06.01.2020 4 minuty čtení

Ikigai na japonském ostrově Okinawa přináší lidem delší a šťastnější život

Na japonském ostrově Okinawa se lidé dožívají vyššího věku, než kdekoli jinde na světě. Co za tím vězí? Prý jisté "ikigai". Můžete životní energii načerpat ze stejného zdroje jako mnoho stoletých Japonců?

Ostrov se nachází v subtropickém pásmu, což z něj dělá turisticky zajímavé místo. Pozornost návštěvníků ostrova ale brzy upoutá nevšedně vysoký počet starých lidí. Podle statistik je v Japonsku více než 70 tisíc lidí, kterým je přes 100 let. Vzhledem k počtu obyvatel Japonska (127 milionů), to je vskutku zajímavé číslo. Pro porovnání v České republice je stoletých okolo 500. V poměru to je jeden člověk z 21 tisíc v ČR a jeden člověk z 1800 v Japonsku. A to ještě konkrétně na ostrově Okinawa je koncentrace těchto letitých lidí větší.

Vědci se dlouhodobě snaží zjistit, co je za pozoruhodnou vitalitou obyvatelů ostrova. Největší zásluhu odborníci připisují zdravé stravě, která je založená na zelenině a mořských plodech. To místním obyvatelům ale bohužel "úspěšně" narušují například američtí vojáci, kterých je na ostrově asi 20 tisíc a kteří podporují jinak v Japonsku málo oblíbené fastfoody.

Přímo na ostrov se vypravil cestovatel a novinář Dan Buettner, který také pátral po dlouhověkosti Japonců. Ptal se místních obyvatel, co jim dává energii do života a nejčastější odpovědí bylo slovo ikigai.

Ikigai je složeninou slov ikuru (život) a kai (využití, přínos). Ikigai tedy může znamenat smysl života (důvod žít). Je to něco, jako životní inspirace (ne motivace), důvod, proč ráno vstát z postele a snažit se prožít další plnohodnotný den.

Dan Buettner ale říká, že pro každého obyvatele ikigai znamená něco jiného. A je to vlastně logické, když uvážíme, že jde o jakýsi důvod, proč žít. Konkrétně pro rybáře, kterému je 101 let, to je lovení ryb pro jeho rodinu. Pro mistra karate, kterému je 102 let, to je výuka bojového umění. Každý obyvatel ostrova má svůj ikigai, svůj důvod, proč žít.

Máte svůj ikigai? Jestliže ne, je nutné ho najít. V našich podmínkách vám to zřejmě nezajistí, že ještě ve 102 letech budete trénovat karate, ale například vám to může pomoci lépe se vyrovnávat s každodenním stresem a těžkostmi, které nás běžně potkávají. V hledání vám může pomoci, když si položíte následující otázky:

  • Co mě dělá šťastným?
  • V čem jsem dobrý?
  • Co svět potřebuji a mohu za to dostat zaplaceno? (a mám alespoň malý předpoklad, že bych to mohl zvládnout)
  • Co mě v životě pohání jít dál?
  • Co mě motivuje ráno vstát z postele?

Tím, že začnete zkoumat své nejsilnější vášně, touhy a dovednosti a začnete o sobě přemýšlet, můžete objevit dosud skrytou životní inspiraci. Pokud ji máte, tak ji tím můžete výrazně posílit, protože autu také nestačí natankovat benzín jednou. Je potřeba ho doplňovat. Stejně tak je potřeba pravidelně doplňovat vaši motivaci a inspiraci.

  • Možná tě baví kreslení. Jsi v tom dobrý a lidé, kteří viděli tvé výtvory, jsou ochotní za ně zaplatit.
  • Možná rozumíš složení potravin a zdravé stravě a druzí se tě často ptají na výživu.
  • Možná umíš výborně naslouchat a empaticky se vcítit do druhých. Často se ti někdo svěřuje.

Každou z uvedených možností můžete proměnit v byznys, ale ještě důležitější je, když v nich objevíte svůj ikigai. Budete šťastnější, spokojenější a v důsledku toho budete dosahovat lepších výsledků ve vašem životě, a to jak osobním, tak pracovním. Zlepší se vaše zdraví - psychické i fyzické, dokážete lépe zvládat náročné situace a pravděpodobně se dožijete vyššího věku.

Na závěr jedna studie. V roce 2008 probíhala na univerzitě v Tohoku analýza údajů od více než 50 tisíc účastníků (muži i ženy ve věku mezi 40 a 79 lety). U těch, kteří uvedli, že mají svůj ikigai bylo zjištěno snížené riziko kardiovaskulárních chorob a nižší úmrtnost.

#osobnirozvoj #zivot #dlouhovekost #zdravi #japonsko #smysl #prace

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.