31.12.2019 6 minut čtení

Každá z těchto 3 veleúspěšných podnikatelek má svůj klíčový životní princip, který ji dovedl k úspěchu

I ženy umí podnikat! Zde jsou 3 zářné příklady. Jsou bohaté, jsou úspěšné a dělí se o své klíče k úspěchu. Každá z uvedených žen má svůj jeden princip, kterého se drží a který jí pomohl uspět.

Zcela jistě už jste slyšeli jejich jména a viděli jejich obličeje. Pokud ne, tak, nerad bych se vás dotknul, nejspíše nejste z této planety. Čas od času se na nás usmívají z časopisů Forbes nebo People. Někdy i z titulní strany. Jsou úspěšné, jsou schopné a také jsou bohaté.

Obecně vzato je mezi podnikateli více mužů než žen, ale když už se nějaká žena prosadí, stojí to za to. Stejně to platí i u těchto tří žen, o kterých v době jejich vrcholného úspěchu věděl celý svět. Jsou v něčem jiné než průměrný člověk? Jak svého úspěchu dosáhly? Mají nějaké tajemství, které jim pomohlo?

O tajemství pochopitelně nejde, ale pravdou je, že mají své osvědčené způsoby. Konkrétně u těchto tří žen jde o princip, kterého se drží a který jim funguje.

1) Oprah Winfrey

 

Říká vám něco Oprah Winfrey Show? Možná jste ji někdy viděli, možná ne, ale nic to nezmění na faktu, že svého času šlo o jednu z nejslavnějších talkshow na světě. Oprah Winfrey klidným a příjemným hlasem zpovídala své hosty a divákům předávala zajímavé životní příběhy, kterými mnohé z nich inspirovala. V čem byla tak výjimečná a co dělala jinak, že dokázala vyniknout?

KVALITNÍ OTÁZKY

Mládí měla Oprah Winfrey opravdu těžké. Tak těžké, že je náročné to popsat. Setkala se s tělesnými tresty, znásilňováním i opovrhováním ženského pohlaví. Zneužil ji vlastní otec. Z těchto příšerných a také neuvěřitelně chudých poměrů se dokázala dostat do pozice jedné z nejvlivnějších a zároveň i nejbohatších žen. Jak to dokázala?

Za pomoci kvalitních otázek. Ty samozřejmě později pokládala hostům ve své talkshow, ale především jde o otázky, které pokládala sama sobě. Už od mala přemýšlela, jak to špatné, co se jí děje, může použít k tomu, aby změnila svět k lepšímu. Z toho se stala její vášeň a její hnací síla.

"Selhání je odrazovým můstkem k velikosti. Královna se nebojí selhání. Myslete jako královna."

Už jako hlasatelka v rádiu se mohla považovat za úspěšnou. Z podmínek, ze kterých se dostala, je pozice hlasatelky v rádiu téměř dokonalým pracovním místem. Časem uváděla pořad o vaření, kde se ale projevovala neohrabaně a všechno ji padalo z rukou. Ona se ale nezastavila a propracovala se ke své vlastní televizní show, ve které konečně mohla ve velkém pomáhat.

Za každým jejím úspěchem stojí řada kvalitních otázek. Jak takové otázky vypadají? Příklad:

Máte firmu a používáte účetní software, který ale začal hlásit problém v párování plateb a vydaných faktur. Klienti se začínají ozývat a spokojení rozhodně nejsou. Jaké otázky si v tu chvíli položíte? Možná vás napadnou tyto otázky: Proč se mi to děje? Proč zrovna mě, co jsem komu udělal? Co teď asi mám dělat? No a co když to prostě nezvládnu? Možná by ale bylo lepší klást si otázky jako: Co bych teď měl udělat jako první? Jakým způsobem postupovat, aby to dopadlo dobře? Je někdo, koho bych mohl požádat o pomoc? Šla by celá tato situace otočit v můj prospěch?

Rozdíl je patrný na první pohled, ale zásadní odlišnost nastává, až když si na otázky začnete odpovídat. V první sadě otázek budou odpovědi možná: Protože jsem to zanedbal. Nic, prostě se to stalo. A tak dále… Ve druhé sadě by to ale mohlo být: Zavolat účetní a zjistit škody. Vyčíslit škody, naplánovat jejich nápravu a pokusit se sehnat jiný účetní software. A tak dále… Dobré otázky jsou cestou k úspěchu.

2) Liliane Bettencourt

 

Před svou smrtí v roce 2017 byla nejbohatší ženou světa a o tři roky dříve byla desátým nejbohatším člověkem. Byla majitelka a zároveň jedna z hlavních akcionářek společnosti L’Oréal. Její nadace Bettencourt Schueller Foundation organizuje projekty zdravotnického, kulturního i humanitárního charakteru. Ke svému majetku (42,5 miliardy dolarů) přišla mimo jiné i díky prodeji akcií společnosti Nestlé.

O jejích přednostech a úspěších by šlo psát dlouze, ale my se opět chceme poučit z principu, kterého se držela a který ji pomohl dostat se na výsluní.

NEBÁLA SE POSTAVIT MUŽSKÉ KONKURENCI

Nejde pochopitelně o fanatický feminismus, ale o způsob přemýšlení. Pochopila rozdíl v přemýšlení mužů a žen a snažila se ho využít ve svůj prospěch. Všem ženám, které podnikají, proto radí, mít vždy po ruce podklady a argumenty, protože muži podle ní přemýšlení lineárně, což znamená, že potřebují mít jednotlivé kroky jasně za sebou.

Možná i z vlastní zkušenosti znáte situace, kdy vás ženské nebo mužské protějšky absolutně nechápou. Můžete jim líčit svůj záměr, jak nejlépe umíte, ale prostě si nerozumíte. Když se připravujete na obchodní schůzku, vezměte v potaz i pohlaví přítomných. Jiná příprava bude nutná pro ženy a jiná pro muže.

3) Madonna

 

Je možné ji označit jako nejúspěšnější zpěvačku všech dob? Možná ano, možná ne, ale nelze ji upřít to, že je skladatelka, tanečnice, herečka, producentka i režisérka. K tomu spisovatelka a módní ikona. V době svého největšího úspěchu byla považována za sexuální symbol a za královnu moderní hudby i bulváru.

Jak toho všeho dosáhla? Říká:

"Porušuji všechna pravidla, která jsem sama nevytvořila."

A princip, který ji vystihuje lze vyjádřit jedním slovem:

VYTRVALOST

Máte svůj sen? Měla ho i Madonna. Ona se ale nikdy nevzdala a nehodlala se nikdy vzdát. Podle svých slov volala více než 10 krát denně do hudebních společností a různým vydavatelům, aby se jich zeptala, zda už si poslechli její nahrávku, kterou jim poslala. Nenechala se jen tak odbýt.

V jednom období se živila jako servírka, ale stále snila o hudební kariéře. Nevěřil ji ani vlastní otec. Dokonce se jí prý tehdy smál. Později ji ale obdivoval. Nenechte se odradit neúspěchy nebo kritikou. Buďte vytrvalí a jděte stále kupředu. Pokud víte, co vás žene, tak máte vyhráno. Jděte za tím a nezastavujte, dokud to nebudete mít.

#podnikani #uspech #zeny #byznys #penize #inspirace

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.