Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
06.01.2020 6 minut čtení

Je lehčí zůstat v posteli než čelit novým výzvám, ale vstávat brzy se jde naučit a zde je pro to 7 tipů

Pokud nepatříte mezi ranní ptáčata, pak pro vás nejspíše je každé ráno utrpením a přemlouváním sebe sama, že už musíte vstát. S těmito tipy to ale půjde bez přemlouvání. Vyzkoušet je můžete hned zítra ráno.

Lidé si dávají cíle, mají plány a snaží se změnit svůj život. Často to ale končí zklamáním. Cíle vezmou za své a brzy je po všem. Proč? Tito lidé nedokážou opustit svou komfortní zónu. Nedokážou čelit výzvám a tváří v tvář se postavit nepohodlí. Možná se jim nechce cestovat přes celou republiku na několikadenní školení. Škoda, mohlo by je to posunout o velký kus dále. Možná nemají chuť číst hromady knih o financích a marketingu. Škoda, v podnikání by je to posunulo o pořádný kus dopředu. Tito lidé se zkrátka rozhodli, že raději "zůstanou v posteli". Vybrali si tu snazší možnost.

Každý ale máme na výběr. Můžeme se postavit svým výzvám nebo se navždy spokojit s tím, co už máme. Většina lidí se spokojí s tím co má, i když říkají, že s tím spokojení nejsou. Často si říkají, že začnou od nového roku nebo od nového měsíce či od nového týdne. Nebo prostě to magické ZÍTRA. Ale "zítra" nikdy nepřijde, protože v přítomnosti je vždycky "dnes".

Lidé vědí, co chtějí, znají své cíle, ale neudělají ten nejdůležitější krok, kterým je přeměnění snu na realitu. Tím, že o cílech a snech mluví, si je sice v sobě upevní, ale většinou to nepomůže k jejich naplnění. Neseberou odvahu, aby šli a každý den udělali malý krůček správným směrem. Odvaha je ale jako sval. Musí se trénovat, a to pravidelně. Nelze v jednom dnu odbýt cvičení na celý rok. Stejně tak nejde jednorázově projevit odvahu a pracovat na vašem snu jen jeden den v roce. Je potřeba začít a nepřestat.

Nezůstávejte obrazně řečeno v posteli, ale jděte vstříc svým snům a cílům. A aby nešlo jen o prázdné řeči, tak se podíváme na konkrétní tipy, jak se ráno vyhrabat z doslovné postele, i když se vám zpočátku možná nechce.

Někdo by mohl argumentovat, že se mu lépe pracuje večer, a tak zkrátka vstávat nebude. Jeho volba. Ale výzkumy, které ukazují, že ranní světlo působí pozitivně na naši produktivitu, asi nikdo z nás zpochybnit nemůže.

Pokud máte zájem vstávat dříve, než aktuálně vstáváte, vyzkoušejte následující tipy.

1) Musíte znát důvod

Proč chcete vstávat v 6:00? (Nebo doplňte libovolně svůj čas.) Chcete jít cvičit, běhat nebo využít klid na produktivní práci? Když budete znát svůj důvod, velmi vám to při vstávání pomůže, protože když nemáte důvod, když nevíte, jak své ráno chcete využít, pak bude chybět motivace vstát a automaticky dáte přednost dalšímu spánku.

2) Dejte budík dále od postele

Crrrr! Natáhnete ruku a zmáčknete "Vypnout" nebo případně "Odložit"? Chyba. Chyba není v tom, že budík vypnete (nebo odložíte), ale v tom, že máte telefon/budík příliš blízko u postele a stačí natáhnout ruku k tomu, abyste ho vypnuli. Zkuste ho umístit na druhou stranu místnosti. Aby bylo možné otravný zvuk vypnout, budete muset z postele vstát. Jakmile budete na nohou, pravděpodobně už bude o mnoho snazší zůstat vzhůru a nevrátit se do postele.

3) Probuďte se ve správný okamžik

Spánek je složený z několika cyklů. Nebudeme si je zde podrobně popisovat, ale jistě víte, že nejprve je fáze usínání a pak jsou nějaké další cykly, které se opakují. Aby vaše ráno bylo kvalitní, a vy jste se cítili plní energie, je potřeba probudit se ve správné fázi spánku. Různé aplikace se s tím snaží lidem pomoci, ale nejlepší je, když si navyknete tak, abyste se budili automaticky. To ale pochopitelně vyžaduje každodenní usínání a vstávání ve stejném čase.

4) Využijte pomůcky (oblečení, voda, hudba,…)

Pro noční sovy to bude znít šíleně, ale vstávání a celkově ráno by mělo být co nejpříjemnější. Položte si vedle postele sklenici s vodou a citronem. Hned po probuzení se trochu napijte, čímž se osvěžíte a proberete. Také si hned k posteli můžete připravit oblečení, které si na sebe budete chtít obléknout. Když do toho všeho zapojíte dobrou hudbu, která vás pozitivně naladí na celý den, bude z toho skvělé ráno, i když se vám to nyní zdá jako hodně odvážné tvrzení.

5) Spěte více než dostatečně

Aby bylo možné vstát a hlavně aby to vůbec mělo smysl, musíte za sebou mít dostatek kvalitního spánku. Pokud usnete ve 3:00, nemůžete čekat, že v 6:00 vstanete s radostí, ani když použijete všechny uvedené tipy. To zkrátka není možné. Ujistěte se, že chodíte spát v přiměřeném čase. Také zapracujte na svém stravování, ať večer nejíte těžká jídla. Pro zdravý a kvalitní spánek pomůže i pravidelné cvičení.

6) Začněte postupně

Pokud obvykle vstáváte v 8:00 a máte cíl vstávat v 6:00, nebylo by moudré si na zítra nastavit budík na šestou a očekávat skvělé ráno. Začněte postupně a každý den posunujte budík a kousek, aby to pro tělo nebyl takový šok. Nastavte si například budík na 7:55. Další den na 7:50. Den po něm na 7:45, a tak se postupně dostanete na svůj cílený čas. Když pak v danou dobu vydržíte vstávat pravidelně (i o víkendu) dostatečně dlouhou dobu, vybudujete si návyk a už vám to nepřijde tak náročné jako na začátku. Metodou posunováním času o pár minut každý den bude sice trvat, než se na požadovaný čas dostanete, ale lepší později, než vůbec.

7) Mějte zažitou ranní rutinu

Někdy je opravdu náročné se ráno nastartovat. Když si ale zažijete pravidelnou ranní rutinu, nebude to tak obtížné. Zbavíte se přemýšlení "co dál", protože budete mít jasně stanovené činnosti, které na sebe navazují. Vyzkoušet můžete například tuto ranní rutinu.

-------------------

Jestliže se odhodláte vyzkoušet tyto tipy a aplikovat je do vašeho života, nesmíte být po prvním dnu zklamaní, že to nefunguje. Vydržte nejméně měsíc a pak uvidíte tu obrovskou změnu.

#osobnirozvoj #rano #vstavani #motivace #inspirace #duvod #vyzva #komfort

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Vybudování nového návyku prý trvá 21 dní. Vstávání je přesně to, s čím bojuji i já - jsem klasická sova a večer ožívám. Doporučuji hned skočit do sprchy, mne nejlépe probere střídavá teplá a studená :-) velmi důležité je pracovní prostředí - za mne určitě spadá mezi důvody proč vstát nebo naopak nevstat. Nejhorší je, když vstáváte do práce, ke které nemáte vztah a do které se netěšíte. Pokud vás činnost, které se věnujete, baví, vše je hned snadnější.
    +1
Doporučené příspěvky
8 minut
5 minut
4 minuty
10 minut
4 minuty
5 minut
5 minut
3 minuty
3 minuty
5 minut
5 minut
6 minut