22.12.2019 3 minuty čtení

Elon Musk nyní pracuje v Tesle zcela zadarmo. Jednoho dne si ale může vydělat 100 miliard dolarů

Dokážete si představit, že byste léta pracovali zcela gratis a nedostávali žádný plat? Přesně takhle dnes funguje ve svých zaměstnáních Elon Musk. A vůbec mu to nevadí.

Zdroj: KIICHIRO SATO / AP

Dobře, Musk má aktuálně 26 miliard (dolarů) důvodů, proč akutně žádné větší jmění nepotřebuje (byť po kapsách moc drobných nemá). Ale i tak - dobrovolně pracuje bez nároku na jakýkoli plat. Proč je s tímto stavem spokojen? Důvodů je několik.

Předně vlastní 20 % akcií Tesly, jejíž tržní kapitalizace je aktuálně 73 miliard dolarů. Takže 14,6 miliardy pochází jen z jeho společnosti vyrábějící elektrické vozy. Druhou největší část Muskova bohatství tvoří podíl ve SpaceX. I zde je Musk CEO a nepobírá žádný plat.

Zdá se vám to bláznivé? Ale vůbec ne. Pokud se mu totiž podaří dosáhnout konkrétních cílů, které mu před dvěma lety uložilo představenstvo Tesly, mohl by si domů odnést až 100 miliard dolarů. Jak to? Pojďme si to rozebrat.

Nejprve je nutné říct, že Musk má aktuálně osobní dluh 500 milionů dolarů a nedisponuje žádnou větší hotovostí. 99 % jeho jmění je totiž uloženo v akciích Tesly a SpaceX. 209 milionů dolarů ze svého dluhu dluží bance Morgan Stanley, přičemž zhruba 60 milionů z toho tvoří hypotéky na jím vlastněné nemovitosti. Dalších 213 milionů dolarů dluží bance Goldman Sachs. Oběma bankám navíc za jejich půjčky ručí téměř polovinou svých akcií Tesly.

Drtivou většinu hotovosti, které Musk získal z prodejů svých předchozích společností, totiž následně nalil do rozjezdu SpaceX. Takže aktuálně nemá odkud brát a k prodeji dalších akcií se zřejmě moc nemá, aby zbytečně neznervózňoval akcionáře a nespustil vlnu výprodejů.

A nyní k těm 100 miliardám. V lednu 2018 představenstvo Tesly Muskovi představilo individuální kompenzační plán. V jeho rámci má Musk slíbeny akciové opce v hodnotě až zmíněných 100 miliard dolarů, ovšem jen za předpokladu, že se mu (a Tesle) podaří splnit konkrétní předem stanovené cíle.

Celý plán jich obsahuje celkem 12. První várku opcí dostane, jakmile Tesla dosáhne tržní kapitalizace 100 miliard dolarů. Když byl tento plán oznámen, měla Tesla hodnotu 50 miliard dolarů. Po růstu z minulého týdne je už na 73 miliardách. Po této první metě bude Musk dostávat další várku opcí za každých dalších 50 miliard dolarů, o které tržní hodnota Tesly vzroste (tedy při 150, 200, 250, 300,.. miliardách dolarů). Aby si sáhl na slíbených 100 miliard dolarů, musí tedy Tesla na burze dosáhnout hodnoty 650 miliard dolarů.

Pokud se mu ovšem nepodaří dosáhnout ani první mety, nedostane za své údajně 80hodinové pracovní týdny ani cent. A jelikož svůj základní plat ve výši 56 380 dolarů odmítl, neuvidí reálně od společnosti ani dolar, dokud ji nedostane na trojcifernou hodnotu v miliardách dolarů. A ani potom vlastně ještě nebude mít vyhráno.

Tento první cíl má totiž ještě jednu drobnou podmínku - aby Musk od představenstva obdržel prvních 10 miliard dolarů, musí si Tesla udržet tržní kapitalizaci 100 miliard dolarů po dobu jednoho roku. Ve skutečnosti tak peníze uvidí až rok poté, co tohoto cíle dosáhne. Už chápete, proč Elon občas přespává v kanceláři na zemi?

#podnikani #musk #tesla #vyplata #akcie #opce #motivace #kompenzace #cil #spacex #morganstanley #goldmansachs

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Elon má trochu nezávidění hodnou pozici v rámci proražení s Teslou, ale držím mu palce.
  0
  • Ono to na první pohled vypadá jako dost stresující a nezáviděníhodná pozice, ale na druhou stranu, i kdyby se mu to nepodařilo a selhal, může prostě jednoho dne akcie odprodat a jít o dům dál do SpaceX, které mu ostatně zůstane, i kdyby Tesla zítra zkrachovala. Ve skutečnosti nemá vše vsazeno na jednu kartu. Prozatím se zdá, že Tesla Roadster a Cybertruck v kombinaci s navýšením produkce díky továrně v Šanghaji by mu k první várce opcí příští rok pomoci mohly.
   0
  • To ano, Tesla určitě není pro Muska životně důležitá a osobně je pro mě i zajímavější SpaceX než Tesla. Každopádně přijde mi, že Tesla už konečně začíná mít kromě PR i nějakou reálnou hodnotu viz právě otevření nové továrny jak píšeš atd. Tak uvidíme kam až se to dostane :)
   0
  • Tesla má edge díky svému dojezdu, který je ne elektro trhu dneska klíčový. Dokud si ho udrží, konkurence prostě ostrouhá. Jako Porsche s Taycanem, který je sice hezký a všechno, ale dojezd 250 km za ty peníze? No thanks... baterky půjdou v následujících letech raketově kupředu, protože do toho investují všichni velcí hráči automobilového průmyslu a klíčem k úspěchu Tesly bude udržet si svůj dosavadní náskok. Jakmile je dožene nějaký velký koncern, který bude schopen stejně vybavená auta se stejným dojezdem a technologiemi za stejnou nebo krapet nižší cenu vyrábět 10x rychleji, bude to problém. Musk ještě sází na toho autopilota, ale tam bych byl opatrný, protože plná kontrola AI je podle mě ještě běh na delší trať než jen do příštího roku, kdy to plánuje naostro zavést. Pokud by se mu to povedlo, bylo by to mega a byli by zase rázem o celé roky před konkurenci. Ale vsázet na Teslu jen kvůli tomuhle je příliš rizikové. V cestě totiž pořád stojí desítky komplikací a úředních štemplů + šance, že samořídící auta začnou ve velkém zabíjet a budou muset být staženy.
   +1
  • Přesně jak říkáš, alfou a omegou bude jestli si Tesla udrží právě svůj náskok v rámci technologií a nepředežene je jiný silnější koncern. Takže rozhodně riziko to je a nejednou se v historii stalo, že smetanu slízli až ti druzí díky tvrdé práci prvního. No rozhodně bude zajímavé ten vývoj sledovat po všech směrech :)
   0
Doporučené příspěvky
4 minuty
3 minuty
4 minuty
4 minuty
5 minut
4 minuty
4 minuty
5 minut
3 minuty
3 minuty
3 minuty
3 minuty
Doporučené příspěvky
4 minuty
3 minuty
4 minuty
4 minuty
5 minut
4 minuty
4 minuty
5 minut
3 minuty
3 minuty
3 minuty
3 minuty