Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
01.01.2020 8 minut čtení

Jak zůstat při práci z domova fit a zdravým? 6 ověřených tipů z praxe

Práce z domova už dnes není spojena výhradně s osobami, které jsou samostatně výdělečně činné. Zejména startupy poskytují svým zaměstnancům velmi flexibilní pracovní dobu, a tak se může pravidelně stávat, že lidé pracují z pohodlí domova, aniž by...

...museli někam chodit. Na první pohled zní práce z domova úžasně, ale přináší s sebou rovněž několik nemalých výzev, a to zejména z pohledu zdraví.

Pokud vyrazíte za prací do kanceláře, zpravidla tam nebudete mít svou ledničku plnou dobrot, skrz kolegy se vám dostane určité sociální stimulace a velmi pravděpodobně si mezi jinými lidmi nedovolíte sedět v nějaké podivné neergonomické poloze. To vše ale může s prací z domova a s tím spojeným pohodlím přijít. A jelikož jste svými jedinými nadřízenými vy sami, musíte se podle toho zařídit. Většinu následujících rad lze ale vlastně využít i při práci v kanceláři.

1. Separátní pracovní prostor

Jestli vám to vaše možnosti dovolují, vymezte si doma jedno konkrétní místo pouze na práci. Nepracujte v kuchyni u stolu, kde jíte, ani v posteli, kde by se aktivity měly točit pouze okolo spánku a sexu, nikoliv práce. Důvod je jednoduchý – nechcete, aby si vaše podvědomí spojilo všechny možné části vašeho domova s prací. Když celé dny pracujete v obýváku na gauči, těžko tam pak budete schopni večer relaxovat, protože si vaše mysl může vytvořit mentální asociace a otravovat vás na gauči prací i o víkendu.

V případě, že někam do práce docházíte, možná vám důležitost pracovního prostoru nepřijde tak významná. Jenže právě proto, že jste zvyklí pracovat v jiném prostředí než doma, můžete se doma od práce doopravdy zcela odpojit a nemyslet na ni. Někdo, kdo pracuje z domova, ale může dospět do bodu, kdy na práci myslí, kudy chodí, protože má s prací spojenou prakticky každou místnost.

2. Židle a doba sezení

Každý, kdo se nějakým způsobem angažuje v podnikání na internetu, při své práci drtivou většinu času sedí. Můžete pochodovat s tabletem, ale dříve či později si stejně sednete, abyste se mohli lépe soustředit. To znamená, že z pohledu zdraví je vaší nejdůležitější pracovní pomůckou židle, na které byste rozhodně neměli nikdy šetřit. Nemá cenu sedět celý den doma na židli, z které vás bolí záda. Když už chcete pracovat v sedě, měli byste sedět pořádně a na pořádné židli.

Problém, který tady samozřejmě vzniká, je ten, že sezení není příliš přirozeným stavem pro naše tělo. Aspoň ne sezení na židli. Proto byste si měli hlídat čas a každých zhruba 60 minut se postavit, protáhnout se a zajít se ideálně na chvíli provětrat na čerstvý vzduch (nebo si vyvětrat). Pokud víte, že na to každou hodinu zapomenete, nastavte si budík, nebo se poohlédněte po nějakých připomínkových aplikacích. Děláte to pro sebe, své tělo i svůj mozek, který by měl mimo dostatek cukru dostávat i dostatek kyslíku.

3. Vytvořte si pracovní řád a toho se držte

I když pracujete doma a pracovní hodiny pro vás neexistují, neměli byste se jich tak úplně vzdávat. Během několika měsíců, kdy budete mít možnost pracovat kdykoliv během dne, kdy se vám zrovna bude chtít, zjistíte, v které denní doby máte největší produktivitu a schopnost soustředit se (u většiny lidí je to ráno a dopoledne).

Následně byste si měli udělat nějaký nástřel vašeho pracovního dne (vstávání, začátek práce, přestávky, jídlo, protahování, konec práce) a toho se držet. Pro mentální i fyzické zdraví je nesmírně důležité, abyste se naučili žít v určitém rytmu, na který si organismus dokáže zvyknout. Držte se svých stanovených hodin, a pokud nejde o výjimečnou situaci, mimo pracovní hodiny vůbec nepracujte.

4. Pracovní prostředí

Práce z domova může často narážet na problémy s pracovním prostředím. Zatímco kancelářské prostory slouží primárně k práci, váš pokoj jste si uspořádali primárně k tomu, aby byl pohodlný a příjemný. Takové nastavení se však s produktivitou a soustředěním příliš neslučuje

Především máme doma okolo sebe spoustu věcí, které nás mohou při práci vyrušovat, rozptylovat nebo dokonce stresovat. Začíná to sousedskou hádkou nebo psem sousedů, který se doma bojí sám, a tak bez přestání štěká, a končí příbuznými či kamarády, kteří po vás pravidelně něco potřebují, protože "jste přece doma" nebo návykem na konzumací fast foodu, jelikož se vám doma nechce vařit ani jít na jídlo někam ven. Doma nad vámi navíc nestojí žádný šéf a neexistují tam žádná pravidla, která jste si sami nevytvořili, což je samo o sobě velkou výzvou pro disciplínu.,

5. Ráno se chovejte, jako byste šli do kanceláře

Když se ráno probudíte ve své posteli a víte, že nemusíte za prací nikam pospíchat, protože je pár metrů od vás, může to svádět k troše toho lenošení. Vezmete si k práci snídani, zůstanete v pyžamu a uděláte si z každého dne spíš takovou víkendovou pohodu. Problém je, že si takto nabouráváte svou produktivitu, protože za takové situace svůj nejlepší výkon určitě nepodáte.

Ráno by proto i při práci z domova mělo vypadat stejně, jako byste vyráželi někam do kanceláře. To znamená sprcha, upravení vzhledu i obléknutí se. Zejména to oblékání je důležité. Byť si to vědomě neuvědomujeme, naše podvědomí chápe symboliku oděvů, a tak se v košili a kalhotách cítíte pracovně, zatímco v pyžamu byste spíš koukli na nějaký seriál a práci se obloukem vyhnuli.

6. Jídlo a cvičení

Lednička někoho, kdo pracuje z domova, by měla vždy být dostatečně zásobena zdravými svačinami a jídly. Z pohledu selského rozumu sedíte celý den doma, sem tam se protáhnete, ale ve výsledku nemá vaše tělo příliš velký energetický výdej, takže je nesmysl konzumovat kalorické bomby nebo hromady cukru. Měli byste upřít pozornost spíš na lehčí záležitosti, protože pokud nepracujete manuálně, nemá cenu organismus zbytečně překrmovat.

Vašim největším nepřítelem bude (rychlý) cukr. Pracujete totiž primárně hlavou, takže si tělo bude několikrát denně žádat novou zásobu glukózy pro mozek. Tady by místo sladkosti a sladkých nápojů mělo nastoupit především ovoce, nebo třeba med. A samozřejmě pomalé cukry. Ideálními kamarády, kteří vám dokáží postupně dodávat energii téměř po celý pracovní den, jsou vločky, pohanka nebo žitný chléb.

Jak už bylo řečeno výše, přes den toho při práci moc fyzicky neuděláte. Protahování a čerstvý vzduch jsou spíš jen prevencí proti zdravotním komplikacím. Lidské tělo je ale geneticky stvořeno k pohybu a pálení kalorií. Proto byste měli využít flexibility, kterou vám práce z domova dává, a naplánovat si pravidelné pohybové aktivity.

Nemusíte nutně chodit do posilovny zvedat činky. Velké svaly za stolem jednak nevyužijete, a navíc vás jejich výživa bude stát zbytečně moc peněz. Pro udržení váhy a solidní kondici bohatě postačí jízda na kole, běh, plavání nebo nějaký kolektivní sport, který můžete provozovat s partou kamarádů. Ty po celém dni doma určitě rádi uvidíte, protože v domácí pracovně u vedlejších stolů žádné kolegy nemáte. Z pohledu síly si vystačíte s cviky na bázi vlastní váhy nebo s jógou.

#podnikani #homeoffice #pracedoma #podminky #produktivita #prokrastinace #samsobesefem #zdravi

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
6 minut
7 minut
6 minut
5 minut
6 minut
5 minut
5 minut
9 minut
6 minut
5 minut
4 minuty
5 minut