Někdy může být kritika jen drobnou připomínkou k nějaké maličkosti, ale jindy může jít o negativní hodnocení našeho životního přesvědčení. Má mnoho podob a je na denním pořádku. Konstruktivní kritika nás posunuje v životě dále, takže je potřeba za ní být vděčný. Zde ale narážíme na potenciální problém, protože přijímání kritiky většinou není příjemné, tak jak za to být vděčný?
Kritika může být oprávněná, ale také nemusí. Podle toho v nás probouzí různé pocity. Může to být pocit křivdy, touha hádat se nebo se naopak omluvit či možná bránit. Ve své reakci musíme také pamatovat na to, kdo nám kritiku dává. Pojďme se podívat na situaci, kdy se Steve Jobs dostal pod palbu ostré kritiky.
Steve Jobs versus tvrdá kritika
K situaci došlo v roce 1997 na celosvětové konferenci vývojářů Apple, kdy po svém vystoupení Steve Jobs vyzval přítomné ke kladení otázek. Jeden z přítomných to ale využil k přednesení své velmi tvrdé, možná až urážlivé kritiky, která zřejmě nebyla přiměřená situaci a ani nebyla konstruktivní.
„Pane Jobsi, jste chytrý a vlivný člověk. Ale, ať je to smutné jak chce, je evidentní, že u některých bodů svého vystoupení nemáte ani tušení, o čem vlastně mluvíte. Například bych chtěl slyšet jasnou odpověď na to, jakým způsobem Java a různé její verze korelují s myšlenkou OpenDoc. A pak nám také můžete říci, co jste vy osobně dělal posledních sedm let.“
Taková slova mohla vyvolat bouřlivé reakce. Někdo by si to mohl vyložit i jako urážku a navíc před plným auditoriem. V reakci by kritizovaný mohl zpanikařit nebo zkoprnět. Ne však Steve Jobs. Zareagoval opravdu ukázkově a my se z toho pokusíme poučit.
1) Chvíli počkal
První věc, kterou Jobs udělal, je možná ta nejtěžší. Zastavil se. Počkal. Vzal si čas. Možná ho hned napadla nějaká jedovatá poznámka, kterou by mohl kritizujícího usadit, ale ovládl se.
Čekání se z pohledu posluchačů mohlo zdát dlouhé a skutečně krátké nebylo. Jobs si vzal asi 10 vteřin, během kterých se napil a jistě přemýšlel na plné obrátky a rovnal si myšlenky. Následně řekl neúplnou větu, po které následovala další pauza trvající asi osm vteřin. Až pak začal s odpovědí.
Vezměte si také čas, zklidněte emoce, promyslete si odpověď. Nemluvte neuváženě nebo prchlivě.
2) S kritikou souhlasil
Kromě první nedokončené věty Jobs začal slovy: "Když se člověk pokouší něco změnit, je nejtěžší ze všeho uznat, že lidé jako je zde tento gentleman, mají pravdu. Do určité míry…"
Velmi užitečnou taktikou, kterou uznávají i psychologové, je najít společný základ. Snažit se najít něco, s čím můžete souhlasit. Nemá cenu útočit, ale naopak je přínosné najít styčné body. Jobs uznal, že jeho oponent má v něčem pravdu, čímž si jistě získal respekt.
Odpovídejte v přátelském duchu, neodsuzujte názory druhých, hledejte, s čím můžete souhlasit.
3) Odpověděl v širším pohledu
Tuto strategii využívají politici. Neodpoví jasně a stručně na konkrétní otázku, ale poskytnou širší obrázek. Jobs to udělal tím, že nastínil svou roli v Applu, když řekl, že úkolem CEO není znát všechny funkce každé aplikace, ale musí vidět velký obraz, znát vizi a držet směr celého týmu.
Popsal, jak vlastně celá společnost funguje, když mluvil o prodejích za 8 až 10 miliard dolarů ročně a že je potřeba vycházet od uživatelů a směřovat k technologiím, ne opačně. Řekl: "Nemůžeme začínat technologií a teprve potom přemýšlet, komu a jak ji bude možné prodat."
4) Uznal chyby, pochválil své lidi, skončil pozitivně
Když uznáte svou chybu, ale hned dodáte, jaké poučení jste si z toho vzali, získáte tím u publika další plusové body. Jobs uznal své chyby, ale vzápětí vyzdvihl svůj tým: "Ostatně, chyby budeme dělat i nadále. Není možné se jim vyhnout, a to je dobře. Znamená to, že se rozhodujeme i během pracovního procesu. Chyby ale najdeme a napravíme je. Myslím, že se musíme navzájem podporovat a společně pracovat."
Jakou reakci tím vyvolal? Poslední větu už říkal za mírného potlesku publika. V závěru to shrnul slovy, že chyby jsou nevyhnutelné a vždy se najdou lidé, které budou chyby rozčilovat a najdou se i tací, kteří je budou kritizovat, aniž by si ujasnili podstatu otázky. V samotném závěru vyjádřil důvěru v následující postup kupředu a budoucí růst.
5) Předvídejte kritiku
Pravděpodobně se s podobnými otázkami setkal už dříve a měl tak možnost se na ně připravit. Konkrétně s touto se jistě setkal poprvé, ale obecně lze říci, že se základní kritika bude opakovat. Dopředu přesně nikdy nevíte, s čím kdo přijde, ale když se na svou prezentaci podíváte očima publika, jistě přijdete na věci, které by mohly vyvolat kritiku. Na ty se můžete zkusit připravit. Když přípravu nevyužijete, bude to jedině dobře. A pokud potřeba bude, budete rádi, že ji máte.
Jak to celé probíhalo, se můžete podívat v tomto videu:
#osobirozvoj #kritika #utok #stevejobs #jobs #reakce #lekce #etiketa