31.12.2019 8 minut čtení

Největší IPO zklamání roku 2019. Které startupy si vstup na burzu měly raději ještě rozmyslet?

Pokud letošní rok z pohledu IPO něco ukázal, pak to byl zjevný konec trendu, kdy se na burzách bez problémů dařilo i startupům, které nedokázaly vydělávat peníze. Letos totiž všechny takové společnosti dostaly od investorů stopku.

Rok 2019 byl na svém začátku považován za jeden z nejočekávanějších IPO roků nedávné historie. Na burzu se totiž chystala slušná řádka startupových jednorožců, kteří za sebou měli závratný růst a miliardové privátní ohodnocení. A dnes už můžeme říct, že šlo zároveň o rok, kdy celá řada těchto očekávaných IPO nedokázala předpoklady analytiků i jejich investorů naplnit.

Vstup na burzu letos udělal hned z několika bývalých technologických miláčků investorů společnosti, na něž se nyní v prosinci všichni dívají spíš s notnou dávkou obezřetnosti. Zejména kauza WeWork totiž všem připomněla, jaká jsou rizika přílišného protěžování růstu před ziskovostí. A poučily se i startupy, když mimo zmíněný WeWork své IPO raději odložily třeba i startupy Palantir Petera Thiela nebo Postmates.

IPO je v životě každé společnosti jen dalším krokem na cestě k úspěchu. I tak je ale důležité, jak trhy nový akciový titul na úvod přijmou. Pojďme si nyní chronologicky projít seznam společností, jejichž IPO letos skončila největším zklamáním:

1. Super League Gaming

Možná jste v Morning News zaznamenali na začátku prosince zprávu, že na kodaňský NASDAQ vstoupila společnost Astralis Group, která se tak stala historicky první veřejně obchodovanou e-sportovou organizací. Nešlo však o první letošní IPO ze světa esports. V únoru na burzu vstoupila společnost Super League Gaming, která se věnuje organizování turnajů pro amatérské hráče. Za rok 2018 firma vykázala příjmy přes 1 milion dolarů a ztrátu ve výši 20,6 milionu dolarů.

A i když společnost ze svého IPO vytěžila téměř 25 milionů dolarů, akcie se na NASDAQu moc dobře nezabydlely. Už první den cena spadla pod emisní kurz 11 dolarů a posléze v poklesu pokračovala. Do dnešního dne akcie ztratily již téměř 80 % a tržní hodnota společnosti se tak tak drží nad 20 miliony dolarů.

2. Lyft

Lyft se v březnu stal historicky první společností nabízející sdílené cestování, která vstoupila na burzu. NASDAQ startup přivítal velice vřele. Zatímco před IPO byla hodnota společnosti odhadována na 15 miliard dolarů, první den na burze dosáhla 20,5 miliardy dolarů. Zpočátku se tak vstup na burzu jevil jako velký úspěch. Akcie na úvod přidaly 8,7 % a uzavřely nad oficiální IPO cenou 72 dolarů.

I když toto IPO udělalo z obou spoluzakladatelů společnosti (Logan Green a John Zimmer) milionáře, oslavy dlouho nevydržely. Lyft začal už druhý obchodní den klesat a během dalších dvou týdnů ztratil 20 %. Z letošního roku si nakonec akcie odnášejí ztrátu 45 % a firma o poznání nižší valuaci 13 miliard dolarů.

3. Uber

Tuhle písničku už jste určitě letos slyšeli. Květnové IPO Uberu bylo považováno za jeden z vrcholů letošního IPO kalendáře. A třeba spoluzakladatel Travis Kalanick, který byl po několika skandálech ze společnosti vyhozen, si díky svým akciím přišel na pár miliard dolarů. Uber prý očekával, že by mu vstup na Wall Street mohl přinést valuaci až 120 miliard dolarů. Nadšení však velmi rychle opadlo, když na konci prvního obchodního dne svítilo u symbolu "UBER" v kolonce tržní valuace 82 miliard dolarů. Akcie navíc nedokázaly udržet ani emisní kurz 45 dolarů.

Pokud jste do Uberu zkusili něco investovat, zřejmě víte, jak to celé pokračovalo. Když v listopadu skončila lhůta 6 měsíců, po kterou strategičtí investoři nesmí upsané akcie prodávat (lock up period), propadla se cena na rekordní minimum 25,58 dolaru za akcii. Současný CEO Dara Khosrowshahi investorům slíbil, že společnost se do roku 2021 stane ziskovou. Tržní hodnota Uberu je nyní 51 miliard dolarů.

4. SmileDirectClub

Startup SmileDirectClub vletěl na zubní trh jako uragán a svými neviditelnými rovnátky i poskytováním komplexní péče každému, kdo potřebuje pomoci s narovnáním zubů, zaujal v USA i na mezinárodním trhu nespočet zákazníků. V roce 2018 příjmy společnosti dosáhly 423 milionů dolarů a spoluzakladatelé Jordan Katzman a Alex Fenkell se rozhodli, že je načase učinit firmu veřejnou. IPO stále nevydělávající společnosti proběhlo v září a úvodní požadovaná cena byla stanovena na 23 dolarů za akcii, což by znamenalo valuaci 8,85 miliardy dolarů.

Když však začalo obchodování, cena se ihned téměř volným pádem vydala dolů. Už první den uzavřela téměř 28 % pod svou IPO cenou. Šlo tak o nejhorší IPO za posledních 20 let v kategorií společností, které z něj získaly více než 500 milionů dolarů. Mimo problémy se ziskovostí letmý pohled na novinky o společnosti ihned ukáže, že se aktuálně potýká s několika žalobami ze strany zubařských asociací, kterým se nelíbí byznys model společnosti založený na prodeji rovnátek vyrobených na základě 3D skenu (místo Roentgenu) zubů, které si navíc zákazníci musí doma aplikovat zcela sami. Dnešní tržní hodnota společnosti je 3,1 miliardy dolarů, což je méně než privátní valuace před vstupem na burzu, jež činila 3,2 miliardy dolarů.

5. Peloton

Další společností, která letos v září vstoupila na NASDAQ, byl newyorský výrobce prémiových rotopedů a běžeckých pásů Peloton. Šlo o další startup, který se odhodlal k IPO i přesto, že stále nebyl schopen vydělávat peníze. Firma si vysnila emisní kurz 29 dolarů za akcii, který by její privátní valuaci 4,15 miliardy dolarů téměř zdvojnásobil na 8,1 miliardy dolarů. Cena však v den IPO otevřela pod touto hodnotou a v následujících týdnech velmi rychle odepsala téměř 30 %.

Investoři měli jednoduše řečeno i v tomto případě problém s tím, že se společnosti nedaří vydělávat. Nepochybně je rovněž pobavila slova spoluzakladatele a CEO společnosti Johna Foleyho, který poté, co finanční výsledky Pelotonu ukázaly, že v roce 2018 v žádném případě nebyl ziskový, prohlásil, že jeho firma ve skutečnosti byla "podivným způsobem v zisku". Nevalným výsledkům akcií v listopadu výrazně pomohl George Soros, který oznámil, že tento titul přidal do svého portfolia. Cena krátkodobě vzrostla až nad 30 dolarů za akcii, ale zhruba od půlky prosince opět klesá. Aktuální tržní valuace společnosti je 7,9 miliardy dolarů, tedy kousek pod vysněnou valuací z IPO.

6. WeWork

V případě WeWork samozřejmě k IPO ani nedošlo, ale snaha startupu vstoupit na burzu z něj udělala jeden z letošních hlavních odstrašujících příkladů toho, jak relativní je skutečná hodnota společností, které nejsou schopny i přes svůj globální dosah a miliardové investice dosahovat ziskovosti. Pojďme si velmi špatný rok této firmy stručně zopakovat:

V lednu WeWork obdržel od svého hlavního investora SoftBank 6 miliard dolarů, což její odhadovanou post-money valuaci dostalo na 47 miliard dolarů. Na konci léta mateřská společnost WeWork zveřejnila svou žádost o IPO a záměr vstoupit na burzu s předem nespecifikovanou valuací, která by ale měla být vyšší, než hodnota po poslední kapitálové injekci z řad soukromých investorů. Finanční výkazy v žádosti však zároveň odhalily, že společnost produkuje ztráty obřích rozměrů a její spoluzakladatel a tehdejší CEO Adam Neumann dlouhodobě provádí přinejmenším pochybné finanční transakce. Neumann své společnosti například prodal obchodní značku "we" za 6 milionů dolarů.

Když se investoři dozvěděli, jak doopravdy hospodaření uvnitř společnosti vypadá, začali nad valuací v řádech desítek miliard dolarů mírně řečeno zvedat obočí. Byť společnost údajně zvažovala snížení své očekávané valuace z IPO až na 10 miliard dolarů, nakonec od svých snah vstoupit na burzu i díky nulovému zájmu investorů zcela upustila. Ve skutečnosti totiž startup v již vzápětí čelil insolvenci a SoftBank do něj musela v říjnu napumpovat dalších 9,5 miliardy dolarů. Neumann byl vyhozen, což jej nakonec asi mrzí jen trochu, jelikož si odnesl zlatý padák v hodnotě 1,7 miliardy dolarů. SoftBank do startupu dosadil vlastního manažera Marcela Claureho, který se má pokusit vrátit společnost po fiasku s IPO na nohy. Aktuálně mimo jiné probíhá ve snaze snížit náklady firmy hromadné propouštění. Hodnota společnosti mezitím spadla až pod 8 miliard dolarů.

7. Endeavor

Talentová agentura Endeavor, do jejíhož portfolia spadá například nejprestižnější soutěž krásy na světě Miss Universe či provozovatel elitních soutěží ve smíšených bojových uměních UFC, se letos rovněž pokusila o vstup na burzu. Když v květnu zveřejnila dokumenty k IPO, vyšlo najevo, že společnost, kterou v roce 1995 spoluzaložil její nynější CEO Ariel Emmanuel, dosáhla po letech ztrát poprvé zisku až v loňském roce. To by na první pohled mohla být pozitivní informace, která firmě dává pro IPO lepší startovní pozici než všem předchozím členům tohoto seznamu. Endeavor plánoval na svém IPO vydělat 619 milionů dolarů a získat tržní hodnotu 7,6 miliardy dolarů.

Ty samé dokumenty ovšem odhalily, že je společnost silně zadlužená a k 30. červnu bude na dlouhodobých úvěrech svým věřitelům dlužit asi 4,6 miliardy dolarů. Firma nakonec své IPO zrušila pouhý den před tím, než měla být 27. září zařazena na burzu. V říjnu pak Endeavor od IPO formálně odstoupil.

#investovani #burza #ipo #zklamani #profitabilita #ztrata #startupy #superleaguegaming #lyft #uber #smiledirectclub #peloton #wework #endeavor

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • WeWork jednoznačně největší letošní průser celkově, Uber vede mezi těmi, co se na burzu dostali. A tím pádem je pro mě i letošním poraženým Masajoši Son, který má v obou firmách nemalý podíl na jejich vývoji.
    +1