12.01.2020 7 minut čtení

Chcete vybudovat úspěšné podnikání? Řiďte se těmito 4 tipy a pozor na "syndrom veverky"

Už jste slyšeli o syndromu veverky? Neúspěšné podnikání nechce budovat nikdo, to nemá smysl. A z toho důvodu se dnes podíváme na několik věcí, na které je potřeba se zaměřit, ideálně hned od začátku, aby podnikání bylo úspěšné.

Knihou Success Is Easy od Debbie Allen už jsem se inspiroval při psaní článku o charakteristikách, které mají úspěšní lidé. Dnes tatáž kniha poslouží jako inspirace k článku o tom, na co se v podnikání, a ideálně hned v jeho začátku, zaměřit, aby mohlo být skutečně úspěšné.

Pochopitelně cest k úspěchu vždy povede několik, takže jestliže jste na dobré cestě, není potřeba měnit přístup k vašemu podnikání, nicméně se můžete inspirovat, jak to dělají jiní a možná se vám uvedené body budou líbit a nakonec je také budete chtít také uplatit a uvést do praxe. V každém případě já, ani autorka knihy, kterou se inspiruji, netvrdíme, že uvedené body jsou jedinou cestou k úspěšnému podnikání.

Podíváme se na několik základních dovedností, které vás mohou dovést k úspěchu. Část knihy, která tyto body rozebírá, Debbie Allen napsala, protože ji šokovalo, kolik lidí se snaží podnikat, ale dělají to po svém, a i když nějak zvládají fungovat, dělají to zbytečně složitě a zaměřují se na špatné věci. Někdo v tom dokáže vydržet, ale často tito lidé selžou, protože jsou frustrovaní nebo zaseknutí na jednom místě. V takovém případě Debbie radí, zaměřit se na to, co můžete udělat a dělat to. Tím naberete síly k dalšímu pokračování. V praxi to může znamenat složitější úkol odložit na později a ihned udělat několik jednodušších úkolů, jejichž splnění vás může rozpohybovat a pomoci ve splnění onoho velkého úkolu, který jste odložili.

1) Zaměřte se na to, co funguje

To se zdá jako dosti obecná rada, ale pojďme si ji přiblížit. Mnoho podnikatelů věří, že uspějí, ale ztrácejí mnoho času zaměřením se na zbytečné detaily a svou víru v úspěch nepodloží základními obchodními dovednostmi a zdravým obchodním smyslem.

Stále moc obecné? Tak si uvedeme konkrétní příklad. Šperkovat v logu společnosti písmo k absolutní dokonalosti je jistě záslužná práce, ale věřím, že uznáte, že musí mít své místo a tím rozhodně není doba, kdy je potřeba se zaměřit na oblasti podnikání, které generují zisky. Pokud budete mít grafické studio a dostatek klientů, tak je čas na zdokonalování vlastního loga. Pokud ale dostatek klientů nemáte, možná také může být čas na vylepšení loga - pokud je hrozné a odrazuje klienty. Ale pokud vám momentálně nedělá ostudu, možná by bylo lepší se zaměřit na tu část podnikání, která by mohla přivést nové zákazníky, což v tomto případě může být marketing nebo kvalita práce u stávajících zákazníků.

Pracovat v uvedené situaci na logu je sice také dobré, ale v danou chvíli jde o zbytečně neefektivní činnost. Takovým jednáním si podnikatel svůj proces vedoucí k úspěchu dobrovolně ztěžuje. Naučte se stanovit si priority. Také zjistěte, kolik času trávíte jednotlivými aspekty podnikání a snažte se neztrácet čas zbytečnými či méně důležitými úkoly.

2) Pozor na "syndrom veverky"

Někdy se stává, že majitel firmy ztrácí své zaměření na důležité věci a svou koncentraci na prioritní úkoly, protože toho má mnoho. V takovou chvíli někdy začne hledat něco, co vypadá slibně a k čemu by se mohl upnout. Tomu se někdy říká syndrom veverky. Proč?

Ačkoli jsou veverky úžasná stvoření, která jsou mrštná a mají perfektní zrak i reflexy, velmi těžce se soustředí. Často běhají tam a zase zpět. Zpochybňují svá rozhodnutí a nejsou schopné si vybrat jedno řešení. Co se od nich můžeme naučit? To, co nemáme dělat.

Syndrom veverky totiž působí přeskakování z jednoho úkolu na druhý. Tím se přestanete soustředit, nebudete dokončovat úkoly a začnete být podráždění. Výsledkem budou nedokončené projekty a nedosažené cíle.

Předejít tomu jde tím, že poznáte, kdy se veverka začíná ve vašem životě objevovat. Definujte si směr a hlavní úkoly u daného projektu. Zůstaňte u toho a vyvarujte se jakýchkoli rozptýlení. Vždy když odbočíte z cesty a necháte se rozptýlit, tak oddalujete dosažení cíle.

3) Zaměřte se na to, co přináší výsledky

Jednoduchý příklad, který bude snad mluvit za vše: potřebujete nový web. Jste webmaster? Udělejte ho. Nejste webmaster? Zadejte úkol někomu jinému. Ve chvíli, kdy se potřebujete ve svém podnikání posunout a pomůže to, že budete mít web, se nemůžete začít učit programovat. Využijte váš čas lépe tím, že budete dělat to, co umíte a věci, které nejsou vašimi dovednostmi, nechte na někom jiném. Není to slabost. Naopak - umožníte tím společnosti růst rychleji.

4) Soustřeďte se na rozvoj jednoho velkého projektu

Snažit se budovat více velkých projektů najednou je rozptylující. Musíte dělit své soustředění i čas. Potíž je v tom, že podnikatelé jsou často kreativní lidé, kteří mají mnoho dobrých nápadů. V takovou chvíli je těžké oprostit se od touhy uskutečnit všechny ty skvělé nápady najednou. Pokud ale rozdělíte svou pozornost mezi více velkých projektů, dříve nebo později vás dostihne problém s dokončováním úkolů.

Soustřeďte se plně na jeden velký projekt. Můžete si k němu přidat nějaké drobné úkoly a maličkosti, ale hlavní a velký projekt by měl být jen jeden. V soustředění se právě na jeden projekt, můžou pomoci tyto body:

  • Napište si každý den hlavní úkoly - když přijde nový nápad, nemusíte ho zašlapat do země. Jen si ho zkrátka poznamenejte, ať ho nezapomenete, ale dále se věnujte hlavním úkolům a k novému nápadu se vrátíte v jinou dobu, která bude vhodnější.
  • Implementuje efektivní akční plán - každý týden by měl mít několik hlavních cílů. K nim připište i konkrétní kroky, které je potřeba udělat, aby bylo cílů dosaženo. Pak bude zbývat jen ty kroky udělat.
  • Kreativní práce má přednost - činnosti, které zvládáte napůl automaticky, snižují vaše soustředění a berou vám energii i čas. Začněte s kreativní prací a složitými úkoly. Později můžete pracovat na méně složitých úkolech jako je vyřizování e-mailů nebo volání klientům.
  • Pochopte, co stojí za rozptýlením - kromě seznamu úkolů a priorit si také sestavte časový rozvrh. Následně se držte svých závazků a nenechte se rozptýlit. Pokud k tomu dojde, poznamenejte si, co vás rozptýlilo a příště se tomu vyvarujte.
  • Buďte offline - ně každý má tu možnost, ale pokud vám to vaše práce alespoň trochu umožňuje, zkuste během nejdůležitější části své práce vypnout mobilní telefon i všechny zbytečné záložky a jakékoli upozornění na nové e-maily nebo cokoli jiného.

#podnikani #uspech #rozvoj #focus #zamereni #multitasking #inspirace

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.