15.01.2020 4 minuty čtení

5 otázek, které vám pomohou odhalit skutečnou povahu vaší produktivity

Jak udržet vysoké pracovní tempo a zůstat produktivní? Položte si těchto 5 otázek a najděte svůj klíč k podávání kvalitních výsledků.

Těsné deadliny, mnoho schůzek najednou a nepříjemní klienti – to všechno v nás vyvolává stres, který často negativně ovlivňuje naše pracovní nasazení a produktivitu. Právě otázka produktivity je stará dobrá proměnná, na které mnohdy závisí, zda ve světě byznysu uspějeme či nikoliv – na vrcholu se drží jen ti nejodolnější a nejvíce flexibilní jedinci, kteří mají své produktivní momenty pod palcem. Chcete být také jedním z nich? Položte si těchto 5 otázek:

1.  V jakém čase se mi pracuje nejlépe?

Daniel Pink, americký novinář a autor šesti bestsellerů, ve své knížce Kdy popisuje, že na světě existují tři typy lidí – ranní ptáčata, noční sovy a třetí ptáci, kteří se nachází někde na pomezí těchto dvou kategorií. Daniel tvrdí, že podle toho, kam spadáte, byste si měli zorganizovat čas a provádět jednotlivé úkoly. Někdo je kreativní výhradně po probuzení, další zase může pracovat pouze odpoledne, neboť ráno mu i jednoduché úkoly zaberou dvojnásob času.

Pokud je to možné a váš pracovní rozvrh to dovoluje, poslechněte svou vlastní intuici a pracujte tehdy, kdy cítíte inspiraci. Autor navrhuje, abyste si sami určili své produktivní hodiny a věnovali pozornost tomu, zda je tento pracovní styl v souladu s vaší osobností – odměnou bude více dokončených úkolů za méně času.

2.  Co mě nejvíce stresuje a co mě naopak motivuje?

To, co některé osoby může stresovat a utlumit jejich pracovní tempo, může u jiných zvýšit produktivitu a nakopnout jejich motivaci. Jistě si dokážete představit, jak dlouhý list různých věcí to ve výsledku může být. Řeč je například o stanovování deadlinů, firemní prezentaci, pracovních schůzkách, vyjednávání s klienty a tak dále. Zamyslete se nad jednotlivými aspekty a zjistěte, jaké pocity ve vás vyvolávají. Udělejte si rovnou celý seznam a poznačte si aktivity, které ve vás probouzí motivaci – díky tomu budete vědět, jaké konkrétní věci mají potenciál zvýšit míru produktivity a přinést radost z práce.

3.  V jakém prostředí se mi pracuje nejlépe?

V otázce produktivity hraje velkou roli také pracovní prostředí. Možná máte kolegu, který při práci miluje poslech hudby a rytmické skladby ho naladí na tu správnou notu. Možná však znáte také kolegyni, která nedokáže splnit jediný úkol, pokud není v kanceláři naprosté ticho. Lidé jsou různí a pro každého funguje něco jiného – třeba se vám pracuje nejlépe u okna, kde máte dostatek čerstvého vzduchu a světla nebo třeba raději dáváte přednost pohodlnému gauči. Ať už vám vyhovuje cokoliv, věnujte pozornost pracovní atmosféře a neváhejte provést drobné úpravy za dosažením vhodného prostředí pro kvalitní práci.

4. Potřebuji dohled a připomínky od ostatních?

A zase to škatulkování – někteří lidé jsou dostatečně disciplinovaní, jiní potřebují cítit tlak, aby svůj úkol dotáhli do samotného konce. Pokud i vy patříte do skupiny, která vyžaduje externí zásah, nebojte se oslovit kamaráda nebo kolegu, aby vás čas od času popíchnul k práci. Jestliže nechcete nikoho otravovat, nastavte si četné upomínky nebo si stáhněte aplikace, které vás budou včasně upozorňovat a nabádat k tomu, abyste úkol dodělali co nejdříve. Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, sledujte, zda má žádoucí efekt.

5. Co pro mě znamená úspěch?

Odpověď na tuto otázku nemusí být tak jednoduchá. Zaměřte se na vnitřní reflexi a zeptejte se sami sebe: Jsou to peníze? Povýšení? Dobrý pocit z dokončené práce? Jakmile víte, co vás pohání vpřed, zhodnoťte, zda to koreluje s vaší pracovní pozicí či způsobem vedení vašeho byznysu. Díky tomu budete schopní najít hlavní motory vaší motivace, které se následně odrážejí na vaší produktivitě a nadšení do práce. Tato úvaha vám také pomůže najít smysl ve věcech, které děláte, což vám dává příležitost k případné změně vaší kariéry.

K pracovnímu i osobnímu růstu nepochybně patří vlastní reflexe, prostřednictvím které si odpovíte na otázky, jež vás donutí jít do hloubky a skutečně přemýšlet. Znát povahu své vlastní produktivity totiž patří mezi základní know-how každého úspěšného podnikatele, které je dobré znát. Možná i vás inspiruje těchto 5 otázek na cestě k lepším výkonům. 

#podnikani #produktivita #energie #motivace #prostredi

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.