíněné hodnoty dosáhne, obdrží Musk stejně jako v případě dalších 11 odměn bonus v podobě opcí na nákup 1 % akcií Tesly. To znamená nějakých 1,7 milionu akcií, které budou mít v té chvíli hodnotu přesahující 1 miliardu dolarů. Ani dosažení tohoto cíle však Muskovi nepomůže v aktuálních potížích s nedostatkem hotovosti. Plán totiž říká, že akcie obdržené v rámci kompenzačního plánu musí Elon držet minimálně 5 let před tím, než je bude moci prodat. Jde o pojistku před tím, aby Musk obratem svůj podíl neprodal a nešel o dům dál, nebo aby se na práci pro společnost nevykašlal. Pokud by totiž společnost začala oslabovat a její akcie padat, ztrácel by i Musk.

Tesla jen v letošním roce zvýšila svou hodnotu o 20 % a z pohledu tržní hodnoty je nejen větší než konkurenční General Motors a Ford dohromady, ale zároveň se stala největší automobilkou v americké historii.

Pokud by Musk dokázal splnit všechny podmínky svého kompenzačního plánu, obdržel by ve 12 fázích dalších celkem 20,3 milionu akcií. Tyto podmínky zahrnují prodeje společnosti ve výši 175 miliard dolarů, zisk ve výši 14 miliard dolarů a tržní hodnotu ve výši 650 miliard dolarů (tím by Tesla výkonnostně překonala výsledky GM z roku 2018 a její valuace by se dostala o kousek nad dnešní hodnotu Facebooku).

#investovani #tesla #ellison #musk #akcie #opce #zhodnoceni #valuace #trznihodnota #kompenzacniplan

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • Zábavná challenge :)) Jen se obávám, že pro překonání hranice 100 miliard dolarů bude muset Musk přijít s něčím ještě zajímavějším, než je Cybertruck.

  0
  • Jsou už relativně dost blízko, stačí cca 10% růst akcií. Jestli to nezvládne ten současný hype, tak 18. února budou zveřejňovat Q4 výsledky z loňského roku. Tam pokud to dopadne dobře, viděl bych to pro Muska celkem jistě na první "achievement unlocked". smile

   0
  • No jen aby to zase nepokleslo, dost investorů už tohle může považovat za nadhodnocené. Ještě se jim zase tolik nedaří. Ale souhlas, pokud budou dobrý 4Q výsledky a výrazně to do té doby nepoklesne, mohlo by se to podařit.

   0